Acer Nitro 5 boşta 90 derece oluyor

knk256

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci/Kuyumcu
Merhaba arkadaşlar, Nitro 5 kullanıcısıyım. Cihazımın özellikleri i7-12700H, RTX3060(140W) 512SSD şeklindedir. Cihazım fişe takılı bir vaziyette kullanırken günlük işler Office Chrome Spotify vs. kullanırken CPU 55-65 ortalama anlık 80-90 derecelere çıkıyor ve fan devri 2500-3500 arasında yani sesli. Pilde kullanırken aynı işlemleri yaparken fanlar çalışmıyor ve CPU 35-45 derece arasında geziyor. Bu işlemleri yaparken aynı performansı alıyorum pil ve fiş ile aradaki ısı ve ses farkı çok büyük. Cihazımı pilde olduğu gibi sessiz sakin şekilde çalışması için ne yapabilirim fan sesi̇nden kurtulmuş olurum. Bunun için ne yapabilirim CPU'ya undervolt mu yapmam gerekiyor?

Nitro Sense uygulamasından güç planını denge veya güç tasarrufu moduna alabilirsin ayrıca sağ üstte yer alan coolboostu kapatmakta yardımcı olabilir. Bunlarda yararlı olmadıysa makineyi ne zaman aldığını sorabilir miyim? Termal macunu yenilemen gerekebilir.

CPU'ya undervolt yapmak istiyorsan Ryzen Controller kullanabilirsin yardımcı olabilirim.

*Bende Nitro 5 kullanıcısıyım, öncelikle pirizdeyken işlemci ısısının 45-50 derecelerde dolaşması normal.

*Sonrasında, eğer bilgisayarı almanın üzerinden uzun bir süre geçtiyse (6 ay ya da 1 yıl gibi) termal macununu değiştirmen gerek. Termal macunu alırken her zaman kaliteli olan hangisiyse onu al, sonuç olarak elindeki alet senin işini görüyor, sana oyunlar oynatıyor, ona iyi bakman gerekli, fanlarını da tozlardan arındır, temizle.

* Tavsiye ettiğim termal macun: Cooler Master Mastergel Pro Termal Macun Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

* Ayrıyeten, bilgisayarının altına 4 fanlı bir stant almanı öneriyorum, oyunlar oynarken ya da ağır uygulamalarda işler yaparken (mesela CS6 gibi) bu fanlar açık olacak ve Nitro sense uygulamasından da coolbooster'i aç ki pervaneler işlemciyi soğutmaya başlasın,

* Haliyle ses olacaktır fanlar dönerken, çok ağır şeylerle uğraşmıyorken Nitro Sense uygulamasından coolbooster'i ve stant fanlarını kapatabilirsin.

* Önerdiğim laptop soğutucusu standı linki: https://www.hepsiburada.com/dexim-dna001-4-fan-ledli-notebook-sogutucu-stand-pm-HB00000J4H5F

* Her şeyden önce laptop kullandığını unutma, fan sesleri sen istemesen de olmak zorunda. Sonuç olarak her şey işlemcinin ısınmaması için, işlemci bilgisayarın kalbidir, bazı oyunlarda işlemci ekran kartına nazaran daha çok çalışır. Ayrıyeten işlemci her zaman ekran kartından fazla çalışır, ona iyi bakmak gerekir.

Son düzenleme:
Nitro sense uygulamasından güç planını denge veya güç tasarrufu moduna alabilirsin ayrıca sağ üstte yer alan coolboostu kapatmakta yardımcı olabilir. Bunlarda yararlı olmadıysa makineyi ne zaman aldığını sorabilir miyim? Termal macunu yenilemen gerekebilir.

CPU'ya undervolt yapmak istiyorsan Ryzen Controller kullanabilirsin yardımcı olabilirim.

Ryzencontroller sadece Ryzen için geçerli değil mi? Prizde kullanırken sessiz modda çalıştırıyorum. Coolboost seçeneğini bulamadım. Cihazım 2.5 aylık.

*Bende Nitro 5 kullanıcısıyım, öncelikle pirizdeyken işlemci ısısının 45-50 derecelerde dolaşması normal.

*Sonrasında, eğer bilgisayarı almanın üzerinden uzun bir süre geçtiyse (6 ay ya da 1 yıl gibi) termal macununu değiştirmen gerek. Termal macunu alırken her zaman kaliteli olan hangisiyse onu al, sonuç olarak elindeki alet senin işini görüyor, sana oyunlar oynatıyor, ona iyi bakman gerekli, fanlarını da tozlardan arındır, temizle.

* Tavsiye ettiğim termal macun: Cooler Master Mastergel Pro Termal Macun Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

Cihazım 2.5 aylık servis ile konuyu görüştüm macun değişimi temizlik gibi konularda yardımcı olabileceklerini ilettiler benim takıldığım konu pilde fanlar çalışmadan durabiliyorken cihaz hem de düşük sıcaklıkta şarjda iken neden 3000 devir fan ile 60 65 derecede cihaz.

* Ayrıyeten, bilgisayarının altına 4 fanlı bir stant almanı öneriyorum, oyunlar oynarken ya da ağır uygulamalarda işler yaparken (mesela CS6 gibi) bu fanlar açık olacak ve Nitro sense uygulamasından da coolbooster'i aç ki pervaneler işlemciyi soğutmaya başlasın,

* Haliyle ses olacaktır fanlar dönerken, çok ağır şeylerle uğraşmıyorken Nitro sense uygulamasından coolbooster'i ve stant fanlarını kapatabilirsin.

* Önerdiğim laptop soğutucusu standı linki: https://www.hepsiburada.com/dexim-dna001-4-fan-ledli-notebook-sogutucu-stand-pm-HB00000J4H5F

* Her şeyden önce laptop kullandığını unutma, fan sesleri sen istemesen de olmak zorunda. Sonuç olarak her şey işlemcinin ısınmaması için, işlemci bilgisayarın kalbidir, bazı oyunlarda işlemci ekran kartına nazaran daha çok çalışır. Ayrıyeten işlemci her zaman ekran kartından fazla çalışır, ona iyi bakmak gerekir.

Ve cihazımda coolerbooster kısmı yok Nitro sense üzerinde ya da ben bulamadım.

Ryzencontroller sadece Ryzen için geçerli değil mi? Prizde kullanırken sessiz modda çalıştırıyorum. Coolboost seçeneğini bulamadım. Cihazım 2.5 aylık.

Cihazım 2.5 aylık servis ile konuyu görüştüm macun değişimi temizlik gibi konularda yardımcı olabileceklerini ilettiler benim takıldığım konu pilde fanlar çalışmadan durabiliyorken cihaz hem de düşük sıcaklıkta şarjda iken neden 3000 devir fan ile 60 65 derecede cihaz.

Kusura bakmayın bende Acer kullanıcısıyım ve benim bilgisayarım Ryzen olduğu için boşluğuma geldi. Intel için Extreme tuning Utility kullanabilirsiniz. 2,5 ay içinde termal macuna bir şey olacağını sanmıyorum. Bana Nitro Sense ekranınızı iletebilir misiniz? Dilerseniz özel kısmına tıklayarak fanları minimuma indirebilirsiniz. Ayrıca bu bilgisayarların oyun için yapıldığını unutmayalım fanların dönmesi normal karşılanabilir.

1674901436467.png

Bu normal bir şey, cihazı prize taktığın zaman laptop gücünü direkt olarak prizden alır eğer batarya doluysa.

Ayriteren prizdeyken bilgisayar daha iyi çalışır, pildeyken bilgisayar daha çok pil tasarrufuna yönelik çalışır. Hatta sende kullanırken fark edebilirsin, pilde kullanırken sanki bilgisayarda kasma var gibi olur, ama bu tamamen laptoplarda normaldir. Laptop her zaman fişte kullanılır ve 2 haftada bir bilgisayar prizden çıkarılır şarj %20'ye kadar düşürülüp tekrar şarj edilir, bu yöntem bilgisayar pilinin ömrü için de önemliymiş, bilgin olsun.

Not: yukarıda attığım mesajımı düzenledim ona bakmadıysan göz atmanı rica ediyorum.

Kusura bakmayın bende Acer kullanıcısıyım ve benim bilgisayarım Ryzen olduğu için boşluğuma geldi. Intel için Extreme tuning Utility kullanabilirsiniz. 2,5 ay içinde termal macuna bir şey olacağını sanmıyorum. Bana Nitro sense ekranınızı iletebilir misiniz? Dilerseniz özel kısmına tıklayarak fanları minimuma indirebilirsiniz. Ayrıca bu bilgisayarların oyun için yapıldığını unutmayalım fanların dönmesi normal karşılanabilir.

Eki Görüntüle 1647995

nitro.png

Buyurun şekildeki gibi.

Gardaşım, 4 yıldır Nitro 5 kullanıcısıyım. Ama Nitro 19,Nitro 20,Nitro 21
yani 3 farklı Nitro kullandım.
Şuan Nitro 21 RGB kullanıyorum.
Daha önceki postlarımda yazmıştım her marka, her seviye laptop kullandım.
Öncelikle kullanacağın en iyi optimum makineyi kullanıyorsun. Asus, HP, Dell hepsinde fan sesi var.
Acer Nitro 5 AN515-55 li seriyi kullandığını düşünerek iyi bir heatsink(Soğutma boru yapısı) olduğunu bil.
Tek sıkıntı makinenin içini açıp, ekran kartı, ram ve Cpu blokları üzerindeki macunları Cooler Master - Master Gel (Regular veya Pro) ile yenilemelisin. Ondan sonra ısın normal 65-75 arası değişecek. Yogun kullanımda 80-85 çok normal olacak.
140W cpu ve 120w Ekran kartı olan bir elektrik aksamı için bu ısı üret,m, çok normal.

Fan'dan kaynaklı Rüzgar sesi hep olacak. Mekanik ses olmamalı. Varsa fan rulmanları sorunludur.Servise göndermelisin.

Bu normal bir şey, cihazı prize taktığın zaman laptop gücünü direkt olarak prizden alır eğer batarya doluysa.

Ayriteren prizdeyken bilgisayar daha iyi çalışır, pildeyken bilgisayar daha çok pil tasarrufuna yönelik çalışır. Hatta sende kullanırken fark edebilirsin, pilde kullanırken sanki bilgisayarda kasma var gibi olur, ama bu tamamen laptoplarda normaldir. Laptop her zaman fişte kullanılır ve 2 haftada bir bilgisayar prizden çıkarılır şarj %20'ye kadar düşürülüp tekrar şarj edilir, bu yöntem bilgisayar pilinin ömrü için de önemliymiş, bilgin olsun.

Not: Yukarıda attığım mesajımı düzenledim ona bakmadıysan göz atmanı rica ediyorum.

Teşekkür ederim öncelikle vakit ayırdığınız için fakat ben bundan önce 4800H'lı 4 cihaz farklı markalardan ASUS Lenovo HP MSI gibi 6800H'lı ASUS 11400H'lı ASUS kullandım ve bu cihazların hiçbirinde bu kadar fan sesi sorunu yaşamadığım için bana farklı geldi diğer cihazlar Max 5000RPM çıkarken mesela Acer 7500RPM kadar döndürüyor fanları oyun oynamak bir eziyet oluyor kulaklıksız.

@knk256 bilgisayarın 2.5 aylık bir bilgisayar ve daha çok yeni, termal macunu her sene 1 kere değiştir, fanlarını temizle, ya da teknik servis termal macununu yenilerken fanlarının da temizlenmesini rica edersin, garanti süresi boyunca teknik servis halleder, sakın garanti süresi bitene kadar kendin bilgisayarın içini açıp macunu falan değiştirmeye kalkma yoksa garantisi bozulur, bilgin olsun.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı