Acer VN7-592G Düşük İşlemci Hızı

euromos zeus

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 2016 Eylülde Acer VN7-592G-71ZL model bilgisayarı aldım. Üzerinde i7-6700HQ, 8GB DDR4 RAM, Toshiba OCZ RD400 256GB var. Bir seneden beri işlemci hızını %30'un üzerine hiç çıkartamadım. CPU-Z ile stres testi yaptığımda da %30'da sabitledi, üzerine çıkmadı. Yüksek performans modunda çalıştırıyorum. Ben bu bilgisayarda yeri geliyor optimizasyon için ağır programlar çalıştırıyorum fakat bu işlemci sınırlandırmadan dolayı istediğim verimi bir türlü alamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Adsıwwz.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Siyah Martı
Fişe takılı durumda ve yüksek performans modundayken yaklaşık 15 dk boyunca stress testi yaptım. bilgisayarda belirgin bir ısınma olmadı.
1.png

İnternette sorununa benzer birçok markada benzer şikayetler var.
Bazılarında anakart değişmiş, bazısı yeni kurulum yapmış, bazısı bataryayı çıkarıp denemiş olmuş, b. throttlestop adlı bir program kullanmış, b. BIOS güncellemiş düzelmiş, b. güvenli modda açınca sorun yaşamamış, b. laptoba bağladığı HDMI kablosunu çıkarınca sorun düzelmiş, b. birkaç restart atmış vs. vs.

Acer'in sitesinden güncel BIOS ve firmwarelere bir göz at.

Özetle sendeki hangisi ya da bunlardan biri mi bilemiyorum ama denenebilecekleri deneyip olmazsa servise ya da öncesinde teknik desteklerine ulaşmaşmanı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
İnternette sorununa benzer birçok markada benzer şikayetler var.
Bazılarında anakart değişmiş, bazısı yeni kurulum yapmış, bazısı bataryayı çıkarıp denemiş olmuş, b. throttlestop adlı bir program kullanmış, b. BIOS güncellemiş düzelmiş, b. güvenli modda açınca sorun yaşamamış, b. laptoba bağladığı HDMI kablosunu çıkarınca sorun düzelmiş, b. birkaç restart atmış vs. vs.

Acer'in sitesinden güncel BIOS ve firmwarelere bir göz at.

Özetle sendeki hangisi ya da bunlardan biri mi bilemiyorum ama denenebilecekleri deneyip olmazsa servise ya da öncesinde teknik desteklerine ulaşmaşmanı tavsiye ederim.

Siyah martı internette araştırmama bir daha baktım ama bir çözüm bulamadım. Dediğinizi denedim güvenli modda cpu z çalıştırdım işlemci hızım %100 oldu.

Bir arkadaşım da deriver yapıyor olabilir dedi. Acaba güvenli modda çalışmayıp normalde çalışan hangi driverlar biliyor musunuz?

Normalde çalıştırdığım zaman %30 kalıyor, peki o anda neler oluyor diye olay yöneticisine baktım. "0 grubundaki 4 işlemcisinin hızı sistem üretici yazılımı tarafından sınırlandırılıyor. Son rapordan bu yana işlemci 71 saniyedir bu azaltılmış performans durumunda." şeklinde üç-dört uyarı vardı. Ayrıca Hard Format atmama rağmen bu sorun devam ediyor. Acaba biostan olma ihtimali nedir? Bios sürümüm en son çıkan güncel olanı. Acaba sürümü düşürsem bir değişme olur mu ?

Teknik desteklerine ulaştım karşımdaki kişi çocuk kandırmaya çalışır gibi "e ne güzel işte işlemciniz o kadar güçlü ki program bunu %100 çalıştıramıyor" gibi ahmakça bir şey söyledi. Ne kadar uğraşsam da karşımdakine bu programların işlemciyi %100 çalıştırmak ve puan alıp karşılaştırmak için kullanıldığını anlatamadım.

CPU'ya stres testi yapıp o esnadaki kullanımı vs. gösteren bir video çekip servise verirken makinaya o videoyu kaydet ve not olarak bildir ki sorunu çözmeden sana geri vermesinler.
Benim hangin program ya da programların (eğer öyle ise) buna sebep olduğunu bilmeme imkan yok ne yazık ki, bazen üretici firmanın kullandığı bir yazılım sorun yaratabiliyor, sitesinden kurduğun ıvır zıvır yazılımları kaldırıp deneyebilirsin şayet varsa tabii.(fan yazılımı varsa ondan başla)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı