Acer Nitro 5 CPU boşta 60-80 derece

sencedenormalmi

Zeptopat
Bir Nitro 5 var ve CPU boşta sıcak çalışıyor oyunda ise 96 dereceyi gördü. CPU normalde 40 derece olması lazımmış GPU bile boşta 60 derece iken fanlar 4000 RPM çalışıyor ama CPU 73 derece iken fanlar 3100 RPM çalışıyor. Bu bir sorun mudur sorunsa nasıl çözülür yardım eder misiniz?
CPU: Intel Core i5 10300H.
GPU: RTX 3050 Mobile.
RAM: 8 GB DDR4 Single channel.
512 GB SSD.
Nitro 5-AN515-55

Bir Nitro 5 var ve CPU boşta sıcak çalışıyor oyunda ise 96 dereceyi gördü. CPU normalde 40 derece olması lazımmış GPU bile boşta 60 derece iken fanlar 4000 RPM çalışıyor ama CPU 73 derece iken fanlar 3100 RPM çalışıyor. Bu bir sorun mudur sorunsa nasıl çözülür yardım eder misiniz?
CPU: Intel Core i5 10300H.
GPU: RTX 3050 Mobile.
RAM: 8 GB DDR4 Single channel.
512 GB SSD.
Nitro 5-AN515-55
Görev yöneticisinden işlemcinizi meşgul eden bir program gözünüze çarptı mı?

Kanka demek ki virüs falan bulaşmış veya arkada çok program çalışıyor.
Kanka tabiri caizse ne alaka, herşey olabilir. Laptop'u koyduğu yer, odanın sıcaklığı, termal macun bir sürü şey olabilir. Direk sonuca varmayalım lütfen, sonra ben dahil bu tarz şeyler yüzünden mesela adam direkt olarak virüs olduğunu zannediyor. Aslında termal macunu kurumuş v.b.

Donanımsal da olabilir. Sorunu anlamanın tek yolu format atmak. Format atınca da sıcaklıklar düzelmiyorsa donanımsal olması büyük olasılık. BIOS'u default ayarlara getirmeyi deneyin. boşta sürekli 60-70 olması normal değil yani. Belli ki sistem kendini soğutamıyor. Bir de işlemci kullanımına bir bakın. normalse yazılımsal değildir.

Donanımsal da olabilir. Sorunu anlamanın tek yolu format atmak. Format atınca da sıcaklıklar düzelmiyorsa donanımsal olması büyük olasılık. BIOS'u default ayarlara getirmeyi deneyin. Boşta sürekli 60-70 olması normal değil yani. Belli ki sistem kendini soğutamıyor. Bir de işlemci kullanımına bir bakın. Normalse yazılımsal değildir.

Ben aynı kullaniciyim bilgisayar değistirdim de daha once Windows cokmustu format etiigimda sicakliklarda da bir degisiklik olmamsti.

Evet sorun. PC'nin içini açıp fan ve heatsink temizliği yapın. Termal macun yenilemesi de yapabilirsiniz.

Ne zaman aldınız PC'yi?

Mayıs sonu.

Görev Yöneticisi'nden işlemcinizi meşgul eden bir program gözünüze çarptı mı?

Hayır.

Evet sorun. PC'nin içini açıp fan ve heatsink temizliği yapın. Termal macun yenilemesi de yapabilirsiniz.

Ne zaman aldınız PC'yi?

Yani temizlik yapılmalı da daha yeni aldım PC'yi hemen olmamalı bence garantiden çıkar diye düşünüyorum Acer'e göndersem ne yapabilirler ki diye düşünüyorum.

Ben aynı kullaniciyim bilgisayar değistirdim de daha once Windows cokmustu format etiigimda sicakliklarda da bir degisiklik olmamsti.

Mayıs sonu.

Hayır.

Yani temizlik yapılmalı da daha yeni aldım PC'yi hemen olmamalı bence garantiden çıkar diye düşünüyorum Acer'e göndersem ne yapabilirler ki diye düşünüyorum.
Garanti devam ediyorsa hiç düşünmeden götür. Maalesef bazı laptop modellerinde kronik sorunlar var. benim de başıma böyle olaylar gelmiştir. laptoplardan çok mağdurum. umarım sorununuz kısa sürede çözülür.

Yeni konular

Geri
Yukarı