Açık kaynak uygulama ya da işletim sistemlerinin kodları nasıl görüntülenir?

A00110001

Centipat
Selamlar.
Açık kaynak (Open Source) olarak anılan yazılımlar (Telegram, LibreOffice, VLC vb.) Ya da herhangi bir Linux tabanlı işletim sisteminin (Android vb.) Kaynak kodları nasıl görüntülenir? Örneğin, ben bir telefonun Android işletim sisteminin kodlarını görüntülemek istiyorum. Bu işi nasıl yapabilirim?

Selamlar.
Açık kaynak (Open Source) olarak anılan yazılımlar (Telegram, LibreOffice, VLC vb.) Ya da herhangi bir Linux tabanlı işletim sisteminin (Android vb.) Kaynak kodları nasıl görüntülenir? Örneğin, ben bir telefonun Android işletim sisteminin kodlarını görüntülemek istiyorum. Bu işi nasıl yapabilirim?
Direkt görüntüleyemezsiniz. Söz konusu yazılımın sahipleri tercih ettikleri platform üzerinden (Github, direkt kendi sitelerinden arşivli olarak vb.) kodu derlenmemiş haliyle paylaşıyor.

Selamlar.
Android tamamen açık kaynaklı değildir. Açık kaynaklı bir yazılımın kodlarını görüntülemek için tarayıcınız üzerinden "yazılımadı GitHub" aramasını yapmanız yeterlidir.

Açık kaynak demek kodların görüntülenebileceği değil, kodların ücretsiz bir şekilde ve herkese açık, telif hakkı istenmeden paylaşıldığı anlamına gelir. Kaynak kodlarını üretici ayrıca paylaşır. Uygulamaların kodlarını çözümleyip görmenize yarayan başka yazılımlar da var ama kodlarıyla oynayıp yazılım modlamak yasal değil.
Android açık kaynaklı değildir. Açık kaynaklı bir yazılımın kodlarını görüntülemek için tarayıcınız üzerinden "yazılımadı github" aramasını yapmanız yeterlidir.
Android açık kaynaklıdır. Bilgi yanlış.

Açık kaynak demek kodların görüntülenebileceği değil, kodların ücretsiz bir şekilde ve herkese açık, telif hakkı istenmeden paylaşıldığı anlamına gelir. Kaynak kodlarını üretici ayrıca paylaşır. Uygulamaların kodlarını çözümleyip görmenize yarayan başka yazılımlar da var ama bu kodlarla oynayıp yazılımı modlamak yasal değil.

Android açık kaynaklıdır. Bilgi yanlış.
Tamamen açık kaynaklı değildir.

Geri
Yukarı