Çözüldü Acer Nitro 5 BIOS BIN Dosyasından Firmware Nasıl Çıkarılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ny4rlk0

Hectopat
Yer
AraAra Island
RAM
32 GB
SSD veya HDD modeli
1TB M2
Ekran kartı
RTX 3070
İşlemci
Ryzen 5800h
1 yıla yakın bir zaman önce Acer AN515-45-R4SE laptopun BIOS'u bozulmuştu. Yakın zamanda elime CH341A cihazı geçince anladım ki entegre yanmış. Eş değer olarak Winbond W25Q128JVSIQ aldım. Entegreyi lehimlemeden önce içine BIOS atmam lazım. Entegre yandığı için orijinal BIOS yedeği alamadım.
Onun yerine cihaz Firmware Update yazılımının içerisini kurcalayarak üç farklı BIOS dosyası elde ettim.

Birincisini Phoenix Tool ile aldım.
İkincisini orijinal BIOS yazılımını 7ZIP ile çıkarttım. Yazılımın içinde bulunan extractor.exe ile komut satırını açıp extractor.exe abobios.bin extracted_abobios.bin yazarak elde ettim.
Üçüncüsü ise yazılımın içerisinden çıkan dokunulmamış abobios.BIN.
Bu yazılımlardan hangisi doğru olanı? Üçü de yanlış mı? Extracted_abobios.BIN içerisinde diğeriyle aynı dosyalar var ama bu sefer volume içerisindeler.

(Biri 16384KB Diğeri ise 15937KB. 16 MB belirtmemin sebebi önceki BIOS entegresi ve şu an bulunan 16 MB boyutunda.)
20BC8AC9 klasörünün içerisinde EE4E5898 Klasörü var. Onun içerisinde Volume Klasörü ve 0.RAW dosyası. Volume klasörünün içeriği ise BIOS.BIN dosyasının resimde gördüğünüz içeriği ile aynı.

Ayrıca Neo Programmer ikisini de beğenmiyor gibi. Dosyayı seçip açtığım zaman ama başka BIOS Flasher programlarla yazabiliyorum? Ayrıca orijinal dokunulmamış abobios. BIN dosyasını sorunsuz açıyor Neo Flasher. Şu an fark ettiğim üzere extracted_abobios.BIN dosyası resimde görüldüğü üzere tam olarak entegre boyutuyla aynı boyutta. O yüzden başka bir CH341A yazılımıyla bu dosyayı yazacağım.

Bu konuyu unuttuğum, atladığım veya yanlış yaptığım bir şey var mı? Diye sormak için açtım.

Buraya başka bir sebep için gelenlere bir not. Laptop FN + ESC yani BIOS Crisis Modu (BIOS kurtarma modu) çalışırken BIOS.fd ya da ME.fd dosya ismini arıyor.

Ekstra not. BIOS dosyasını 7ZIP ile EXE formundan çıkarıp abobios.BIN dosyasını HxD editörüyle açın. CTRL + F basıp .fd sözcüğünü arayın. Bu sayede laptopun BIOS geri yükleme modunda hangi BIOS dosyası ismini aradığını öğrenebilirsiniz.

1697887563316.png

1697887734604.png

1697887761764.png

1697888837150.png

1697888918997.png

1697890639474.png

1697891184781.png

Nasıl bağladım?

1.jpg

2.jpg

Klipsteki anakarta takılacak kırmızı kablo yukarıdaki entegrenin yuvarlak delikli olan noktasına denk gelmeli. Sebebi burası birinci pin olması. Tersini yapmak entegreyi bozabilir.

3.jpg
Extracted_abobios.BIN olan dosya ismini abobios.BIN yapınca Neo Programmer (2.2.0.10) sorunsuz olarak okudu ve entegreye yazıp doğruladı dosyayı. Müsait bir zamanda laptopa bağlayınca sonuca bakacağım.
Not, bu bağlantı şekli entegreden entegreye değişebilir. Sizin referans almanız gereken nokta entegredeki (Winbond yazan) siyah içe doğru olan boşluk.

Son düzenleme:
Çözüm
Benim BIOS entegresini okumuyordu. Hemen yanındaki ekran kartının BIOS entegresini denedim, onu okuyunca anladım ki diğeri bozulmuş. Araştırdıktan sonra eş değer bir BIOS çipi aldım. Onu sorunsuz okudu. İçerisine doğru yazılımı yazdım lakin lehimleme aşamasında hata yaptığım için deneyebilme şansım olmadı.

(Anakarttaki BIOS entegresinin lehimleneceği yerdeki lehim yollarını kopardım. 😅 Daha sonra yeniden lehimle falan doldurmayı denedim ama beceremedim. Gözümde çöp oldu cihaz. Lehim yapmayı başarsaydım çalışacaktı ama kısmet değilmiş.)

CH341A BIOS Entegre okuyucu cihazı için araştırmalarım sonucu hazırladığım program arşivini burada bulabilirsiniz. (Neo Programmer 2.2.0.10 genellikle çoğu şeyi okuyor. 5-10 kere taktığım oldu entegreyi programın görmesi için. Yanındaki klipsi tam entegre uçlarına denk gelecek şekilde oturtmak zor oluyor. Klipsteki kırmızı kablo entegre üzerindeki yuvarlak içe doğru basık daire şeklindeki deliğin hizasına denk gelmeli.)

Eğer bağlantıyı doğru yaptığınız ve doğru yazılımı kullandığınız halde okumuyorsa ve bu cihazın sizin BIOS entegresiyle uyumlu olduğuna eminseniz muhtemelen entegre bozulmuştur. 50TL ile 150TL arasında bulabilirsiniz internette. Size hangisi lazım olduğunu araştırıp alırsınız.

Foruma pek sık giren birisi değilim. O yüzden yazılan bazı şeyleri kaçırabiliyorum.

İyi şanslar.

Ayrıca konu başlığının cevabı:

CH341A ile yazılacak BIOS sürümünü nasıl buldum?

BIOS dosyasını Acer'in web sitesinden indirdim, 7ZIP ile .exe dosyasının içini açtım. Bir abobios.BIN buldum.
Aynı klasöre bir Windows komut satırı açtım.

(Extractor.exe dosyası Insyde Flash Extractor v0.2 adlı bir program. Nerden bulduğumu hatırlamıyorum. Yukarıdaki linkteki Github reposunda mevcut. BIOS dosyanızın içinde yoksa yukarıdan indirin. Entegreye yazmadan önce BIOS dosyasından fazlalık kodları bu program çıkarıyor ve entegre ile aynı boyuta getiriyor dosyayı.)

Extractor.exe abobios.BIN extracted_abobios.BIN
(Bu adımda sizin BIOS dosyanızın adı farklı ise o adı kullanın.)
Sonra Neo Programmer 2.2.0.10 ile kullanmadan önce dosyayı abobios.BIN olarak yeniden adlandırdım.
(Aynı şekilde yine bu adımda sizin BIOS dosyanızın adı farklı ise o adı kullanın.)
Çıkarılan BIOS dosyası ve BIOS yongası tam olarak aynı boyuttadır.

BIOS Kurtarma Modu / BIOS Kriz Modu'na nasıl girilir? (BIOS Crisis Mode)

Kapalıyken. BIOS Kriz Kurtarma Modu için FN+ESC tuşlarına sürekli aynı anda basın ve bırakın. Güç düğmesine bir kez basın ve bırakın.
Benim dizüstü bilgisayar, FAT32 olarak biçimlendirilmiş USB sürücüsünde BIOS.FD veya ME.FD adlı BIOS dosyasını arıyor. (Bu kısım bilgisayar modeline özel. Altta bu dosya adını nasıl bulacağınız yazılı.)

Benzer dizüstü bilgisayarlar için BIOS dosya adı nasıl bulunur?

BIOS dosyasını 7ZIP ile EXE formundan çıkarın ve abobios'u HxD düzenleyicisi ile açın.
CTRL + F tuşlarına basın ve .FD sözcüğünü arayın.
Bu şekilde, dizüstü bilgisayarın BIOS geri yükleme modunda hangi BIOS dosya adını aradığını öğrenebilirsiniz.
Merhaba, konunun güncel olması ve şu an BIOS'u bricklediğimden dolayı yardımınıza ihtiyacım var. CH341a satın aldım ancak 4-5 saattir uğraşmama rağmen herhangi bir sonuç alamadım. Yardımcı olma şansınız var mı?

Benim BIOS entegresini okumuyordu. Hemen yanındaki ekran kartının BIOS entegresini denedim, onu okuyunca anladım ki diğeri bozulmuş. Araştırdıktan sonra eş değer bir BIOS çipi aldım. Onu sorunsuz okudu. İçerisine doğru yazılımı yazdım lakin lehimleme aşamasında hata yaptığım için deneyebilme şansım olmadı.

(Anakarttaki BIOS entegresinin lehimleneceği yerdeki lehim yollarını kopardım. 😅 Daha sonra yeniden lehimle falan doldurmayı denedim ama beceremedim. Gözümde çöp oldu cihaz. Lehim yapmayı başarsaydım çalışacaktı ama kısmet değilmiş.)

CH341A BIOS Entegre okuyucu cihazı için araştırmalarım sonucu hazırladığım program arşivini burada bulabilirsiniz. (Neo Programmer 2.2.0.10 genellikle çoğu şeyi okuyor. 5-10 kere taktığım oldu entegreyi programın görmesi için. Yanındaki klipsi tam entegre uçlarına denk gelecek şekilde oturtmak zor oluyor. Klipsteki kırmızı kablo entegre üzerindeki yuvarlak içe doğru basık daire şeklindeki deliğin hizasına denk gelmeli.)

Eğer bağlantıyı doğru yaptığınız ve doğru yazılımı kullandığınız halde okumuyorsa ve bu cihazın sizin BIOS entegresiyle uyumlu olduğuna eminseniz muhtemelen entegre bozulmuştur. 50TL ile 150TL arasında bulabilirsiniz internette. Size hangisi lazım olduğunu araştırıp alırsınız.

Foruma pek sık giren birisi değilim. O yüzden yazılan bazı şeyleri kaçırabiliyorum.

İyi şanslar.

Ayrıca konu başlığının cevabı:

CH341A ile yazılacak BIOS sürümünü nasıl buldum?

BIOS dosyasını Acer'in web sitesinden indirdim, 7ZIP ile .exe dosyasının içini açtım. Bir abobios.BIN buldum.
Aynı klasöre bir Windows komut satırı açtım.

(Extractor.exe dosyası Insyde Flash Extractor v0.2 adlı bir program. Nerden bulduğumu hatırlamıyorum. Yukarıdaki linkteki Github reposunda mevcut. BIOS dosyanızın içinde yoksa yukarıdan indirin. Entegreye yazmadan önce BIOS dosyasından fazlalık kodları bu program çıkarıyor ve entegre ile aynı boyuta getiriyor dosyayı.)

Extractor.exe abobios.BIN extracted_abobios.BIN
(Bu adımda sizin BIOS dosyanızın adı farklı ise o adı kullanın.)
Sonra Neo Programmer 2.2.0.10 ile kullanmadan önce dosyayı abobios.BIN olarak yeniden adlandırdım.
(Aynı şekilde yine bu adımda sizin BIOS dosyanızın adı farklı ise o adı kullanın.)
Çıkarılan BIOS dosyası ve BIOS yongası tam olarak aynı boyuttadır.

BIOS Kurtarma Modu / BIOS Kriz Modu'na nasıl girilir? (BIOS Crisis Mode)

Kapalıyken. BIOS Kriz Kurtarma Modu için FN+ESC tuşlarına sürekli aynı anda basın ve bırakın. Güç düğmesine bir kez basın ve bırakın.
Benim dizüstü bilgisayar, FAT32 olarak biçimlendirilmiş USB sürücüsünde BIOS.FD veya ME.FD adlı BIOS dosyasını arıyor. (Bu kısım bilgisayar modeline özel. Altta bu dosya adını nasıl bulacağınız yazılı.)

Benzer dizüstü bilgisayarlar için BIOS dosya adı nasıl bulunur?

BIOS dosyasını 7ZIP ile EXE formundan çıkarın ve abobios'u HxD düzenleyicisi ile açın.
CTRL + F tuşlarına basın ve .FD sözcüğünü arayın.
Bu şekilde, dizüstü bilgisayarın BIOS geri yükleme modunda hangi BIOS dosya adını aradığını öğrenebilirsiniz.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı