Acer Nitro 5 RAM'in kanalının tek mi çift mi olduğu nasıl anlaşılır?

Yani RAM'im çift kanal desteği var doğru mu anladım hocam bunu alırsam çift kanal olacak yani. Kusura bakmayın bu konularda yetersizim de :D

Hocam cift kanal 2 RAM'in beraber calısmasıdır, buna cıft kanal RAM deniliyor. Sende şu an tek kanal 1x8 RAM var, buna uygun bir RAM daha eklediğin durumda 2x8 Dual channel RAM'in olacak. Slot olduğu sürece Dual channel yapılabilir, RAM'in desteğiyle alakası yok yani.

Hocam cift kanal 2 RAM'in beraber calısmasıdır, buna cıft kanal RAM deniliyor. Sende şu an tek kanal 1x8 RAM var, buna uygun bir RAM daha eklediğin durumda 2x8 Dual channel RAM'in olacak. Slot olduğu sürece Dual channel yapılabilir, RAM'in desteğiyle alakası yok yani.

Şu an daha iyi anladım hocam. Benim bir slot boşluğum olduğu için uygun RAM ile birlikte 2x8 yapıp Dual channel yapabilirim yani. Teşekkür ederim.

Arkadaşın attığı RAM'i alırsan uyumlu çalışır aynı marka yakın özellikte bir laptopu arkadaşıma aldık ona da kingston aldık. Crucial biraz daha uygunmuş bunu görseydik alırdık. Şuan performans bir tık arttı diyor 16 GB olunca.

Edit: Düzenleme

Arkadaşın attığı RAM'i alırsan uyumlu çalışır aynı marka yakın özellikte bir laptopu arkadaşıma aldık ona da Kingston aldık. Crucial biraz daha uygunmuş bunu görseydik alırdık. Şu an performans bir tık arttı diyor 16 GB olunca.

Edit: Düzenleme.

Hocam son olarak atmış oldugum resimlere bakar mısınız? SPD kısmında sağ tarafta ranks: Single yazıyor. Bu şu an olan sistemi mi anlatıyor yoksa laptopun Dual channel olamayacağını mı gösteriyor?

Hocam son olarak atmış oldugum resimlere bakar mısınız? SPD kısmında sağ tarafta ranks: Single yazıyor. Bu şu an olan sistemi mi anlatıyor yoksa laptopun Dual channel olamayacağını mı gösteriyor?

Oradaki rank RAM'in rankıdır, RAM Single rank. RAM'in cift kanal veya tek kanal olduğunu Memory sekmesindeki 'channel' kısmı belirtir. Dual channel dediğim gibi içinde olan RAM'in destekleyebileceği bir durum değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı