Acer Nitro 5 fandan gelen garip ses

MKaana

Centipat
Arkadaşlar bilgisayarımdan 2 haftadır GPU fanından bir tıkırtı gelmekte dikkatli dinleyince duyuluyor Nitro sense programından fan ayarını maksimum moda alıp 2 sn bekleyip oto moda geçince ses o aralıkta daha iyi duyuluyor yani fan yüksek RPM'den düşük RPM'e geçtiği aralıkta ses daha belirgin bunun sebebi ne olabilir? Yetkili servisi arayıp sordum fan balansı bozulmuş olabilir dediler bunu ben kendim yapabilir miyim bilgim var biraz ayrıca fanda toz yok eminim.

Balans yapmasından olur. Servis doğru bilgi vermiş. Sürten kanatcık kaç adet fanı söküp bakman lazım. Sürten kanatcık ucları maket bıcağıyla hafifce alırsan sorun hallolur. Tabii ki balans fazla ise fanı değiştirmen daha iyi olur.

Balans yapmasından olur. Servis doğru bilgi vermiş. Sürten kanatcık kaç adet fanı söküp bakman lazım. Sürten kanatcık ucları maket bıcağıyla hafifce alırsan sorun hallolur. Tabii ki balans fazla ise fanı değiştirmen daha iyi olur.

Yağ ile ilgili olabilirimi ayrıca fan sürtünüyor gibi baktım fakat emin değilim.

Eger elektrik supurgesi veya basincli hava kullandiysan da olusabiliyor fani degistirmen gerekli bir cozum bulabilecegini sanmiyorum.

Eger elektrik supurgesi veya basincli hava kullandiysan da olusabiliyor fani degistirmen gerekli bir cozum bulabilecegini sanmiyorum.

Dostum ses bazen kesilip geri geliyor.
Ayrıca ses titreşim sesi gibi laptop ufak bir titriyor.
Merhaba arkadaşlar sorunu buldum ve düzeltim uzun uğraşlar sonucu kasada bir titreme oluyordu bunu için fanı söküp fan ile anakart arasına köpük koydum fotoğrafı altta koyarım fandan gelen ses içinde fanın pervanessini söküp göbeğine ince makine yağı 2 damla damlattım ve sorun ortadan kalktı yeni gibi oldu ;)
Görseller

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-04-24 at 10.02.59 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-24 at 10.02.59 (1).jpeg
    47,4 KB · Görüntüleme: 97
  • resim_2022-04-24_100658104.png
    resim_2022-04-24_100658104.png
    435,3 KB · Görüntüleme: 101
Son düzenleme:
Dostum ses bazen kesilip geri geliyor.
Ayrıca ses titreşim sesi gibi laptop ufak bir titriyor.
Merhaba arkadaşlar sorunu buldum ve düzeltim uzun uğraşlar sonucu kasada bir titreme oluyordu bunu için fanı söküp fan ile anakart arasına köpük koydum fotoğrafı altta koyarım fandan gelen ses içinde fanın pervanessini söküp göbeğine ince makine yağı 2 damla damlattım ve sorun ortadan kalktı yeni gibi oldu ;)
Görseller
Geri donmez umarim.

İnşallah geri dönerse konuya yazarım.

Sanmıyorum çünkü fan ile göbek arasından sert bir toz parçasıda çıkardım :)
merhaba, aynı sorun bende de var garaniye falan mı gönderdiniz? bir fan için 20gün bekleyeceğim ya.. aynı zaman da knk şimdi ram ve sdd ekliycem tamire gönderirken. her ikisini de garanti halleder demi. Yardımcı olursan çok sevinirim.

Merhaba, aynı sorun bende de var garaniye falan mı gönderdiniz? Bir fan için 20gün bekleyeceğim ya. Aynı zaman da kanka şimdi RAM ve SSD ekleyeceğim tamire gönderirken. Her ikisini de garanti halleder değil mi? Yardımcı olursan çok sevinirim.

Garantiye yolamadım 20 gün bekleyemezdim RAM ve SSD'yi garanti ücretsiz bir şekilde takar

Geri
Yukarı