Açığa geçilmeli mi?

CarlJohnsons

Zeptopat
Daha fazla  
Meslek lisesi ogrencisiyim 11. sinifa gecmeme çok bir şey yok fakat okul okumak ve ailemin gozunde gerçekten bir şey olarak gorunmeyi istiyorum amma ve lakin okuduğum okul 2 yıldan beri sadece git gel ile geçiyor. Gittiğim okulun öğrencisi, öğretmeni hiçbir şeyi hayatima gram dahi bir şey katmıyor ve okulda bitince her türlü mezuna birakacagim gunde 10 saat ders 1 saat öğle aramız var ve bıkmış durumdayım. Sizce yol yakın iken açığa geçip açıktan günde belli bir saat ders çalışmalı mıyım çünkü bu bana hiç mantıklı gelmiyor. Liseyi bitirsem dahi 2 senem çöpten başka hiçbir şey olmayacak. Açıktan okusam dersime de çalışırım yorulmamda vakitte kaybetmem. Sizin bu konu hakkindaki düşüncelerinizi dinlemek abi tavsiyelerinizi almak isterim.

Meslek lisesi ogrencisiyim 11. sinifa gecmeme çok bir şey yok fakat okul okumak ve ailemin gozunde gerçekten bir şey olarak gorunmeyi istiyorum amma ve lakin okuduğum okul 2 yıldan beri sadece git gel ile geçiyor. Gittiğim okulun öğrencisi, öğretmeni hiçbir şeyi hayatima gram dahi bir şey katmıyor ve okulda bitince her türlü mezuna birakacagim gunde 10 saat ders 1 saat öğle aramız var ve bıkmış durumdayım. Sizce yol yakın iken açığa geçip açıktan günde belli bir saat ders çalışmalı mıyım çünkü bu bana hiç mantıklı gelmiyor. Liseyi bitirsem dahi 2 senem çöpten başka hiçbir şey olmayacak. Açıktan okusam dersime de çalışırım yorulmamda vakitte kaybetmem. Sizin bu konu hakkindaki düşüncelerinizi dinlemek abi tavsiyelerinizi almak isterim.

Disiplin konusunda kendine güveniyorsan en mantıklısı evde çalışmak YouTube'da hoşuna giden kanallardan ilerleyebilirsin.

Lisede zaten eğitim olarak çok birşey beklememek lazım. Olay sende bitiyor. Üniversiteye de gitsen eğer sende istek yoksa şuankinden farklı bir durumla karşılaşmassın. Açığa geçtiğinde herşeyi hepten salabilirsin. Öğretmen sana müfredatta ne varsa onu gösterir onu öğretir ezber bilgiden gider. Fazlası değil. Normal lisede aldığın kitap bilgileri zaten bir yere kadar işine yarar, sınavlarda başarılı olabilmek adına.

Meslek liseliysen okuldan pek de alabilecğein bir şey yok lakin açık liseye de geçme diye bir şey de yok kaldırıldı malum. Onun yerine hayalet okula geçebilirsin yani kaydın var okulda ama sadece yazılılar olduğunda ve müffetişler okulda olduğunda gidiyorsun ama 11.sınılr için var mı bilmem.
Ben de aynı kafayla ders çalışırım diye geçtim çalıştım mı çalıştım ama yeterli değildi şimdi mezuna kalacağım. Açığın psikolojisi ağır geldi bana ben olsam yazılılara girebileceğin bir özel okula giderdim. O zaman boşa ders çalışmış gibi hissetmezdim sen de öyle yapabilirsin.

Bu 2023-2024 eğitim döneminden itibaren açığa geçme aşırı zorlaştırıldı eğer kriterlere sahipsen geçmen en mantıklısı. Bu yıl okullar 12. sınıf kaynıyor artık açığa geçilemediği için.

Lisede zaten eğitim olarak çok birşey beklememek lazım. Olay sende bitiyor. Üniversiteye de gitsen eğer sende istek yoksa şuankinden farklı bir durumla karşılaşmassın. Açığa geçtiğinde herşeyi hepten salabilirsin. Öğretmen sana müfredatta ne varsa onu gösterir onu öğretir ezber bilgiden gider. Fazlası değil. Normal lisede aldığın kitap bilgileri zaten bir yere kadar işine yarar, sınavlarda başarılı olabilmek adına.
Hocam ben kendime güveniyorum disiplin falan o konuda rahatim yani sadece vakit kaybetmeyi istemiyorum o kadar.

Hocam ben kendime güveniyorum disiplin falan o konuda rahatim yani sadece vakit kaybetmeyi istemiyorum o kadar.

Hocam açık için evde çok zaman geçireceğiniz için biraz biktiginiz çevrede telefon bilgisayar gibi uyaranlar çok olduğu için onlara kayabilirsiniz dediğiniz gibi disiplin sorununuz yoksa böyle zamanlarda da kütüphaneye giderek bence 2 seneyi gayet verimli geçirebilirsiniz.

Açığa yazıldığınızda diploma alacağınız süreye kadar ki zaman da ne yapmayı planlıyorsunuz ? Sonuçta iki türlüde 2 sene bekleyeceksiniz bitirmek için, siz okula gidip geldiğiniz süreden bahsediyorsanız vakit kaybı diye, o süre zarfında ben ders çalışır kendimi geliştiririm diyorsanız geçebilirsiniz. Fakat ben o şekilde işlemesinin zor olacağını düşündüğümden söyledim.

Yeni konular

Geri
Yukarı