Açık kaynağa ne kadar destek oldunuz?

Hocam, gece açmışsınız, bu konu arada kaynar.
Sabah ya da öğle öne çıkarırım hocam.
Açık kaynak derken özgür yazılımı (FOSS/ÖAKY) mı kastediyorsunuz yoksa sadece açık kaynak mı?
Açık kaynağı bahsetmiştim. Açık kaynak ile özgür yazılım arasındaki farkı tam olarak bilmiyorum hocam. Bildiğim tek şey var o da son kullanıcıya gizlilik, güvenlik, seçenekleri sunmak (büyük ihtimalle yanlış biliyorum). Arasındaki farkı söyleyebilir misiniz hocam?

Açık kaynak sadece kodlarının herkese açık olmasını belirtiyor. Herhangi bir özelliği yok.

Özgür yazılımda ise asıl üreticinin ve diğer geliştirici ile kullanıların çeşitli hakları ve kısıtlamaları vardır. Bu hak ve kısıtlamalar lisanslar ile belirlenir. Kısaca böyle diyebiliriz.

Daha fazla ayrıntı için GNU projesini ve özgür lisansları inceleyebilirsiniz.

Genel kabul görmüş olan ayrıntılı bilgi için aşağıdaki yazıyı inceleyebilrisiniz.

Dört temel özgürlük
Bir program, eğer kullanıcıları dört temel özgürlüğe sahipse bir özgür yazılımdır:
Herhangi bir amaç için, istediğiniz şekilde yazılımı çalıştırma özgürlüğü (0 numaralı özgürlük).
Her ne istiyorsanız onu yaptırmak için programın nasıl çalıştığını ögrenmek ve onu değiştirme özgürlüğü (1 numaralı özgürlük).
Yazılımın kaynak koduna ulaşmak, bu iş için ön koşuldur. Kopyaları dağıtma özgürlüğü, böylece başkalarına yardım edebilirsiniz (2 numaralı özgürlük).
Değiştirilmiş sürümlerinizin kopyalarını dağıtma özgürlüğü (3 numaralı özgürlük).
Böylece değişikliklerinizden yararlanması için tüm topluma bir şans vermiş olursunuz. Kaynak koduna erişmek, bunun için bir ön koşuldur.

Açık kaynak sadece kodlarının herkese açık olmasını belirtiyor. Herhangi bir özelliği yok.

Özgür yazılımda ise asıl üreticinin ve diğer geliştirici ile kullanıların çeşitli hakları ve kısıtlamaları vardır. Bu hak ve kısıtlamalar lisanslar ile belirlenir. Kısaca böyle diyebiliriz.

Daha fazla ayrıntı için GNU projesini ve özgür lisansları inceleyebilirsiniz.
Açık kaynak. yani kaynak kodunu istersen açık kaynaklı projede kullan istersen de kapalı kaynakta kullan GPL, LGPL lisansları geçerli değil demek mi, o zaman neden BSD lisansı var hocam?

Düzenleme: Cevap: Anladığım kadarıyla zaten o duruma BSD deniliyormuş. GPL ve LGPL ise özgür yazılım kurallarına dayalı yazılım lisansıymış. Hatalı sormuşum.

Geri
Yukarı