Acer Nitro 5 RTX 3060- i7 12700H oyunlarda düşük FPS veriyor

İşletim sistemi
Windows 11
Öncelikle turboyu kapatarak bir dene sorun tamamen düzeliyorsa o zaman tanı konmuş olur. Power Throttle yaparken ısı değerleri kaç? Genel ortalaması değil tüm çekirdeklerin ısıları.
Şurayı mı diyorsunuz hocam ? Ekstra olarak, sizce de ayarlanmış değerler yüksek değil mi ? Isı değerleri normal. [ Orayı kastettiyseniz, kapatıp açtım fakat hiçbir şey değişmedi. ]

Dosya Ekleri

• xtu.png
    xtu.png
    68,5 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleme:
Evet yada Windows'un güç seçeneklerinde, CPU kısmında yoksa ayar;

Başlat "cmd" yazıp, sağ tık yönetici olarak çalıştırıp "powercfg.exe -attributes sub_processor perfboostmode -attrib_hide" yazarsan direkt olarak eklenir. İstediğin gibi açar kapatırsın başka program kullanmadan.

Evet yada Windows'un güç seçeneklerinde, CPU kısmında yoksa ayar;

Başlat "cmd" yazıp, sağ tık yönetici olarak çalıştırıp "powercfg.exe -attributes sub_processor perfboostmode -attrib_hide" yazarsan direkt olarak eklenir. İstediğin gibi açar kapatırsın başka program kullanmadan.
Hocam denedim ama değişen bir şey yok. Limiti bir şekilde kaldırmam mümkün değil mi ? Belli ki daha fazla güç çekmek istiyor ama limit işlemciyi 45 Watt değerinde sabit bırakıyor. Yanlış mıyım ? Bu da anlık olarak limiti aşmasını ve tekrardan inmesini sağlıyor. Bundan dolayı FPS dalgalanmaları yaşıyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-03-03 171904.png
    Ekran görüntüsü 2023-03-03 171904.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Tamamdır hocam.

Hocam sonuçları ekte paylaştım, saygılar.

Test sırasında GPU kullanımı sürekli %99 ve %100 ise sorun yok demektir. Oynadığın oyunlardan ve o oyunların kötü optimizasyonundan dolayı. Optimizasyon çok iyi değilse tek kanal RAM'den çok FPS kaybedersin. Çift kanal yaptığında o oyunlar bir miktar düzelecektir. Ama mesela superposition testinde aldığın puan değişmez doğru dürüst. Çünkü zaten çok iyi optimize edilmiş.

Test sırasında GPU kullanımı sürekli %99 ve %100 ise sorun yok demektir. Oynadığın oyunlardan ve o oyunların kötü optimizasyonundan dolayı. Optimizasyon çok iyi değilse tek kanal RAM'den çok FPS kaybedersin. Çift kanal yaptığında o oyunlar bir miktar düzelecektir. Ama mesela superposition testinde aldığın puan değişmez doğru dürüst. Çünkü zaten çok iyi optimize edilmiş.
Yani sistemsel olarak bir arıza görünmüyor. İşlemcide de problem olsaydı GPU'ya da yansırdı mı diyoruz ?

Yani sistemsel olarak bir arıza görünmüyor. İşlemcide de problem olsaydı GPU'ya da yansırdı mı diyoruz ?

Yani superposition testi işlemciye çok çok az yük bindiren bir test. Daha da emin olmak için darboğaz noktasına getirerek test yapıp verileri kontrol edebilirsin. Yani superposition testinde özel ayarlara girip çözünürlüğü 720 yapıp ayarları kısıp, onlarla oynayarak, CPU kullanımını tam %90 civarına çıkarıp bakabilirsin. GPU %99 CPU %90 civarındayken verilere bakarsın. Herşey normalse kesinlikle bir sorun yoktur.

O sırada watt değerlerini vb. kontrol edebilirsin. GPU 140Watt olmayabilir, onun içinde turbo boostu kapatıp test yap. O zaman tüm ekstra watt GPU'ya gider 140Watt'ı görürsün.

Ayrıca şu konumu baştan bir oku benzer durumlarsa boşuna uğraşma. Oyunlarla alakalıysa yani.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı