Acer Predator Helios 300 inceleme

KRALCAN

Megapat
Makaleler
6
Yer
İzmir-Bayraklı
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 ay önce satın aldığım Predator Helios 300 modelinin incelemesini yapmak istedim, bu modeli düşünen arkadaşlara yardımcı olur belki.

Ürün İsmi: Acer Predator Helios 300 (Predator PH317-54)

Ürün Donanım Özellikleri: RTX 2060//İ5 10300H//16 GB tek kanal RAM

1-) Neden bu ürünü tercih ettim?

Öncelikle amacım AutoCAD, FreeCAD gibi çizim programlarını kullanmak, yeni nesil oyunları sorunsuz oynamaktı. Bütçem ilk başta 8-9K civarlarındaydı. Yevmiyeli çalışan bir öğrenciydim tamamen kendi birikimimdi. Fakat 8-9K civarlarında ki cihazlar GTX 1650/1650 Ti barındırdığı için işime tam anlamıyla yaramıyordu bende Peder Bank'tan biraz borç aldım ve 12K civarlarına çıktım. Aklımda MSI GL 65, ASUS TUF A17 ve Acer Predator vardı. Diğer iki model GTX 1660 Ti kullanırken Predator RTX 2060 kullanıyordu. Yani bu modeli tercih etmemde ki en önemli etken GPU farkı, tasarımının gözüme çok hoş gelmesi ve eskilerden kalma bir Predator hayranlığı. :)

2-) Ürünü nereden ve ne kadara aldım?
Ürünü Hepsiburada üzerinden 12000 TL'ye 9 taksitle satın aldık. Hepsiburada sanırım Predator'un resmi olarak satıldığı 2 yerden birisi Ülkemiz için. Ürün 2 günde HepsiJET ile elime ulaştı. Kargo sorunsuz bir şekilde geldi ve dış kutuda bile en ufak bir ezilme yoktu. Yanında da Online Eğitim platformu kodu gönderdiler ki onun da güncel değeri 700 TL idi. :)

3-) Ürünün ilk izlenimi nasıldı?
Kargo gelir gelmez kutusunu açtım. Asıl cihazın kutusu karşıma çıktı, kutu tasarımı sade ve siyah renkli bir kutu tasarımıydı. Ardından cihazı elime aldım ve doğrusu biraz ağır geldi elime. Ağırlığı yaklaşık 2.90 KG. Yani taşımak isteyenler için düzgün ve ergonomik bir çanta olmadığı sürece biraz sıkıntı çıkarabilir. Onun dışında cihazın bende bıraktığı ilk izlenim malzeme kalitesi, ekran ve tasarım olarak mükemmeldi.

4-) Malzeme kalitesi nasıl?
Açıkcası ben bu malzeme kısmına tam hakim değilim fakat kullandığım 2 ay boyunca gayet memnun kaldım. Cihaz kendisinin ''Kaliteli'' olduğunu zaten ilk ele alışınızda hissediyor. Arka taraf yani ekranın bulunduğu kısım tamamen Alüminyum, ön taraf yani klavyenin olduğu kısımlar ise sert ve kaliteli plastik. 10 üzerinden puan verecek olsaydım 8,5 verirdim çünkü her ne kadar bana göre kaliteli de olsa özellikle ekranın arkasında kalan Alüminyum kısım parmak izi bırakma konusunda on numara. :) Touch Pad kısmına gelirsek elmas kesim işi çok güzel durmuş, Touch Pad sertte değil fakat yumuşakta değil o kadar, olması gerektiği gibi. Fakat Touch Pad kısmı da parmak izi bırakıyor onu da söyleyeyim.

5-) Ekran
Ekrana gelecek olursak öncelikle 144 Hz ve 3 MS, 17.3'' ve IPS bir ekrana sahip cihaz. NTCS oranı ise %72 ve bu günümüz şartları için yeterli bir değer. Ekran kısmına fazla hakim olmadığım için daha fazla bilgi vermek istemiyorum, yanlış olabilir çünkü amacım basit bir inceleme çünkü.

6-) Soğutma ve ısınma
İşte geldik en önemli kısımlara. Acer bu modelde AeroBlade dediği iki tane ''Metal'' fan kullanmış soğutması için. Bunlar gayet yeterli ve üst düzey bir soğutma sağlıyorlar fakat yine de o işlemci Destiny 2 tarzı AAA oyunlarda 91/92 derecelere kilitleniyor. Bunun asıl sebebi Termal macun. Buradan cihazı aldıktan 1 hafta sonra bana termal macun değiştirme zorunda bıraktıran Acer mühendislerine selam olsun. Fabrika çıkışlı gelen Acer termal macunları hem rezalet hem de çok az, 91/92 derecelerde kilitlenmesi gayet normal. Hemen MX-4 ile değiştirdim macunu ve gözle görülür bir sıcaklık düşüşü yaşadım cihazda. Fan kısmına tekrar gelirsek cihazı ''Predator Sense'' olarak adlandırılan kendi uygulamasından kontrol ediyoruz. Buradan tüm OC ve Fan devir işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz. Fanlar normal ayarlarında sessiz çalışıyorlar fakat oyun oynayacak iseniz özellikle uzun süreli CoolBoost adı verilen özelliği açmalısınız, bu Fan devir hızını arttırıyor fakat ses halan daha rahatsız edici bir seviyede olmuyor. Dananın kuyruğu Turbo modu açarsak kopuyor. Hem OC hem de Fanları maksimum düzeye çektiği için soğutma ve performansta artış sağlasa da odanın içinde sanki bir F-16 uçuyormuş gibi bir ses yaratıyor. Eeee gülü seven dikenine de katlanır demişler... Arka ızgara çıkışları 2 tane ve tasarım olarak gayet hoş duruyorlar. Aynı şekilde yan taraf ve altlarda da çıkışlar var.

7-) Predator Sense
Acerin Predator serisine üretmiş olduğu bir uygulama kontrol merkezi. Buradan dediğim gibi klavye ışıklandırmasını, OC ayarlarını ve Fan kontrolünü yapabiliyoruz. Uygulama gayet kullanışlı ve çok hızlı açılıyor.

:cool: Teknik özellikler
Dediğim gibi RTX 2060 barındırması beni en çok ikna eden özelliği oldu, İ5 diye biraz çekinmedim değil fakat İ5 10300H yeterli ve güçlü bir işlemci bana göre. Fakat Acer bu kısımlarda çok fazla ayıp yapmış. Öncelikle Mux Switch muhabbeti. Bu olay yüzünden LOL ve CSGO'da 80-100 FPS alıyoruz ki LOL'de TF olduğu zaman 60 küsürlere bile düşüyor. Mux Switch ise görüntüyü direk olarak RTX karttan vermek yerine bir kısmını Intel GPU'dan veriyor. Yani bu tür oyunlarda neredeyse RTX kartı kullanmıyor bile ve bu özelliği devre dışı bırakmanın yolu yok, bu cidden çok kötü bir özellik olmuş. Bir diğer saçmalık ise yıl olmuş 2020 adamlar tek kanal RAM koymuş. Araştırdığım kadarıyla bu durum Hindistan ve Türkiye'de çok var. Neden böyle bir şey yapmışlar çözemedim fakat ben çift kanala çevirdim cihazı, aklınızda olsun kendiniz açarsanız kasayı garanti dışı kalıyor cihaz.

Kısacası ben cihazı aldığım için son derece memnunum, tek kanal RAM ve Mux olayı olmasa daha da harika olabilirdi fakat yapacak bir şey yok. Amacım kısa ve basit bir inceleme yapmaktı diğer arkadaşların yaptığı incelemelerin yanında benimkisi çerez kalır. :) Varsa merak ettikleriniz veya eksik gördüğünüz kısımlar sorabilirsiniz, cevaplarım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
NOT: Oyun performansını değerlendirmedim çünkü şuan cihaz çift kanal. Tek kanalken test etseydim o zaman koyardım fakat şimdi tam anlamıyla doğru değerleri vermeyecektir. Ayrıca çift kanalın hayrını şuana kadar LOL ve CSGO'da gördüm.

Hocam elinize sağlık güzel inceleme ve yazınız hoşuma gitti. Bir de görsel ile şenlendirin tamamdır. :)

Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 ay önce satın aldığım Predator Helios 300 modelinin incelemesini yapmak istedim, bu modeli düşünen arkadaşlara yardımcı olur belki.

ürün ismi: Acer Predator Helios 300 (Predator PH317-54)

ürün donanım özellikleri: RTX 2060//İ5 10300H//16 GB tek kanal RAM.

1-) neden bu ürünü tercih ettim?

Öncelikle amacım AutoCAD, freecad gibi çizim programlarını kullanmak, yeni nesil oyunları sorunsuz oynamaktı. Bütçem ilk başta 8-9K civarlarındaydı. Yevmiyeli çalışan bir öğrenciydim tamamen kendi birikimimdi. Fakat 8-9K civarlarında ki cihazlar GTX 1650/1650 Ti barındırdığı için işime tam anlamıyla yaramıyordu bende peder Bank'tan biraz borç aldım ve 12K civarlarına çıktım. Aklımda MSI GL 65, ASUS TUF A17 ve Acer Predator vardı. Diğer iki model GTX 1660 Ti kullanırken Predator RTX 2060 kullanıyordu. Yani bu modeli tercih etmemde ki en önemli etken GPU farkı, tasarımının gözüme çok hoş gelmesi ve eskilerden kalma bir Predator hayranlığı. :)

2-) ürünü nereden ve ne kadara aldım?
Ürünü Hepsiburada üzerinden 12000 TL'ye 9 taksitle satın aldık. Hepsiburada sanırım Predator'un resmi olarak satıldığı 2 yerden birisi ülkemiz için. Ürün 2 günde HepsiJet ile elime ulaştı. Kargo sorunsuz bir şekilde geldi ve dış kutuda bile en ufak bir ezilme yoktu. Yanında da Online eğitim platformu kodu gönderdiler ki onun da güncel değeri 700 TL idi. :)

3-) ürünün ilk izlenimi nasıldı?
Kargo gelir gelmez kutusunu açtım. Asıl cihazın kutusu karşıma çıktı, kutu tasarımı sade ve siyah renkli bir kutu tasarı mıydı? Ardından cihazı elime aldım ve doğrusu biraz ağır geldi elime. Ağırlığı yaklaşık 2.90 kg. Yani taşımak isteyenler için düzgün ve ergonomik bir çanta olmadığı sürece biraz sıkıntı çıkarabilir. Onun dışında cihazın bende bıraktığı ilk izlenim malzeme kalitesi, ekran ve tasarım olarak mükemmeldi.

4-) malzeme kalitesi nasıl?
Açıkcası ben bu malzeme kısmına tam hakim değilim fakat kullandığım 2 ay boyunca gayet memnun kaldım. Cihaz kendisinin "kaliteli" olduğunu zaten ilk ele alışınızda hissediyor. Arka taraf yani ekranın bulunduğu kısım tamamen alüminyum, ön taraf yani klavyenin olduğu kısımlar ise sert ve kaliteli plastik. 10 üzerinden puan verecek olsaydım 8, 5 verirdim çünkü her ne kadar bana göre kaliteli de olsa özellikle ekranın arkasında kalan alüminyum kısım parmak izi bırakma konusunda on numara. :) touch pad kısmına gelirsek elmas kesim işi çok güzel durmuş, touch pad sertte değil fakat yumuşakta değil o kadar, olması gerektiği gibi. Fakat touch pad kısmı da parmak izi bırakıyor onu da söyleyeyim.

5-) ekran
Ekrana gelecek olursak öncelikle 144 Hz ve 3 ms, 17.3" ve IPS bir ekrana sahip cihaz. Ntcs oranı ise %72 ve bu günümüz şartları için yeterli bir değer. Ekran kısmına fazla hakim olmadığım için daha fazla bilgi vermek istemiyorum, yanlış olabilir çünkü amacım basit bir inceleme çünkü.

6-) soğutma ve ısınma
İşte geldik en önemli kısımlara. Acer bu modelde aeroblade dediği iki tane "metal" fan kullanmış soğutması için. Bunlar gayet yeterli ve üst düzey bir soğutma sağlıyorlar fakat yine de o işlemci Destiny 2 tarzı AAA oyunlarda 91/92 derecelere kilitleniyor. Bunun asıl sebebi termal macun. Buradan cihazı aldıktan 1 hafta sonra bana termal macun değiştirme zorunda bıraktıran Acer mühendislerine selam olsun. Fabrika çıkışlı gelen Acer termal macunları hem rezalet hem de çok az, 91/92 derecelerde kilitlenmesi gayet normal. Hemen MX-4 ile değiştirdim macunu ve gözle görülür bir sıcaklık düşüşü yaşadım cihazda. Fan kısmına tekrar gelirsek cihazı "Predator sense" olarak adlandırılan kendi uygulamasından kontrol ediyoruz. Buradan tüm OC ve fan devir işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz. Fanlar normal ayarlarında sessiz çalışıyorlar fakat oyun oynayacak iseniz özellikle uzun süreli coolboost adı verilen özelliği açmalısınız, bu fan devir hızını arttırıyor fakat ses halan daha rahatsız edici bir seviyede olmuyor. Dananın kuyruğu Turbo modu açarsak kopuyor. Hem OC hem de fanları maksimum düzeye çektiği için soğutma ve performansta artış sağlasa da odanın içinde sanki bir F-16 uçuyormuş gibi bir ses yaratıyor. Eeee gülü seven dikenine de katlanır demişler... Arka ızgara çıkışları 2 tane ve tasarım olarak gayet hoş duruyorlar. Aynı şekilde yan taraf ve altlarda da çıkışlar var.

7-) Predator sense
Acer'in Predator serisine üretmiş olduğu bir uygulama kontrol merkezi. Buradan dediğim gibi klavye ışıklandırmasını, OC ayarlarını ve fan kontrolünü yapabiliyoruz. Uygulama gayet kullanışlı ve çok hızlı açılıyor.

:cool: teknik özellikler
Dediğim gibi RTX 2060 barındırması beni en çok ikna eden özelliği oldu, i5 diye biraz çekinmedim değil fakat i5 10300H yeterli ve güçlü bir işlemci bana göre. Fakat Acer bu kısımlarda çok fazla ayıp yapmış. Öncelikle mux Switch muhabbeti. Bu olay yüzünden LoL ve CS:GO'da 80-100 FPS alıyoruz ki LoL'de TF olduğu zaman 60 küsurlere bile düşüyor. Mux Switch ise görüntüyü direk olarak RTX karttan vermek yerine bir kısmını Intel GPU'dan veriyor. Yani bu tür oyunlarda neredeyse RTX kartı kullanmıyor bile ve bu özelliği devre dışı bırakmanın yolu yok, bu cidden çok kötü bir özellik olmuş. Bir diğer saçmalık ise yıl olmuş 2020 adamlar tek kanal RAM koymuş. Araştırdığım kadarıyla bu durum Hindistan ve Türkiye'de çok var. Neden böyle bir şey yapmışlar çözemedim fakat ben çift kanala çevirdim cihazı, aklınızda olsun kendiniz açarsanız kasayı garanti dışı kalıyor cihaz.

Kısacası ben cihazı aldığım için son derece memnunum, tek kanal RAM ve mux olayı olmasa daha da harika olabilirdi fakat yapacak bir şey yok. Amacım kısa ve basit bir inceleme yapmaktı diğer arkadaşların yaptığı incelemelerin yanında benimkisi çerez kalır. :) varsa merak ettikleriniz veya eksik gördüğünüz kısımlar sorabilirsiniz, cevaplarım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Not: Oyun performansını değerlendirmedim çünkü şu an cihaz çift kanal. Tek kanalken test etseydim o zaman koyardım fakat şimdi tam anlamıyla doğru değerleri vermeyecektir. Ayrıca çift kanalın hayrını şuana kadar LoL ve CS:GO'da gördüm.

Çok güzel bir inceleme olmuş, NVIDIA denetim masasından yüksek performanslı NVIDIA grafik kartını seçemiyor musunuz?

Çok güzel bir inceleme olmuş, NVIDIA denetim masasından yüksek performanslı NVIDIA grafik kartını seçemiyor musunuz?
Hocam o seçiliyor ama dediğim gibi, mesela Monster cihazlarda Intel kart tamamen devre dışı bırakılabiliyor böylelikle RTX kartın tam gücünden yararlanabiliyorsun fakat bu Acer'de mevcut değil.

Hocam o seçiliyor ama dediğim gibi, mesela Monster cihazlarda Intel kart tamamen devre dışı bırakılabiliyor böylelikle RTX kartın tam gücünden yararlanabiliyorsun fakat bu Acer'de mevcut değil.

Bu önemli bir detay bilgi için teşekkür ederim. 1660 Ti olan modelini düşünüyordum sanırım artık eleyebilirim. :D

Bu önemli bir detay bilgi için teşekkür ederim. 1660 Ti olan modelini düşünüyordum sanırım artık eleyebilirim fakat sırf tasarımı aldırtma hissi veriyor. :D
Hocam yalnız bu olay MSI ve ASUS cihazlarda da var. Monster ilginç bir şekilde bunu cihazına eklemiş. Muxless cihaz almak istiyorsanız bütçenizi daha da yükseltmelisiniz. Fakat Monster'da kalite bakımından kötü, dediğim gibi bu sorun genelde LOL ve CSGO tarzı oyunlarda biraz can sıkıyor fakat AAA oyunlarda almanız gereken değerleri alıyorsunuz.
O zaman 1660’dan ne farkı kalıyor rtx 2060’ın ?
AAA oyunlar için normal değerleri alıyorsunuz yine o güç farkı ortada. Ayrıca DLSS ve RTX deneyimi de artısı.

Geri
Yukarı