Açık lise ve YKS

12. sınıfı Açık Lise'den okudum ve güzel bir üniversitede İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazandım. İş sende bitiyor, kimsenin lafına bakma. Eğer doğru düzgün dersini çalışacağına inanıyorsan şiddetle geçmeni tavsiye ederim. Malum lise günde hayatından 8 saat çalıyor, ve eğer lisen kötüyse sana okulda ders de çalıştırmazlar. Tavsiyem bir kursa yazılıp Açık Lise'den ilerlemen. Fakat dediğim gibi, kursu asacak veya disiplinli davranmayacaksan hiç açığa geçme.

Dershaneye gidecek durumum yok şuan.
Kendi planımı yapıp tek çalışmak mantıklı geliyor tabiki disiplin problemleri olucaktır illaki ama en kötüsü bile okuldan iyidir.Kız ortamım falan var rahat bırakmıyolar tam seriye takmış soru çözücem geliyo biri rahatsız ediyor biri yandan bağrıyo
Aklıma takılan bi şey var diplomamın açık liseye dönmesi bana ne gibi bı sıkıntı çıkarır bilişim alanında çalışmak istiyorum

Diplomanda gözüken tek fark okul yerinin Ankara olması olacak. Yoksa normal diploma ile aynı. Burada korkman gereken tek şey var oda yaptığın düzenine uyamayacak olman. Eğer kendime hakim olurum diyorsan geç direk. Ama emin değilsen okuldan kazanabileceklerini kaybedebilirisn.

Liseden 2006'da mezun oldum, şu anki eğitim sistemi ve kalitesi hakkında bilgi sahibi değilim o yüzden sorunuza yap veya yapma diye bir öneride bulunamam fakat
Bende 12. sınıf öğrencisiyim. Okulda gerçekten verim çok azalıyor. Sayısal bölümü olmamıza rağmen sorumlu olmadığımız dersler işleniyor. Örneğin inkılap tarihi ,almanca vs.
Açık liseye geçmek mantıklı olabilir. Eğer gerçekten çok disiplinli ,programlı çalışırım dersen açık liseye geç. Kendine çok sağlam bir çalışma programı hazırlaman gerekiyor.
Aksi taktirde açık liseye geçince hafiftende olsa bir tatil havasına girersen işler çok kötüye gider.
Açık liseye geçtiğinde boşlukta hissedebilirsin.
Çalışma programı yapabilme için de Youtube'deki rehber videoları izleyebilirsin.
Açık liseye geçersen zaten kendine bir kaç tane Youtube kanalı belirlemen gerekiyor konu anlatımı için. Çünkü konu anlatım kitaplarında tam öğrenemezsin, tam verim alamazsın diye düşünüyorum kendimden baz alarak. Bazı konular gerçekten anlatım gerektiriyor. Zaten emin ol milli eğitim hocaları güncel müfredata hakim değiller. Youtube'deki bazı kanallar gerçekten işini çok iyi yapıyorlar.

Yani kısacası benim önerim eğer kendini sıkı tutup, programlı çalışacaksan tabikide açık lise çok daha mantıklı.

Sayısal olmayan dersler ve yabancı dil derslerini işlevsiz görmeyin. Sizin verdiğiniz ders örneğinden gidersek; inkılap dersi ülke geçmişinin bir bölümüne bakabilmenizi sağlar ve ileride bu size genel kültür olarak geri dönecektir. Örnek vermem gerekirse; 2006 yılında lisenin sayısal bölümü mezunu olmama rağmen, son sınıfta psikoloji dersi almıştık. Evet o zaman ben de bu şekilde düşünüyordum fakat insanın bakış açısını kökten olmasa bile değiştirebiliyor, farklı açılardan olayları yorumlayabiliyorsunuz. Bu güzel bir şey. İki yıl, dört yıl veya kaç yıl ise üniversiteyi sadece derse gir-çık olarak kullanırsanız, kendinizi bir kalıp içerisine koyarak sınırlandırırsınız. Günümüz dünyasında bu gibi sınırlandırmalar bizlere çok zarar vermektedir. Yine sizin örneğiniz almanca üzerinden gidersek; yabancı dil müfredatına ek olarak liseler ikinci bir yabancı dil ekleyebiliyorlar kendi müfredatlarına. Yine kendimden örnek verecek olursam, ingilizce hazırlıktan sonra birinci sınıfa geçtiğimizde seçmeli fransızca veya almanca zorunluydu. Bir yıl görmemize rağmen yabancı diller arasında benzerlikler ve farklılıkları görmüş olduk ve dilin millet kültürüne nasıl etki ettiğini az da olsa öğrendik. Bu arada devlet lisesine gitmiştim, özel değil.

Sonuç olarak; okullarda gördüğümüz her dersin öyle veya böyle bize bir katkısı vardır yani bu benim işime yaramayacak zaten düşüncesinden sıyrılmamız gerek. Üniversiteyi ise sadece diploma alma yeri olarak görmemek gerek. Üniversite hayatınız boyunca gördüğünüz derslerin yanında, edindiğiniz dostluklar, yaşamı daha iyi anlamak, sorumluluk, disiplin gibi özellikler kazanırız.

Liseden 2006'da mezun oldum, şu anki eğitim sistemi ve kalitesi hakkında bilgi sahibi değilim o yüzden sorunuza yap veya yapma diye bir öneride bulunamam fakat

Sayısal olmayan dersler ve yabancı dil derslerini işlevsiz görmeyin. Sizin verdiğiniz ders örneğinden gidersek; inkılap dersi ülke geçmişinin bir bölümüne bakabilmenizi sağlar ve ileride bu size genel kültür olarak geri dönecektir. Örnek vermem gerekirse; 2006 yılında lisenin sayısal bölümü mezunu olmama rağmen, son sınıfta psikoloji dersi almıştık. Evet o zaman ben de bu şekilde düşünüyordum fakat insanın bakış açısını kökten olmasa bile değiştirebiliyor, farklı açılardan olayları yorumlayabiliyorsunuz. Bu güzel bir şey. İki yıl, dört yıl veya kaç yıl ise üniversiteyi sadece derse gir-çık olarak kullanırsanız, kendinizi bir kalıp içerisine koyarak sınırlandırırsınız. Günümüz dünyasında bu gibi sınırlandırmalar bizlere çok zarar vermektedir. Yine sizin örneğiniz almanca üzerinden gidersek; yabancı dil müfredatına ek olarak liseler ikinci bir yabancı dil ekleyebiliyorlar kendi müfredatlarına. Yine kendimden örnek verecek olursam, ingilizce hazırlıktan sonra birinci sınıfa geçtiğimizde seçmeli fransızca veya almanca zorunluydu. Bir yıl görmemize rağmen yabancı diller arasında benzerlikler ve farklılıkları görmüş olduk ve dilin millet kültürüne nasıl etki ettiğini az da olsa öğrendik. Bu arada devlet lisesine gitmiştim, özel değil.

Sonuç olarak; okullarda gördüğümüz her dersin öyle veya böyle bize bir katkısı vardır yani bu benim işime yaramayacak zaten düşüncesinden sıyrılmamız gerek. Üniversiteyi ise sadece diploma alma yeri olarak görmemek gerek. Üniversite hayatınız boyunca gördüğünüz derslerin yanında, edindiğiniz dostluklar, yaşamı daha iyi anlamak, sorumluluk, disiplin gibi özellikler kazanırız.
Açıkçası sınava 6 ay kalmış inkilaptan bişey öğrenmeye çalışmak düşüneceğim en son şeylerden biri
Ben açığa geçip evde bir disiplin kazanmanın derdindeyim şuan yazılımla ilgileniyorum 1-2 yıldır üniversite sınavındanda 50 -100 k arası bir sıralama alıp bilgisayar müh gibi bir bölüm kazanmak için uğraşıyorum
Diplomanda gözüken tek fark okul yerinin Ankara olması olacak. Yoksa normal diploma ile aynı. Burada korkman gereken tek şey var oda yaptığın düzenine uyamayacak olman. Eğer kendime hakim olurum diyorsan geç direk. Ama emin değilsen okuldan kazanabileceklerini kaybedebilirisn.
Bu konuda çok emin değilim bir tavsiyeniz varmı bu disiplin açısından .
Diploma sıkıntı değil diyorsunuz yani

Bu konuda çok emin değilim bir tavsiyeniz varmı bu disiplin açısından .
Diploma sıkıntı değil diyorsunuz yani

Aynen diplomayla ilgili bir sıkıntı yok. İlerde hangi üniversiteyi okuduğuna bakacaklar hangi liseyi değil. Disiplin açıcısından bir tavsiyem yok doğrusu. Biraz senin sabrınla nefsinle kısacası seninle alakalı. Ama şunu söyleyebilirim, Benim çalışmama en yardımcı olan şey hangi konuyu ne kadar bilmediğimi bilmek oldu. Ne kadar bilmediği bilince daha fazla çalıştım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı