Acer Nitro 5 | i5 11400H undervolt yapılabilir mi?

Herkese iyi akşamlar.

Throttle değerlerim Ultimate performance (nihai performans) açıkken haliyle Turbo Boost'ta sondayken bu şekilde. Net bir yorumlamada bulunamadım ama throttle yapıyor gibi sarılı yazılardan anladığım kadarıyla.

@KRALCAN hocam sizler bu konunun üstadısınız. Bilgi verebilirseniz çok mutlu olurum.
Merhaba, öncelikle rehberi yardımı ile cihazınızda kilidi açtınız mı? O sarı uyarılar zaten her cihazda oluyor, sizin cihazın son değeri 92 derece. Bu değeri gördüğü ve geçtiği an otomatik işlemci hızını kesiyor demektir. Sanırsam sizde de bu bir çok kez olmuş.
Dediğim gibi şu an cihazın UV kilidi açık mı?

Açıkçası konu içerisinde arkadaşlar makalelerinizi gönderdi fakat işlemci kilidi açma ve beraberinde undervolt işlemini henüz deneyemedim. Yazınızdan da anladığım kadarıyla diğer arkadaşlar gibi performans artışı için şiddetle tavsiye ediyorsunuz. :)

Açıkçası konu içerisinde arkadaşlar makalelerinizi gönderdi fakat işlemci kilidi açma ve beraberinde undervolt işlemini henüz deneyemedim. Yazınızdan da anladığım kadarıyla diğer arkadaşlar gibi performans artışı için şiddetle tavsiye ediyorsunuz. :)
Performans artışı ve stabilite için UV şart. UV için de kilit açmak şart. :)
Attığım rehber 10. nesil için fakat 11'için yapanlar da var ve cihazınız Acer. Rehberi deneyin, herhangi bir zararı yok açıkçası görmedim de.
Bu rehbere de bakabilirsiniz.

Performans artışı ve stabilite için UV şart. UV için de kilit açmak şart. :)
Attığım rehber 10. nesil için fakat 11'için yapanlar da var ve cihazınız Acer. Rehberi deneyin, herhangi bir zararı yok açıkçası görmedim de.
Bu rehbere de bakabilirsiniz.

Yaptığınız rehber gayet sade ve güzel hocam tekrardan ellerine sağlık. Kilit açma sorunsuz çalışıyor. UV sabah bir başlatayım dedim, adım 1-2-3 peşine de işlem 1 deyince kafam karıştı biraz :) sanırım işlem 1'den başlasam yeterli diye düşünüyorum. Voltage offset denemeleri yaptım 11400H işlemcime, h tip için -100 demişsiniz referans değer, -120 yaptım dondu cihaz ama -110 optimal değer sanırım sorun çıkarmadı bilgisayar bir problem yoktur bu işlemde zannediyorum ki. Bir de donma sonrası yaptığım o -110 ayarı da gidiyor sıfır ayarla açıyor geri yazılımı o işi çözemedim.

Hocam nihai performans undervolt için önerilmiyor. Yüksek performansa alın cihazı.

Çok teşekkür ederim hocam bilgi için. İşlemi bitirebilirsem kesinlikle göz ardı etmeyeceğim söylediklerinizi.

Son düzenleme:
Yaptığınız rehber gayet sade ve güzel hocam tekrardan ellerine sağlık. Kilit açma sorunsuz çalışıyor. UV sabah bir başlatayım dedim, adım 1-2-3 peşine de işlem 1 deyince kafam karıştı biraz :) sanırım işlem 1'den başlasam yeterli diye düşünüyorum. Voltage offset denemeleri yaptım 11400H işlemcime, h tip için -100 demişsiniz referans değer, -120 yaptım dondu cihaz ama -110 optimal değer sanırım sorun çıkarmadı bilgisayar bir problem yoktur bu işlemde zannediyorum ki. Bir de donma sonrası yaptığım o -110 ayarı da gidiyor sıfır ayarla açıyor geri yazılımı o işi çözemedim.

Çok teşekkür ederim hocam bilgi için. İşlemi bitirebilirsem kesinlikle göz ardı etmeyeceğim söylediklerinizi.
Son durum nedir hocam? Her sistem için optimal değerler değişiyor, en sağlıklı sonucu teker teker deneyerek bulacaksınız.

Şu an yapmaya çalışıyorum fakat bende iGPU unslice diye bir seçenek çıkmıyor normal mi? Onu ayarlamadan devam edebilir miyim?

Güncelleme: Anlatım sürümünüz 9.4 olduğundan 9.5 de birçok şeyin yeri değişmiş bunun haricinde igpuslice kısmı hariç her şeyi yaptım. Fakat oyuna girdiğimde daha menüde mavi ekran hatası aldım.

Güncelleme 2: Yazılım kapalıyken oyuna girince de System exception hatası aldım.

Son olarak; yazılımı ve ini dosyasını silip BIOS resetleyince hata gelmemeye başladı. Eksiksiz yaptığımı düşünüyorum sizce atladığım bir kısım olabilir mi hocam?

Son düzenleme:
Şu an yapmaya çalışıyorum fakat bende iGPU unslice diye bir seçenek çıkmıyor normal mi? Onu ayarlamadan devam edebilir miyim?

Güncelleme: Anlatım sürümünüz 9.4 olduğundan 9.5 de birçok şeyin yeri değişmiş bunun haricinde igpuslice kısmı hariç her şeyi yaptım. Fakat oyuna girdiğimde daha menüde mavi ekran hatası aldım.

Güncelleme 2: Yazılım kapalıyken oyuna girince de System exception hatası aldım.

Son olarak; yazılımı ve ini dosyasını silip BIOS resetleyince hata gelmemeye başladı. Eksiksiz yaptığ.

Hocam o zaman ben size 9.4 sürümünü atayım bir de onda deneyin.

Ayarların eksik kısmını zaten 9.4 de yaptım ama hem normal işlemleri hem de tuning i yapmama rağmen mavi ekranlar aldım sürekli.

Her ne kadar zarar vermez dese de değişiklikler sonrası program devreden olmadah daha gelen mavi ekranlar ürküttü :)

Tuning öncesi sıradan değerler böyle yapmıştım.

Dosya Ekleri

• 300130BF-86D1-41FE-9ED2-BE98822EF56A.jpeg
    300130BF-86D1-41FE-9ED2-BE98822EF56A.jpeg
    177,3 KB · Görüntüleme: 15
  • D171BAB9-A513-40FF-BC00-2C2FFBCF24B7.jpeg
    D171BAB9-A513-40FF-BC00-2C2FFBCF24B7.jpeg
    171,9 KB · Görüntüleme: 26
  • 26442D5E-C3F1-4C35-B706-A7A60D596EC0.jpeg
    26442D5E-C3F1-4C35-B706-A7A60D596EC0.jpeg
    166,3 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Ayarların eksik kısmını zaten 9.4 de yaptım ama hem normal işlemleri hem de tuning i yapmama rağmen mavi ekranlar aldım sürekli.

Her ne kadar zarar vermez dese de değişiklikler sonrası program devreden olmadah daha gelen mavi ekranlar ürküttü :)

Tuning öncesi sıradan değerler böyle yapmıştım.

Hocam her bir seçenekteki IccMax değerlerini fulleyin. Bir de bu şekilde deneyelim.

Geri
Yukarı