Acer Nitro 5 RTX 2060 laptop ekran kartını kullanmıyor

attila041

Hectopat
Selam dostlar, sizlere bir sıkıntımı dile getireceğim. İkinci el bir laptop aldım Acer Nitro 5, 6 aydır kullanıyorum fakat istediğim performansı alamaıyorum laptoptan. İçinde 2060 olmasına rağmen rezalet FPS'ler alyorum. MSI Afterburner ile değerlere bakayım dedim laptop ekran kartını %30 civalarlarında kullanıp işlemciyi %100 kullanıyor daha. Neyse, daha sonra sıcaklık değerlerine bakıyorum, Acer'in Nitro yazılımından CPU 93 derecelerini görüyor dehşet bir darboğaz var, GPU ise 65 üstüne çıkmıyor. Bu değerler maksimum fan hızında ve altında soğutucu ile kullanyorum. Bu berbat. İşlemci ısınmasından dolayı oyunlarda FPS düşüklüğü yaşıyorum, laptopu ilk kez açtığımda soğuk iken oyunlar mükemmel sabit, 60FPS RDR2 mesela fakat 5 dakika sürüyor bu olay daha sonra PC alev ve FPS düşük. Laptoptan ve PC dünyasından pek anlamam, yardımcı olabilir misiniz acaba dostlar? Çift kanal 16 GB RAM, i5 9300, RTX 2060.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci yüksek frekansta çalışıyorsa ısınmaya sebep olabilir. Bu da kasma ve donmalar ortaya çıkarır. Görev yöneticisinden performans sekmesinden işlemci frekansına bakın. 4 GHz ve üstünde ise BIOS'ta varsa Turbo Boost'u kapatın. Yoksa ThrottleStop programını yükleyip program üzerinden turbo boost tikini kapatın. Bir de öyle deneyin. Isınma azalacaktır. İşlemci performansı biraz düşer ama sorununuz ısınma kaynaklı ise bu bir nebze düzeltecektir.

Geri
Yukarı