Çözüldü Acer Nitro 5 FPS'ler zamanla düştü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emirinho

Hectopat
Selamlar, Acer marka Nitro 5 model laptop kullanıcısıyım. Ekran kartı olarak GTX 1650 ve işlemci olarak Ryzen 7 3750h bulunuyor. Eskiden çoğu oyunu rahat bir şekilde oynayabiliyordum ancak zaman ilerledikçe oyunlar donmaya başladı ancak bu normal bir donma değil. Mesela Gta V oynuyorum ve her şey güzel gidiyor. Ardından ise yaklaşık 15-20 saniyelik olarak FPS değerlerim 6-2 arasında gezmeye başlıyor. Laptop'u şarjdan çıkarttığımda her şey düzeliyor, bilgisayar kendini 30 FPS'e kilitliyor ve ekran biraz daha kararıyor. Böyle oynayabilirim ancak şarjı 1-2 saat gittiğinden dolayı şarjı bittikten sonra illa tekrardan şarja takmam gerektiği için bu çözümüm de yalan oldu.

Keşke bir veya iki kez olsa ancak oyunda bir buçuk dakikada bir olunca daha da çok can sıkıcı hale geliyor. Sürücülerim güncel, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ek olarak, oyunlarda tam kastığı yerlerden iki kesit aldım, bunlara da göz atabilirsiniz;

Grand Theft Auto V 2022.04.05 - 22.15.15.02_Trim (00.26-00.33/00.58-01.03/01.05-01.10/01.14-01.21) dakikalarına bakabilirsiniz.

Çözüm
Tekrardan selamlar;

Güç seçeneklerinden işlemci güç yönetimi kısmından işlemci kullanım oranını %100 değil %75 yapınca, sorun bir nebzede olsa çözüldü gibi. Eğer sorunu yaşayanlar varsa deneyebilirsiniz.
Selamlar, Acer marka Nitro 5 model laptop kullanıcısıyım. Ekran kartı olarak GTX 1650 ve işlemci olarak Ryzen 7 3750h bulunuyor. Eskiden çoğu oyunu rahat bir şekilde oynayabiliyordum ancak zaman ilerledikçe oyunlar donmaya başladı ancak bu normal bir donma değil. Mesela Gta V oynuyorum ve her şey güzel gidiyor. Ardından ise yaklaşık 15-20 saniyelik olarak FPS değerlerim 6-2 arasında gezmeye başlıyor. Laptop'u şarjdan çıkarttığımda her şey düzeliyor, bilgisayar kendini 30 FPS'e kilitliyor ve ekran biraz daha kararıyor. Böyle oynayabilirim ancak şarjı 1-2 saat gittiğinden dolayı şarjı bittikten sonra illa tekrardan şarja takmam gerektiği için bu çözümüm de yalan oldu.

Keşke bir veya iki kez olsa ancak oyunda bir buçuk dakikada bir olunca daha da çok can sıkıcı hale geliyor. Sürücülerim güncel, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ek olarak, oyunlarda tam kastığı yerlerden iki kesit aldım, bunlara da göz atabilirsiniz;

Grand Theft Auto V 2022.04.05 - 22.15.15.02_Trim (00.26-00.33/00.58-01.03/01.05-01.10/01.14-01.21) dakikalarına bakabilirsiniz.
leptopdan bişey beklenmez leptoplarda zamanla fps düşer sen termal macun vb bakımları yaptır düzelirse düzelir yoksa öyle kalır

Artı -1 Eksi
Selamlar, Acer marka Nitro 5 model laptop kullanıcısıyım. Ekran kartı olarak GTX 1650 ve işlemci olarak Ryzen 7 3750h bulunuyor. Eskiden çoğu oyunu rahat bir şekilde oynayabiliyordum ancak zaman ilerledikçe oyunlar donmaya başladı ancak bu normal bir donma değil. Mesela GTA V oynuyorum ve her şey güzel gidiyor. Ardından ise yaklaşık 15-20 saniyelik olarak FPS değerlerim 6-2 arasında gezmeye başlıyor. Laptopu şarjdan çıkarttığımda her şey düzeliyor, bilgisayar kendini 30 FPS'e kilitliyor ve ekran biraz daha kararıyor. Böyle oynayabilirim ancak şarjı 1-2 saat gittiğinden dolayı şarjı bittikten sonra illa tekrardan şarja takmam gerektiği için bu çözümüm de yalan oldu.

Sıcaklıklara bak anormallik varsa termal macun yenile. Normal ise sabit diskini tara SSD veya HDD onda da sorun yoksa donanımsal bir arızadır yaşadığın durum anormal bu arada Gaming laptop dediğin Full prizde oynanmalı 30 FPS çekilmez.

Laptopdan bir şey beklenmez laptoplarda zamanla FPS düşer sen termal macun vb bakımları yaptır düzelirse düzelir yoksa öyle kalır.

Alakası yok bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın arkadaşımın 960Mli laptopu hala randımanlı çalışıyor elbet performansı ilk günki gibi olmaz ama sizin dediğiniz şey imkansız.

Tekrardan selamlar;

Güç seçeneklerinden işlemci güç yönetimi kısmından işlemci kullanım oranını %100 değil %75 yapınca, sorun bir nebzede olsa çözüldü gibi. Eğer sorunu yaşayanlar varsa deneyebilirsiniz.

Çözüm

Geri
Yukarı