Çözüldü Acer Nitro 5 mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ylmz07

Hectopat
Sistem özellikleri:
R7 6800H, RTX 3070 Ti, 32 GB RAM, 512 GB+2TB depolama. İşletim sistemi Win 11.

RAM'ler aynı model değil birisi SK Hynix diğeri Crucial Micron bellekli ama Memtest86 ile test ettin iki kere hiçbir sorun bulunamadı. Bir de M.2'nin birisini sonradan aldım. Sistem kurulu olan ile yeni aldığımın yerlerini değiştirmiştim ondan da kaynaklanmış olabilir mi? Değiştirdikten sonra tekrar formatlamadım.

Minidump dosyalarını Drive'a yükledim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-02-28 211911.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-28 211911.png
    113,4 KB · Görüntüleme: 20
  • Ekran görüntüsü 2024-02-28 211922.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-28 211922.png
    115,1 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Çözüm
Evet o şekilde RAM işlemini yapıp sistemi test et eğer tek slot RAM ile sorun almıyorsan.

Denedim tek RAM ile testleri yaptım herhangi bir sorun yok. Sonra tekrar iki RAM'le denedim bir süre sonra mavi ekran verdi tekrar. Şu an tek RAM sıkıntı yok bir tane daha aynısından Crucial alıp bir de öyle bakacağım. Tek kanal bayağı fark ediyor çünkü.

Denedim tek RAM ile testleri yaptım herhangi bir sorun yok. Sonra tekrar iki RAM'le denedim bir süre sonra mavi ekran verdi tekrar. Şu an tek RAM sıkıntı yok bir tane daha aynısından Crucial alıp bir de öyle bakacağım. Tek kanal bayağı fark ediyor çünkü.

Yardımlarınız için çok teşekkürler 🙏

İki Crucial takınca da mavi ekran aldım kodları aynı olmasına rağmen. Onları iade edip 2. el üzerindeki RAM'in kodunda RAM aldım sorun öyle çözüldü.
Win hangi diskte kurulu?

Bu diskte kurulu diğerinde sadece oyun dosyaları var.

Acer araçları neden hala duruyor? AMD GPU yapamamışsın.
Bunları yap. Sonra sistemdeki diskler için FW Update olup olmadığını kontrol et. Yok ise;
İlk olarak Samsung diski komple sök ve sistemi test et. Sonrasında sadece Samsung takılı olsun diğerini komple sök ve sistemi test et.

Her şeyi kaldırdım Windows otomatik yükledi açınca tekrar. Sürücü yüklemeyi kapattım. Update'i de kapattım. Sadece grafik sürücülerini, ses sürücüsü, Wi-Fi ve lan sürücülerini yükledim.
AMD sürücüsünü kuruyorum bu şekilde görünüyor.

Ekran görüntüsü 2024-03-04 112823.png

Tekrar mavi ekran verdi.

AMD kaldırma aracıyla kaldırdım tüm dosyaları tekrar.
Buradan indiriyorum en son sürücüyü ancak hata alıyorum yükleme sırasında

@claus Format sonrası da mavi ekran almıştım ya AMD uninstall ile kaldırdım her şeyi eski bir AMD sürücüsü kurdum birkaç gün düzeldi sonra Acer yazılımları ve oyunları yükledim. Tekrar aynı şey olmaya başladı belirli bir süre boşta kalınca veya sisteme yüklenmeden normal bir şeyler yaparken aniden gidiyor kafayı yedirecek cinsten ya iade hakkı görünüyor Amazon'da hala iade mı etsem ki. Pişman oldum gerçekten ya kardeşim de de R7 6800H RTX3060'lı model var. 1 yıldır kullanıyor bir sorun yaşamadık onda. Ondaki RAM'ler de farklı marka. Ek M.2 taktik ona da şans galiba.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-03-03 013910.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-03 013910.png
    81,2 KB · Görüntüleme: 20
  • Ekran görüntüsü 2024-03-04 112055.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-04 112055.png
    27,7 KB · Görüntüleme: 6
  • Ekran görüntüsü 2024-03-04 112132.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-04 112132.png
    95,7 KB · Görüntüleme: 14
  • Ekran görüntüsü 2024-03-04 135540.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-04 135540.png
    856,7 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleyen: Moderatör:
Diskleri dediğim gibi yapıp denedin mi?

Sistem kurulu disk tek başına takılıyken de hata veriyor. Öyle olunca Samsung olan diskte oyun olunca tekrar oyunları yükleme ile uğraşmamak için sistem kurmak istemedim. Ama dediğim gibi AMD Cleanup Utility ile kaldırıp sürücüyü tekrar kurunca 2-3 gün düzelmişti.
Bugün son aldığım hata bu. RAM uyumsuzluğu olmuş olma ihtimali var mı peki bu sorun.

Sistem kurulu disk tek başına takılıyken de hata veriyor. Öyle olunca Samsung olan diskte oyun olunca tekrar oyunları yükleme ile uğraşmamak için sistem kurmak istemedim. Ama dediğim gibi AMD Cleanup Utility ile kaldırıp sürücüyü tekrar kurunca 2-3 gün düzelmişti.
Bugün son aldığım hata bu. RAM uyumsuzluğu olmuş olma ihtimali var mı peki bu sorun.

Diskten gibi görünüyorsa olmadı oyun olan diske sistemi kurup deneyeceğim en son.

Diskleri dediğim gibi bir dene.
Tamamdır.

@claus
2 numaralı yuva NVM 1.3 destekliymiş. Cihazın üzerinde geleni oraya takıp Samsung olanı 1. yuvaya takmıştım. Üzerinde gelen m2 galiba 1.3 desteği konusunda sıkıntılı. Yer değiştirdim tekrar şimdilik sıkıntı görünmüyor. Ama 2. yuva NVM 1.4 desteklemediği için Samsung u tam hızında kullanamıyorum. Ama geriye desteği bulunuyormuş sitesinde yazana göre. Biraz bu şekilde kullanıp bakacağım bi. Sorun olursa tekrar yazarım. Teşekkür ederim desteğiniz için 🙏

Diskleri dediğim gibi bir dene.
@claus Tekrar hata aldım ama bu dafa baya uzun sürdü hata vermesi.
Hata dosyası

@claus Diskin ikisinde de veriyor hatayı. ramleri deneyeyim mi tek tek birde. ilk aldığımda yoktu bu ekleme yapmadan birkaç gün kullandım herhangi bir problem olmamıştı. ram ve disk eklemesinden sonra oldu. Tekrar bu hatayı aldım.

Dosya Ekleri

• IMG20240310155417.jpg
    IMG20240310155417.jpg
    305,3 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_20240310_155639.jpg
    IMG_20240310_155639.jpg
    371,4 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG-20240310-WA0014.jpg
    IMG-20240310-WA0014.jpg
    64,3 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Tek disk takılı halde denedin mi yani? Net cevap ver evet hayır diye.
Memtest86 ile bellek Testleri'de yap.

Evet denedim iki bellekte de sorun bulunamadı. Tek tek kullanımda sorun yok. Dual kanalda da memetest86 da sorun yok ama mavi ekran veriyor. Görünüşe göre RAM'ler uyumsuz gibi. Sorunun kaynağını bulmuş olduk sonunda kafayı yedirmişti. Üzerinde geleni de Crucial ile değiştirsem uyum sorunu kalkar mı ki?

Evet denedim iki bellekte de sorun bulunamadı. Tek tek kullanımda sorun yok. Dual kanalda da memetest86 da sorun yok ama mavi ekran veriyor. Görünüşe göre RAM'ler uyumsuz gibi. Sorunun kaynağını bulmuş olduk sonunda kafayı yedirmişti. Üzerinde geleni de Crucial ile değiştirsem uyum sorunu kalkar mı ki

Söylediğiniz bütün kombinasyonları yaptım sadece iki RAM takılıyken mavi ekran veriyor. M.2'lerde sorun yok.

Evet o şekilde RAM işlemini yapıp sistemi test et eğer tek slot RAM ile sorun almıyorsan.

İki Crucial takınca da mavi ekran aldım kodları aynı olmasına rağmen. Onları iade edip 2. el üzerindeki RAM'in kodunda RAM aldım sorun öyle çözüldü.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı