Açık lise ders seçimi nasıl olmalı?

Yol yaptı yol

Hectopat
Açık lise ders seçimi yapacağım(lise 2 geçmeye çalışıyorum) ve yarın bitecek bu yüzden çok acil tavsiyeleriniz lazım. 2 dönem kayıt parasını yatırdım sıra ders seçmede toplam 53 kredim var ve matematik kimya gibi zorlu dersleri veremiyorum. Ortakları mı yoksa seçmeli mi seçeyim çabuk liseyi bitirmek istiyorum vakit kaybetmem gerek... Şimdiden çok teşekkürler.. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çabuk bitirme gibi bir durum yok. Kalan zorunlu ders sayınıza bakın. Bu zorunlu dersleri vermeden kesinlikle mezun olamazsınız. Ayrıca kredisi en yüksek olan dersleri seçmenizi öneririm. Matematik ve kimya gibi derslere daha fazla çalışıp kesinlikle onları verin. Seçmeli derslere girişmeyin derim.

Zorunlu derslerin hepsini seç. 35 ders zorunlu oluyor. Bunları hepsini geçmen gerekiyor. Sonra kredini tamamlamak için seçmeli dersleri seçersin dostum. Saten zorunlu dersleri bitirdiysen ama hayla kredin yetmiyorsa bu sefer seçmeli dersleri seçebilirsin.

Pardon şu kısmı anlayamadım "liseyi çabuk bitirmek istiyorum vakit kaybetmem gerek" lise erken bitirilebiliyor mu?
8 dönem + 192 kredi yaparsan bitirirsin. Yılda 3 kere sınava giriliyor buda 3 dönem yapıyor tabi 35 zorunlu dersin hepsini geçmen lazım ve seçmeli derslerden de kredini tamamlaman lazım. Bitirirsin oda imkansız. Sonuçta test oluyor en az 9 tane bilmen gerekiyor. Her dönem 35 kredilik ders seçiyorsun. 6 dönem 35 kredi verdin diyelim bu toplam sana 210 kredi ama 2 dönem daha girmen gerekiyor. 2 yıl + 2 dönem girersen bitirebilirsin. Ama dediğim gibi zor oluyor.

Her zaman ilk başta zorunlu dersleri seçin. Daha sonra kredi ihtiyacınıza göre seçmeli dersleri seçersiniz. Çünkü 300 krediniz olsa ve döneminiz 8 üstü olsa bile zorunlu ders kaldıkça mezun olamıyorsunuz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı