Acer Nitro 5 i5 8300H düşük performans

elcezeri42

Hectopat
Merhaba. 2.5 senedir kullandığım Acer Nitro 5 laptopumda son zamanlarda FPS dropları, oyunlarda geç açılma ve özellikle masaüstünde 15-20 saniyeliğine yavaşlama sorunları başladı. Ben laptopu biraz hor kullanmış olabilirim. Video, fotoğraf, oyunlar, mühendislik programları vs. birçok şeyi depoladım ve sildim. Bu yüzden de aklıma direkt HDD geldi. Sizce sorun HDD'de mi, yoksa başka bir sorun mu var?

Not: 15-20 saniyelik yavaşlamalar şu şekilde oluyor; hiçbir şey yokken birden bir vızıltı/uğultu benzeri bir ses çıkıyor, ardından fare imleci Slow Motion gibi hareket etmeye başlıyor.

Laptopumun özellikleri:
-i5 8300H işlemci.
-GTX 1050 Ti ekran kartı.
-8 GB DDR4 RAM.
-128 GB M.2 SSD (Windows yüklü)
-1TB 5400 RPM HDD (depolama alanım)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de HDD'den şüphelendim biraz. HD Tune ile Error Scan yapabilir misiniz? Quick Scan tiki kapalı olsun.

Ben de HDD'den şüphelendim biraz. HD Tune ile error scan yapabilir misiniz? Quick scan tiki kapalı olsun.

Kusura bakmayın cevap veremedim. KYK yurdunda kalıyorum ve malumunuz internet berbat. HD Tune yüklü değildi. Hard Disk Sentinel varmış ondan da şöyle bir sonuç çıktı:
Şaşırdım çünkü HDD sağlığı %100 SSD sağlığı %40 olarak gözüküyor. Yani şimdi problemin kaynağı SSD mi?

Dosya Ekleri

• Screenshot 15.10.2021 16_32_37.png
    Screenshot 15.10.2021 16_32_37.png
    110,2 KB · Görüntüleme: 27
Kusura bakmayın cevap veremedim. KYK yurdunda kalıyorum ve malumunuz internet berbat. HD Tune yüklü değildi. Hard Disk Sentinel varmış ondan da şöyle bir sonuç çıktı:
Şaşırdım çünkü HDD sağlığı %100 SSD sağlığı %40 olarak gözüküyor. Yani şimdi problemin kaynağı SSD mi?
Windows SSD'ye kurulu, yani SSD de problemli olabilir. Sadece 15 TB veri yazmışsınız ve sağlığı ciddi derecede düşmüş. CrystalDiskMark yüklü ise SSD'ye ve HDD'ye test yapabilirsiniz. MB/s cinsinden disklerin hızlarını gösterir. SSD testinde, hızlar ciddi derecede düşüyorsa veya direkt olarak sıfıra geliyorsa SSD'de problem var demektir.
Ayrıca RAM'lerde de problem olabilir gibi geldi. Vaktiniz varsa MemTest86 ile belleklerinizi test edin derim. USB üzerinden boot edilerek çalıştırılan bir uygulama ve birkaç saat sürebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı