Acer Nitro 5 i5 10300H yük altında 90 derece

Fetâ

Decapat
Ben 4 aydır Acer Nitro 5 (i5 10300H - 8 GB RAM - 512 GB SSD -15.6" ve GTX 1650 4 GB) modeli kullanıyorum. Oldukça memnunum. İnternette gezerken veya boştayken işlemci oldukça serin çalışıyor. İnternette gezerken işlemcim 50 dereceyi pek geçmiyor ama oyundayken ısısı bana yüksek geldi. Örneğin GTA 5'te en yüksek ayarlarda ekran kartım 60 dereceyi geçmezken işlemcim 90 derecenin altına inmiyor. Öyle olunca ben de Turbo Boost'u kapatıyorum. Turbo Boost kapalı iken işlemci 63 derecenin üstüne hiç çıkmıyor. CS:GO'da ise yine serin çalışıyor. Turbo Boost açıkken 70 derecelerde geziyor ama Valorant'ta ise 80 derecelerde çalışıyor.

Asıl sorum şu: Cihazı teknik servise mi göndereyim, yoksa undervolt mu yapmalıyım?

Not: Ekran görüntülerini eve geçince atacağım.

Hiçbir sorun yok. Ben Asus ROG Strix Scar III gibi laptoplar kullandım 9. nesil Intel işlemci oyunlarda 99 dereceye bile çıkıyordu. Intel'in 9. ve 10. nesil işlemcilerinin 90 dereceyi geçmesi normaldir. 100 dereceyi geçmediği sürece laptoptan kaynaklı bir sorun yok demektir.

Laptop için normal değerler hocam sorun yok, fps düşüşü yaşamıyorsanız Turbo Boost kapalı kullanın ne kadar serin o kadar iyi.

Ben genellikle FPS oyunları oynarım ve saatlerce kalkmadan oynarım. Mesela 80 derece işlemci ile Valorant'ta 3 saatlik oynanış işlemcime zarar verir mi?

Ben 4 aydır Acer Nitro 5 (i5 10300H - 8 GB RAM - 512 GB SSD -15.6" ve GTX 1650 4 GB) modeli kullanıyorum. Oldukça memnunum. İnternette gezerken veya boştayken işlemci oldukça serin çalışıyor. İnternette gezerken işlemcim 50 dereceyi pek geçmiyor ama oyundayken ısısı bana yüksek geldi. Örneğin GTA 5'te en yüksek ayarlarda ekran kartım 60 dereceyi geçmezken işlemcim 90 derecenin altına inmiyor. Öyle olunca ben de Turbo Boost'u kapatıyorum. Turbo Boost kapalı iken işlemci 63 derecenin üstüne hiç çıkmıyor. CS:GO'da ise yine serin çalışıyor. Turbo Boost açıkken 70 derecelerde geziyor ama Valorant'ta ise 80 derecelerde çalışıyor.

Asıl sorum şu: Cihazı teknik servise mi göndereyim, yoksa undervolt mu yapmalıyım?

100 derceden sonra PC işalemciyi korumak adına kendini kapatır. 90 derece üstü biraz sıkıntı ama drop yemiyorsan veya FPS düşüşü olmuyorsa herhangi bir sıkıntı yok. Drop ve FPS düşüşü yersen o zaman teknik servisi arayıp bilgi alabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı