Acer Predator Helios 300 işlemci 100 derece oluyor

hawkwind

Femtopat
Daha fazla  
Acer Predator Helios 300 - RTX 2060 - Intel Core i7-10750H laptopa sahibim. Laptop henüz 3 aylık ve yurtdışından aldım.
Öncelikle en baştan başlamak istiyorum anlatmaya en detayıyla. Bilgisayarı ilk açtığımda bir 5dk bekledim. CPU sıcaklığı 45'ti. uygulamaları açtıktan sonra 60'ı falan geçmeye başladı. Hem Predatorsense hem de MSI Afterburner programından aldığım değerler bunlar. Afterburner'ı açtıktan sonra fanlar bile çalışmaya başlıyor hatta. Şunu da belirtmek isterim GPU değerleri normal, sorun sadece CPU değerlerinde. Her neyse.
Aşağıda GTA oynarkenki değerlerim bulunmakta. CPU anlık olarak 100°C'yi görüyor. Ve fotoğrafta da gördüğünüz gibi CPU3 ve CPU4 kullanım değerleri diğerlerinden daha yüksek her zaman. Ayrıca 3-4 gün öncesine kadar CPU sıcaklığı hep 89°C bandındaydı, anlık olarak 90'lara gelirdi. 90'larda gezinmezdi, ama şu an 90'larda geziniyor ve anlık olarak 100°C'yi görüyor. Bilgisayarım asla kapanmıyor, sadece nadiren FPS düşüyor 1 2 saniyeliğine, sonra tekrar düzeliyor; bunun da sebebi CPU'nun aşırı ısınması diye düşünüyorum. CoD Warzone'da CPU kullanım değerleri GTA'ya göre biraz daha yüksek, CPU sıcaklığı da yakın.
CPU fan hızını otomatikte bırakıyorum ve coolboost özelliği açık, oyundayken 3520 RPM'de çalışıyor CPU fan hızı.
Sıkıntı şu ki dediğim gibi 3-4 gün önce bu değerlere sadece anlık olarak uğrardı, ama şu anda bu değerlerde geziniyor. Problem tam olarak nedir ve ne yapmam lazım cevaplarınızı bekliyorum.
(Şunu da belirtiyim bu sistemle 70 FPS almıyorum, anlık olarak 70 olmuş. GTA'da bazı yerlerde 60 70 FPS'e düşüyor ama şehirde 85-95 civarlarında geziniyor.)

Dosya Ekleri

• gtav-1.png
    gtav-1.png
    1 MB · Görüntüleme: 66
  • gtav-2.png
    gtav-2.png
    85,9 KB · Görüntüleme: 79
  • gtav-3.png
    gtav-3.png
    18,3 KB · Görüntüleme: 74
Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macunu yenilemeyi ve fanları temizlemeyi denediniz? Bir nevi yardımı dokunabilir. O işlemciyle 95 - 90 arası sıcaklıklar görmek normal ama anlık 100'e çıkması pek normal değil.

Özellikle soğutma performansını çok beğendiğim ve önerdiğim bir ürün, belirtmiş olduğunuz değerler bu bilgisayar için normal olduğunu sanmıyorum. Teknik servise gitme şansı yoksa bilgisayara repaste yapabilirsin. Bu tarz laptoplarda aslında hep bu ve yakın dereceleri görüyoruz, planlı eskitmenin bir parçası mıdır? Anlamış değilim.

Thermal macun önerim;
Arctic MX-4
Cooler Master MasterGel Pro

Bu ve yine bunun gibi iletkenliği yüksek macunlar almanızı öneririm.

Termal macunu yenilemeyi ve fanları temizlemeyi denediniz? Bir nevi yardımı dokunabilir. O işlemciyle 95 - 90 arası sıcaklıklar görmek normal ama anlık 100'e çıkması pek normal değil.
Dediğim gibi 3 aylık bir bilgisayar fanları temizlemenin bir yararı olurmu ki?
Özellikle soğutma performansını çok beğendiğim ve önerdiğim bir ürün, belirtmiş olduğunuz değerler bu bilgisayar için normal olduğunu sanmıyorum. Teknik servise gitme şansı yoksa bilgisayara repaste yapabilirsin. Bu tarz laptoplarda aslında hep bu ve yakın dereceleri görüyoruz, planlı eskitmenin bir parçası mıdır? Anlamış değilim.

Thermal macun önerim;
Arctic MX-4
Cooler Master MasterGel Pro

Bu ve yine bunun gibi iletkenliği yüksek macunlar almanızı öneririm.
Başka birisi de undervolt yapmamı önerdi. Undervolt mu yapmalıyım yoksa dediğiniz gibi macun mu almalıyım?

Dediğim gibi 3 aylık bir bilgisayar fanları temizlemenin bir yararı olur mu ki?

Başka birisi de undervolt yapmamı önerdi. Undervolt mu yapmalıyım yoksa dediğiniz gibi macun mu almalıyım?

O işlemciye undervolt yapılmıyor diye biliyorum, eğer yapılıyorsa deneyebilirsiniz ancak sonuçlar yine de istediğiniz gibi olmazsa; kesinlikle önerdiğim macunlar ya da daha iyisini alıp repaste yapmanızı veya yaptırmanızı öneririm. Mutlaka faydası olacaktır, fabrikasyon macunların kalitesi biz son kullanıcılar tarafından hiç beğenilmiyor.

O işlemciye undervolt yapılmıyor diye biliyorum, eğer yapılıyorsa deneyebilirsiniz ancak sonuçlar yine de istediğiniz gibi olmazsa; kesinlikle önerdiğim macunlar ya da daha iyisini alıp repaste yapmanızı veya yaptırmanızı öneririm. Mutlaka faydası olacaktır, fabrikasyon macunların kalitesi biz son kullanıcılar tarafından hiç beğenilmiyor.
Dediğiniz gibi undervolt yapılmıyormuş. Ayrıca farkettimki fanlar tozlanmış kedi tüyü falan bile gördüm. Büyük ihtimalle temizlik yaptıktan sonra cpu sıcaklığı eski haline döner ama ben yine de macun koyacağım. Bu arada kaç ayda bir temizlik yapmam gerekiyor böyle laptoplarda?

Dediğiniz gibi undervolt yapılmıyormuş. Ayrıca fark ettimki fanlar tozlanmış kedi tüyü falan bile gördüm. Büyük ihtimalle temizlik yaptıktan sonra CPU sıcaklığı eski haline döner ama ben yine de macun koyacağım. Bu arada kaç ayda bir temizlik yapmam gerekiyor böyle laptoplarda?

Kullanıma bağlı, çok yoğun bir şekilde kullanıyorsanız 6 ayda bir çok iyi olur; macuna kadar değiştirin.

Yeni konular

Geri
Yukarı