Acer Nitro 5 laptopta işlemci 85 dereceye çıkıyor

%20 kullanımda olsa çekirdeklerin kullanım orani değişebiliyor, o yüzden pek kesin bir şey demek mantıklı olmaz. Stress testine sokup bakmak lazım sıcaklıklara.

Merhaba, Acer Nitro 5 laptop kullanıyorum, oyunlarda işlemci yaklaşık %20-30 kullanımlarda 85 dereceye kadar çıkabiliyor, ekran kartı ise %100 kullanımda yaklaşık yarım saatin sonunda Max 65 dereceyi görüyor.
Ekran kartının soğukluğu çok iyi ama neden ekran kartı böyle soğukken işlemci çok az kullanımda bile 85 dereceyi görebiliyor? (not: İşlemcinin yarım saatin sonunda %100'de çıktığı Max derece 89)
şükret benim asus rogda gpu 86 cpu 90 derece

Ben de nitro 5 kullanıyorum ve benzer sorunum vardı birkaç haftadır. Boşta 85-90 arasındayken(%20-30 kullanım) gpu 55-60 falandı. Açtım güzelce temizledim hava çıkışı kapalıydı CPU tarafının. Thermal grizzly kryonaut kullandım. Gpu 40 derecelere düştü fakat CPU 70-75lerde geziyordu yine. Nitrosense yazılımı ya da Windows güç planı ile alakalı bir sorun olduğunu fark ettim çünkü dengeli modda da performans modunda olduğu gibi işlemci turbo boost modunu sürekli kullanıyordu. Dengeli profilin ayarlarını değiştirdim biraz turbo boost dengelide çalışmıyor. İşlemcim maksimum 45 dereceyi geçmiyor. Sadece oyun oynarken performans moduna alıyorum bu şekilde de işlemci 75 civarı laptop için oldukça normal değerlerde çalışıyor.

Geri
Yukarı