Acer Swift 3 termal macunu kurumuş olabilir mi?

Makaleler
9
Yer
Detroit
Merhabalar,

Benim Acer Swift 3 laptopum var. 18 aydır kullanıyorum. İlk aldığımda bilgisayar gayet sessiz çalışıyordu ama son aylarda fan sürekli çalışıyor. Termal macun kurudu mu diye şüphelenmeye başladım.
  • 3 ay gibi önce RAM takviyesi için laptopun arkasını açmıştım ve toz yoktu. Ama termal macuna bakmadım, risk almak istemedim.
  • İşlemci ve ekran kartı sıcaklık limitini fabrika ayarı 70 dereceden 90 dereceye çektim ve böyle yaklaşık 6 aydır kullanıyorum.
  • Bilgisayarı son 4 ay gibi laptop soğutucunun üzerinde bırakıyorum (en azından havalandırma için boşluk oluşturuyor). Sadece ağır işlemlerde açıyorum soğutucuyu.
  • Bilgisayarı her 1-2 ayda formatlıyorum, antivirüs de var. Task Manager'dan da sürekli denetliyorum. Virüs söz konusu olamaz.
  • İşlemci boşta 60 derecede çalışıyor, ağır işlemlerde sıcaklıklar 90 dereceyi görüyor. Ekran kartı için de durum aynı.
Termal macun koymak istemiyorum çünkü kendim açarsam bir şeylere zarar veririm korkusu var. Çünkü RAM takviye edeceğim sırada metal kasadan kıvılcımsı bir şey görmüştüm ve bir daha bilgisayarı açma riskini almamaya karar verdim. Servise versem, Acer destek İstanbul'da ve kargo ile göndermem gerekiyor. Destek ekibinin de hasarlı olarak geri gönderebildiklerini okumuştum. Anlayacağınız, tamamen karmaşık içerisindeyim...

Son düzenleyen: Moderatör:
18 aydır termal macun değişmediyse tabii ki de kurmuştur değiştirmeniz gerekiyor. Zaten işlemci sıcaklıklarından belli oluyor. Ekran kartının macunu da aynı şekilde değiştirin. Normalde 3 ya da 6 ay arası bir periyotta değiştirilmelidir.

Bu arada 1-2 ayda format atmayın SSD veya HDD'ye zararlıdır. 5-6 ay da bir atabilirsiniz hatta gerekmedikçe atmayın.

YouTube'da bir sürü video var termal macun değiştirme ile ilgili onlara bakarak yapabilirsiniz ya da servise verin aksi taktir de laptopun ömründen olabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı