Acer Nitro 5 düşük FPS ısınma ve işlemci underclock

engin123

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Elimde Acer Nitro 5 model laptop var. Benim elimdeki modelde GTX 1650, i5 9300H ve 8 GB RAM var. Sıkıntımı şöyle anlatayım. Laptopu ilk aldığım sıralar Battlefield V kurdum ve rahatça oynuyordum. Ortalama 55-65 FPS civarı görüyordum ara sıra olan ve çok rahatsız etmeyen Micro stutterları saymazsak. Sonradan Battlefield 1 yükledim ancak onda Battlefield V'den aldığımdan daha az FPS alıyordum ve oyun takılıyordu. Bfv'yi uzun süreden sonra tekrar oynamak istediğimde gördüm ki onda da çok takılma yaşıyorum ve FPS düşüyor. Nedenini de çözemedim. Afterburner'dan aldığım ekran görüntüsünü koyacağım buraya. Orada da şunu fark ettim. İşlemci hem çok ısınıyor hem de Turbo boosta geçmiyor. Hep 2400-2500 MHz arasında kalıyor. Benim işlemcimin Turbo Boost'u 4100 MHz ancak ben bu değeri görmüyorum. Ekran kartı da bu yüzden tam performansını göstermiyor. Takılmalar için RAM'den şüpheleniyordum ama bu kadar takılma olmamalı diye düşünüyorum.

Değerler1.jpg
Değerler2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Düşük Fpslerde kalması gayet normal çünkü aşırı ısınıyor işlemci. Temizlik ve termal macun istiyor bence. İşlemciyi cok yormadan bakim ve temizligi yap yada yaptır.
Hocam laptop alınalı 6-7 ay oldu o kadar sürede termal macun yenileme gerekir mi ki? HDD takmak için laptopun kasasını açmıştım 1 ay kadar önce o zamanlar içi tozlu değildi hiç. Fanları falan gayet normal duruyordu. Isınma konusunda yaza yaklaştığımız için biraz daha fazla ısınıyor diye düşünüyorum ama önceden de ısınıyordu baya.

Hocam laptop alınalı 6-7 ay oldu o kadar sürede termal macun yenileme gerekir mi ki? HDD takmak için laptopun kasasını açmıştım 1 ay kadar önce o zamanlar içi tozlu değildi hiç. Fanları falan gayet normal duruyordu. Isınma konusunda yaza yaklaştığımız için biraz daha fazla ısınıyor diye düşünüyorum ama önceden de ısınıyordu baya.
Hocam cihazin soğutmasıni vs bilmiyorum açıkçası. Ben sadece Cpu-Gpu ısı derecelerine bakarak söyledim ki ikiside yüksek görünüyor kaldı ki tam kapasite çalışmadan bu derecelerdeler. Cihaz iyi sogutulamiyor demek ki bir şekilde. Umarım önemli bir problem değildir ancak yeterli teknik bilginiz yoksa cihaza baktirmanizda fayda var. Daha büyük problemlerle karsilasmayin.

Mutlaka bir termal macun değişimi yapın ve altına soğutucu koyun, mutlaka. Eğer bu işlemler işe yaramazsa undervolt da deneyebilirsiniz. Eğer o da yaramazsa servise göndermeniz gerekebilir.
Edit: Throttlestop kullanın undervolt yapmak için. CPU Core ve Cache değerlerini -0.80mV yapın ve oyuna girin yarım saat oynadıktan sonra mavi ekran vermezse -0.5mV daha indirin öyle öyle deneyin. Eğer ThrottleStop nasıl kullanılır bilmiyorsanız Youtube'da birçok rehber var. Ayrıca dediğim gibi termal macun+cooling pad mutlaka ama mutlaka gerekli. Termal macun olarak biraz pahalı ama Cooler Master Mastergel Maker öneririm eğer pahalı gelirse Arctic MX-4 iş görecektir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı