Acer VN7-791G Performans Sorunu

Merhabalar Technopat ailesi.
Formun jargonuna pek hakim değilim eğer sürçü lisan edersem şimdiden kusura bakmayın. ^^

Yaklaşık üç gün öncesine kadar, yaşlı ama nispeten düzgün çalışan Acer cihazım ile seviyeli bir ilişkimiz vardı. Ben ona iki ayda bir bakım ve bolca sevgi sunarken, o da bana kurgu ve renk düzenleme programlarında akıcı kullanış deneyimi oyunlarda ise az çok güzel "FPS" değerleri sunuyordu. Velhasıl üç gün evvel, cihazı açtığım zaman itiraf etmeliyim ki dumura uğradım, olduğum yerden sıçradım kısaca afalladım. "Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler olmuş" gibiydi...

-Adobe Premiere Pro daha önce olmadığı kadar kasıyordu.

-League of Legends oyununda FPS değerim neredeyse yarı yarıya azalmıştı. Bu veri ne kadar işinize yarar bilmiyorum ama Ultra grafik ayarları ile düşük grafik ayarlarında elde ettiğim FPS değerleri neredeyse aynıdı.

-CPU kullanımında dehşet bir kullanım söz konusuydu. Maşallah açtığım herhangi bir uygulama hayrat çeşmesine ağzına dayar gibi işlemcimi sömürüyordu.

-Kardeşimin tespiti üzerine kontrol etmiştim. Minecraft 13 FPS... Normal şartlar altında yağ gibi bir oyun denetimi yaşatıyormuş.

Derhal evrende bulunan tüm anti- virüs programlarını indirmeye koyuldum ve virüs avına başladım. Amma ve lakin hiçbiri zararlı bir yazılım tespit edemedi. Açıkçası bu olay kanıma dokundu... Seri olarak 2 defa format attım, sürücülerimi yeniden güncel duruma getirdim ama sorun hala devam ediyor...

Sorunun kaynağı ne olabilir? "Ne yapmalı ?"

Kurmamı istediğiniz bir yazılım veyahut belirtmem gereken bir şey varsa sormanız yeterli. ^^

Edit: Yeni farkettim, sanırım bu başlığı ''Teknik destek'' bölümünde açmam gerekiyordu. Taşıma olanağınız varsa süper olur.

Son düzenleme:
Sistemin kastığı ana ait görev yöneticisi performans sekmesinden işlemciyi seçip görsel atar mısın? Aynı ana ait HWmonitor'den işlemci sıcaklık bilgisi ve laptop donanım bilgisi de gerekli.

1589029157056.png

Şuan arkada küçük bir film indirme işlemim var. Bilgisayarı yoracak bir işlem olduğunu düşünmüyorum fakat netice budur. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim. 🌈

1589029381897.png

Son düzenleme:
Adobe ürünlerini kurma olanağım henüz olmadı. Ama diğer oyunlarda gözlemlediğim üzere fps kaybı hala devam ediyor. Ayrıca bir ipucu daha yakaladım, umarım saçma bir hata yüzünden hem sizi hem de kendimi meşgul etmiyorumdur...

League of legends 32 bir gözüküyor.
1589054105282.png

Baştaki işlemci kullanımı yüksekliği Torrenti kapatınca normalleşmiş, bu noktada sıkıntı yok.
Dikkat edersen o kullanım anındaki işlemci sıcaklıkları bilgisayarın kendini kapatmasına neden olabilecek değerler. Bu tip ve uzun soluklu kullanımlarda işlemci önce frekansı düşürür kendini korumak için, sonrasında hala dengeyi sağlayamıyorsa laptop kapanır.

Fan ve ızgara temizliği sonrası iyi bir termal macun uygularsan makine daha sağlıklı çalışır.

Yeni konular

Geri
Yukarı