Acer Nitro 5 oyundayken ısındığı için frekans düşürüyor

maykıll

Hectopat
Makaleler
3
Laptopum Acer Nitro5 model. Bundan 3 ay önce fan temizliği yaptırdım ama termal macun sürdürmedim. Geçen gün format atmadan önce orta ayarlarda sıkıntısız oynadığım ETS 2 oyununu bugün format attım ve yüksek ayarlarda 95-97 derece ısı derecelerini gördüm oyunu oynarken. Ve frekans düşürüyordu ısındığından. 2 gün önce format attım bilgisayara. Format atmadan önce böyle bir sorunum yoktu. Şu anda bu sorunu anca fanları Turbo'ya alarak çözebiliyorum.
Format attıktan sonra hiç Windows güncelleştirmesi yapmadım. Bu ne ile ilgili bir sorun olabilir?

Nitro 5 in farklı bir modelini kullanıyorum. Kaliteli bir termal macun ile macununu yenile başka yolu yok. NitroSense den fanlarını maksimuma almayı da unutma.

AN515-43
Ryzen5 3550h
Rx560x ekran kartı
Aynı sorundan, aynı PC ile (RX560X yerine GTX 1650) ben de muzdaribim. Alalı 9 ay oldu. Fakat bugün AC: Syndicate’de 99’u bile gördüm. Kendim tam çözemedim, ama bildiğim bazı yöntemler var. AMD Ryzen Balanced güç planına geçebilirsiniz. Bu, bende CPU idle sıcaklığını düşürdü biraz da olsa.

ETS2 için CPU çok fark etmeyeceğinden, güç planlarına girip, gelişmiş ayarlardan maksimum işlemci frekansını %100 yerine %99’a düşürebilirsiniz, sıcaklık azalması garanti. Tabi ben CPU ağırlıklı oyunlarla uğraştığım için bunu yapamıyorum. Sizin açınızdan sıkıntı olmaz.

En son Undervolt ve Temperature Limit yapılabilir Ryzen Controller aracılığıyla. Dediğim gibi ben de tam çözemedim, ama baya araştırma yaptım, en etkilileri bunlar.

Hocam bir de hiçbir türlü halledemezseniz, fanları fulleyin. Fanlar yenilenir ama, CPU yanarsa anakart da dahil komple yenileme gerekebilir. PC gideceğine fanlar gitsin.

ETS2 hiç oynamadım ne kadar ağır bir oyun olduğu hakkındada bir bilgim yok ama imzamdaki Nitro 5'te hiç bu kadar yüksek sıcaklığa ulaşamadım henüz.

Aynı sorundan, aynı PC ile (RX560X yerine GTX 1650) ben de muzdaribim. Alalı 9 ay oldu. Fakat bugün AC: Syndicate’de 99’u bile gördüm. Kendim tam çözemedim, ama bildiğim bazı yöntemler var. AMD Ryzen Balanced güç planına geçebilirsiniz. Bu, bende CPU idle sıcaklığını düşürdü biraz da olsa.

ETS2 için CPU çok fark etmeyeceğinden, güç planlarına girip, gelişmiş ayarlardan maksimum işlemci frekansını %100 yerine %99’a düşürebilirsiniz, sıcaklık azalması garanti. Tabi ben CPU ağırlıklı oyunlarla uğraştığım için bunu yapamıyorum. Sizin açınızdan sıkıntı olmaz.

En son Undervolt ve Temperature Limit yapılabilir Ryzen Controller aracılığıyla. Dediğim gibi ben de tam çözemedim, ama baya araştırma yaptım, en etkilileri bunlar.

Hocam bir de hiçbir türlü halledemezseniz, fanları fulleyin. Fanlar yenilenir ama, CPU yanarsa anakart da dahil komple yenileme gerekebilir. PC gideceğine fanlar gitsin.
Doğru diyorsunuz hocam grafik bazlı oyunlarda 99 a çekerek işlemci kullanımı düşürebiliriz.

Windows güncelleştirmelerinden olabilir diye biliyorum :/ Çünkü yapmadım.

Geri
Yukarı