Acer Nitro 5 laptopta işlemci 85 dereceye çıkıyor

Ghost0628

Hectopat
Merhaba, Acer Nitro 5 laptop kullanıyorum, oyunlarda işlemci yaklaşık %20-30 kullanımlarda 85 dereceye kadar çıkabiliyor, ekran kartı ise %100 kullanımda yaklaşık yarım saatin sonunda Max 65 dereceyi görüyor.
Ekran kartının soğukluğu çok iyi ama neden ekran kartı böyle soğukken işlemci çok az kullanımda bile 85 dereceyi görebiliyor? (not: İşlemcinin yarım saatin sonunda %100'de çıktığı Max derece 89)

Bende o laptop modelini almayı düşünüyordum işlemci Ryzen 5 olması gerekiyor. Sebebi o olabilir. YouTube üzerindeki videolarda da 90 derecelerde oyun oynanıyor.

Normal hocam neredeyse tüm laptoplar o civarlarda önemli olan CPU'nun güç kısmaması.

Hocam laptopumda i7 7700 HQ işlemcim çok zorlandığında bile 90 ve üstüne çok çıkmadı. Acer Nitro 5 ülkemizde hem uygun hem de iyi sayılabilen bir laptop ama işlemci yönünde öyle bir eksisi olduğunu düşünüyorum.

Hocam genelde ekran kartları işlemcilerden daha soğuk çalışır, aradaki sıcaklık farkı normal. Ancak “bu değerler mobil işlemci için normal, zaten her laptopta böyle sıcaklıklar oluyor” diyenleri dinlemeyin. Tabii ki laptop sıcaklıkları masaüstüne göre fazla oluyor, fakat bazı markalar ucuza kaçmak için veya kasayı inceltmek için kalitesiz soğutma kullanıyor.

Geri
Yukarı