Acer Nitro 5 sıcaklık değerleri normal mi?

Jusword

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba, yakın zamanda Acer Nitro 5 i7 12700H & RTX 4060 modelini satın aldım. Her şey güzel performansı falan yerinde fakat oyun oynarken işlemci aşırı ısınıyor. Bilmiyorum laptop ilk defa kullanıyorum belki laptopa göre normal değerlerdir fakat insan bir tereddüte düşmüyor değil. Yaklaşık 40dk Ready or Not oynadım ve oyundan çıktıktan sonra NitroSense uygulamasında sıcaklık değerleri bu şekilde. (fanlar oyun boyunca Max hızda çalıştı)

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-11-22 024504.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-22 024504.png
    232,5 KB · Görüntüleme: 67
Aynı laptopu kullanıyorum, ısınıyor doğru. Fan sesi özellikle de "Performans" modunda bende klavyeyi bile titretiyor. Gürültüsünden bahsetmiyorum bile. Sizde de böyle mi?

Laptopların boşta çalışma sıcakları 40-50 arasıdır. Yük altında ise CPU 90 GPU 75 - 80 dereceler normal olarak kabul edilir. Çoğu cihaz sıvı metal macuna geçti ve yük sıcaklığını cpu da 80 derecelere indirdi.

NitroSense'in sol aşağısındaki modları değiştirmeyi bir deneyin. Bende de aynı şekilde 90'lara kadar çıktığı oluyordu sessiz moda aldım performans kaybı olmadı ama derece 75e düştü. Tahminimce bu ayar işlemciye giden voltaj miktarını değiştiriyor ama işlemci hızının kendisi azalmıyor bu nedenle bu şekilde bir durum ortaya çıkıyor. Tabii bu sadece benim modele özgü olabilir.

Arkadaşlar merhaba, yakın zamanda Acer Nitro 5 i7 12700H & RTX 4060 modelini satın aldım. Her şey güzel performansı falan yerinde fakat oyun oynarken işlemci aşırı ısınıyor. Bilmiyorum laptop ilk defa kullanıyorum belki laptopa göre normal değerlerdir fakat insan bir tereddüte düşmüyor değil. Yaklaşık 40dk Ready or Not oynadım ve oyundan çıktıktan sonra NitroSense uygulamasında sıcaklık değerleri bu şekilde. (fanlar oyun boyunca Max hızda çalıştı)
Performans modu işlemcinin tam performans çalışmasını sağlar. Maalesef giriş seviyesi bir nitro uzun bir oyun deneyiminde 70-80-90 watt çalışıp 80 derece veremez. Sıvı metal ile belki, ama stok macunla bu pek mümkün değil. Oyunlarınızda performanstan şikayetci değilseniz varsayılan modu deneyin. Fanları "özel" kısmına çekin ve CPU 5-6k yapın.

Aynı laptopu kullanıyorum, ısınıyor doğru. Fan sesi özellikle de "performans" modunda bende klavyeyi bile titretiyor. Gürültüsünden bahsetmiyorum bile. Sizde de böyle mi?

Klavyeyi titretme durumu olmuyor ama çok gürültülü olduğu doğrudur, resmen F16 kalkıyor gibi.

Laptopların boşta çalışma sıcakları 40-50 arasıdır. Yük altında ise CPU 90 GPU 75 - 80 dereceler normal olarak kabul edilir. Çoğu cihaz sıvı metal macuna geçti ve yük sıcaklığını CPU da 80 derecelere indirdi.

Stok termal macunu sıvı metal macun ile değiştirmemi önerir misiniz peki? Ya da daha kaliteli bir termal macun ile.

NitroSense'in sol aşağısındaki modları değiştirmeyi bir deneyin. Bende de aynı şekilde 90'lara kadar çıktığı oluyordu sessiz moda aldım performans kaybı olmadı ama derece 75e düştü. Tahminimce bu ayar işlemciye giden voltaj miktarını değiştiriyor ama işlemci hızının kendisi azalmıyor bu nedenle bu şekilde bir durum ortaya çıkıyor. Tabii bu sadece benim modele özgü olabilir.

Genelde sessiz modu oyun dışında kullanımlarımda kullanıyorum, oyun oynayacağım zaman performans moduna alıyordum.

Performans modu işlemcinin tam performans çalışmasını sağlar. Maalesef giriş seviyesi bir Nitro uzun bir oyun deneyiminde 70-80-90 watt çalışıp 80 derece veremez. Sıvı metal ile belki, ama stok macunla bu pek mümkün değil. Oyunlarınızda performanstan şikayetci değilseniz varsayılan modu deneyin. Fanları "özel" kısmına çekin ve CPU 5-6k yapın.

Performans konusunda bir şikayetim olmuyor, dediğinizi deneyeceğim teşekkür ederim.

Geçilirse çok faydalı olur tabii. Teknik servisi arayıp bilgi alın.

RAM takviyesi yapacağım laptopa ve garanti dışı kalır diye uğraşmak istemiyorum açıkçası bu yüzden servise yaptırtacaktım, onu yaptırmışken sıvı metal macun alıp uygulattırmayı düşünüyorum.

Ram/SSD takviyesi garanti dışına çıkarmıyor Acer da.

Biliyorum, fakat ilerleyen süreçte servislik bir problem yaşarsam "siz zamanında RAM takarken zarar vermişsiniz garanti dışı bırakmışsınız cihazı" gibisinden bir şey yapabilme ihtimallerinden korktuğum için servise yaptırtmayı düşünüyorum.

Geri
Yukarı