Acer Nitro Intel Core i7 10750H nasıl?

Haklısınız. Bazı şeyleri anlatmaya çalışıyorum, boşuna kendim yoruluyorum.

Burada tartışıyoruz, üçüncü bir kişiye dayanarak kendinizi haklı gösterecek hiçbir şey yok ortada. Lütfen ispatlarınızı sunmaya devam edin. Kendinizi haklı görüp boşu boşuna konuşuyorum demeniz çok saçma.

Burada tartışıyoruz, üçüncü bir kişiye dayanarak kendinizi haklı gösterecek hiçbir şey yok ortada. Lütfen ispatlarınızı sunmaya devam edin. Kendinizi haklı görüp boşu boşuna konuşuyorum demeniz çok saçma.

Ben 5600M'in performansının 1660 Ti ile aynı olduğunun videolu kanıtını gösteriyorum, birçok benchmark sitesinde de birbirlerini az farkla geçip birbirlerine yakın puan aldıklarını söylüyorum ancak hala o öyle değil şu şöyle değil tartışmasındayız. TUF konusuna gelecek olursak da işlemcinin Turbo boostunun açık olup olmamasının ekran kartına yük bindiren oyunlarda performans açısından herhangi bir etkisi olmuyor, ancak renderda evet performans düşüyor diyorum tekrar o kadar para vermeye gerek yok diyorsunuz. Ben daha ne anlatabilirim ki. Ayrıca haklıyım falan diye yazmadım burası bir tartışma platformu herkes birilerinden bir şey öğrenecektir, haksız çıkacaktır, ek olarak da bilgiye aç bir insanım.

Ben 5600M'in performansının 1660 Ti ile aynı olduğunun videolu kanıtını gösteriyorum, birçok benchmark sitesinde de birbirlerini az farkla geçip birbirlerine yakın puan aldıklarını söylüyorum ancak hala o öyle değil şu şöyle değil tartışmasındayız. TUF konusuna gelecek olursak da işlemcinin Turbo boostunun açık olup olmamasının ekran kartına yük bindiren oyunlarda performans açısından herhangi bir etkisi olmuyor, ancak renderda evet performans düşüyor diyorum tekrar o kadar para vermeye gerek yok diyorsunuz. Ben daha ne anlatabilirim ki. Ayrıca haklıyım falan diye yazmadım burası bir tartışma platformu herkes birilerinden bir şey öğrenecektir, haksız çıkacaktır, ek olarak da bilgiye aç bir insanım.
Mux ve TB kapalı iken LoL'de 50-60FPS'e yakın düşüş oluyor (130-100FPS arası dolaşıyor ve 144Hz olduğundan göze batıyor). Siz neyden bahsediyorsunuz? Şu TUF A modelleri önermeyin artık.

Ayrıca "ekran kartına yük bindiren oyunlarda" değil, "işlemciye yük bindirmeyen oyunlarda" diyecektiniz sanırım.

2060 115W > RX5600M > 1660Ti.

Merak ediyorum siz 6800M gelince 3070 mi öveceksiniz diye. Yaptığınız bariz fanboyluk. Bu arada TB açık/kapalı değerleri de kendi cihazımdan birçok oyunda yaptım. Single Player olmasına rağmen Yakuza'da 5-8 FPS düşüş oldu, veyahut online oyun olmasına rağmen Overwatch'ta 1 FPS kaybı bile yaşamadım.

Bende diyorum ki, cihazlar arasında büyük performans farkı var. Alpha ile G5 arasında büyük fark var ve bu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Dolayısıyla 5600M dediğimiz zaman Alpha'yı baz alarak konuşuyoruz. Tabi Dell'deki 5600M 1660 Ti gücündedir. O konuda haklısınız. İşlemci kendini Turbo'da stabil kalmasıyla belirler, eğer 2.9GHz'de çalışacak ise neden 4800H alınsın ki? 4600H bile çok daha iyi sonuç verir. Oyın renderda fark etmez, siz o kadar para verdiniz hiç mi dokunmuyor Turbo kullanmamak? Boşuna konuşuyorum derseniz öyle anlaşılır.

MUX ve TB kapalı iken LoL'de 50-60FPS'e yakın düşüş oluyor (130-100FPS arası dolaşıyor ve 144Hz olduğundan göze batıyor). Siz neden bahsediyorsunuz? Şu TUF'a modelleri önermeyin artık.

Ayrıca "ekran kartına yük bindiren oyunlarda" değil, "işlemciye yük bindirmeyen oyunlarda" diyecektiniz sanırım.

2060 115W > RX5600M > 1660 Ti.

Merak ediyorum siz 6800M gelince 3070 mi öveceksiniz diye. Yaptığınız bariz fanboyluk. Bu arada TB açık/kapalı değerleri de kendi cihazımdan birçok oyunda yaptım. Single Player olmasına rağmen Yakuza'da 5-8 FPS düşüş oldu, veyahut Online oyun olmasına rağmen Overwatch'ta 1 FPS kaybı bile yaşamadım.

Fanboylukla alakası yok video haricinde diğer benchmark sitelerine baktığımızda da değerler birbirine yakın. İşlemcinin tek çekirdek performansı veya gücü önemli olan LoL, CS:GO gibi oyunlarda dediğiniz şekilde 30-50 arası FPS düşüşü oluyor. Bunu ben de kabul ediyorum zaten, ancak benim anlatmak istediğim ekran kartının yük bindirdiği derken yanlış bir telafuz yapmışım kusuruma bakmayın, ekran kartının çok daha önemli olduğu oyunlarda FPS düşüşünün olmadığıydı. Ayrıca LoL'de, CS'de Valorant'ta Boost açıp giriyorum Ultra aşırı bir ısınma olmuyor.

Bende diyorum ki, cihazlar arasında büyük performans farkı var. Alpha ile G5 arasında büyük fark var ve bu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Dolayısıyla 5600M dediğimiz zaman Alpha'yı baz alarak konuşuyoruz. Tabi Dell'deki 5600M 1660 Ti gücündedir. O konuda haklısınız. İşlemci kendini Turbo'da stabil kalmasıyla belirler, eğer 2.9GHz'de çalışacak ise neden 4800H alınsın ki? 4600H bile çok daha iyi sonuç verir. Oyın renderda fark etmez, siz o kadar para verdiniz hiç mi dokunmuyor Turbo kullanmamak? Boşuna konuşuyorum derseniz öyle anlaşılır.

Ekran kartından daha önemli işlemci gücü gerektirmeyen oyunlarda Boost kapalı, işlemci gücü gerektiren oyunlarda Boost açık kullanıyorum. 99 gibi dereceleri zaten belli bariz oyunlarda görüyoruz NFS: Payback, NFS: Heat gibi onun dışındaki oyunlarda Boost açıkken zorlayıp görebildiğim maksimum derece 95. 95 benim açımdan gayet kabul edilebilir derece. Yine toparlamak gerekirse ben önceki konularda da söyledim evet TUF diğer markalara göre ısınıyor ancak kullanılmayacak, alınmayacak kadar abartılı şekilde olmadığını düşünüyorum. Tam 1 yıldır her gün oyun oynayarak kullanıyorum ekstra olarak aşırı takıntılı biri olduğumdan dolayı işlemci sıcaklığı, FPS, ekran kartı sıcaklığı, veya çekirdek hızları gibi değerleri çoğu zaman kontrol ederim, daha 1 kere bile thermal Throttle'a girmedi bu laptop. 99 derecede bile 4.0 GHz'yi veriyordu işlemci. Ekran kartı da keza uzun kullanımda 85 dereceyi görmesine rağmen 1900'lerden 1800'lere çekiyor bellek hızını. Ve tekrar tekrar söylemek isterim aynı fiyatta TUF mu veya Legion, MSI, ROG mu tercih edersin diye sorsalar tabikii de tercihim TUF'dan yana olmaz. 4800H normalde 10750H'dan çok daha serin çalışır ancak bilgisayarımda diğer 10750H'lı laptoplar ile aynı derecelerde çalışıyor, 3-4 yıl sonra ısınmanın bana herhangi bir sorun çıkaracağını da bu yüzden düşünmüyorum. Ha şu anda sorun çıkarmadığı asla çıkarmayacağı anlamına gelmez, başıma ne geleceğini zaman gösterecektir. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Konuya denk gelmişken yazayım. 1660 Ti Mobile, 5600M'in yanına yaklaşamaz. Karşılaştırmak saçma. RTX 2060 Mobile'in de 3 farklı varyantı var: 80W, 90W ve 115W. Max-Q'yu hesaba katmıyorum. 80W ve 90W'lık modelleri 5600M ile geçmek hiç zor değil. Alpha 17 veya 15'in 115W'lık modele ulaşmasına pek imkan yok, çünkü stok halinin dışına çıkılamıyor (bildiğim kadarıyla). Dell'deki 5600M modelinde herhangi bir sınırlama yok. Amperinden voltajına frekansına kadar istenildiği gibi ayarlanabiliyor. Şu konuda kısaca anlattım. Bu durumda Dell'deki 5600M'in 115W'lık 2060'a ulaşabileceği, hatta geçebileceği de aşikar. Time Spy grafik skorları, karşılaştırma yapmak için harika bir araç. Notebookcheck üzerinden istediğiniz ekran kartının performansına bakabilirsiniz.

Tekrar baktım da Alpha 17, incelemesinde RTX 2060 Mobile'den geride kalmış. Şaşırtıcı.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bütçeme göre alabileceğim bu bilgisayar sizce nasıl? Mimarlık okuyorum 3.sınıfa geçeceğim. AutoCAD-Revit-rhino-Lumion gibi programları ağır bir şekilde kullanmam gerekecek. Aynı zamanda da bana yeni çıkan oyunları normal ayarlarda sorun çıkarmadan oynattırır mı? Cevap yazan herkese teşekkürler.
Özelliklere bakılırsa çok iyi. Ama oyun bilgisayarı olarak biliyorum. Yani oyun oynayacaklara aşırı iyi performans sergiler. Mimarlık için bildiğim bazı bilgisayarlar var. Ama bu bilgisayar performans açısından kullanan kişiyi üzeceğini sanmıyorum.

Geri
Yukarı