Açık lisede fazladan ders seçilirse OBP'ye katkısı olur mu?

Kahveci0

Centipat
Daha fazla  
Selamlar Technopat üyeleri.
Ben 12. sınıfım acığa gectim. ders seçme ekrani geldi ben ortak dersleri seçtim. Eğer ben seçmeli dersleri seçıp 90 ortalama yapsam daha fazla mi OBP gelir? Yoksa ortak derslerden aynı şekilde 90 ortalama yapsam farkı olur mu ekstra seçmeli ders seçmenin OBP'ye.

Selamlar Technopat üyeleri.
Ben 12. sınıfım acığa gectim. ders seçme ekrani geldi ben ortak dersleri seçtim. Eğer ben seçmeli dersleri seçıp 90 ortalama yapsam daha fazla mi OBP gelir? Yoksa ortak derslerden aynı şekilde 90 ortalama yapsam farkı olur mu ekstra seçmeli ders seçmenin OBP'ye.
Sana tavsiyem OBP yükseltmek istiyorsan alabildiğin kadar seçmeli ders al ve ders saatine bak. 5-6 saat olan seçmeli dersleri almaya çalış.
Seçmeli Matematik falan al.

Şöyle söyleyebilirim:
Seçtiğin tüm dersler OBP'ye etki eder. OBP'yi yükseltebilir de düşürebilir de. Tamamen alacağın nota bağlı. Onun dışında üstteki arkadaşın dediği gibi de ders saati yüksek olan seçmeli dersleri seç, onlardan yüksek almaya çalış.

Merak ettiğim simdi ben sadece ortak derslerden 90 alsam hepsinden. Seçmeli 20 ders seçip 90 alsam arasında fark olacak mi?

Evet, olacaktır. Fazladan ders almış olacaksın ve hepsinden yüksek alırsan OBP'ye katkısı olur bayağı. Bir de kredini kısa sürede tamamlamış olursun.
Ama sana tavsiyem önce kredisi yüksek olan dersleri almaya çalış, 2 kredi falan kalırsa geriye ona göre de başka ders seçersin seçmeli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim isteğim arzum şu yönde benim 242 kredim var ortak dersleri seçtim. Bunlardan 90 aldım diyelim krediyi boş ver OBP yükseltmeye calışıyorum. Bu ortak derslerin yanına seçmeli dersleri alip onlardan da 90 alsam ortalamam değişir mi?
Evet, olacaktır. Fazladan ders almış olacaksın ve hepsinden yüksek alırsan OBP'ye katkısı olur bayağı. Bir de kredini kısa sürede tamamlamış olursun.
Ama sana tavsiyem önce kredisi yüksek olan dersleri almaya çalış, 2 kredi falan kalırsa geriye ona göre de başka ders seçersin seçmeli.

Yani demek istediğim 8 dersle 90 ortalama ile 20 dersle 90 ortalama OBP'yi değiştirir mi?

Geri
Yukarı