Çözüm Açık liseye geçersem hayatım biter mi?

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
aynen abi onu sormak istedim askere kadar çalışmak için sormuştum gelincede üniversite planlıyorum. ozamana kadar param birikmesini istiyorum. mühendislik avukatlık zaten üniversite istiyorlar. mesela ben üniversite bitirsem. mühendislik veya avukatlık liseyi açıktan bittirdiğim içinmi zor olur ?
Peki işveren de şöyle bir görüş olabilir mi? Mesela bu adam hem açık liseden okuyup hem de iyi üniversite kazandığına göre iyidir deme şansı var mı?

Merhaba arkadaşlar,
Düşündüm ve taşındım. Forum üzerinde ve çevremde gördüğüm soruları dilim döndüğünce bu şekilde konu açarak anlatmaya karar verdim. Bilgi paylaştıkça güzeldir ve soruları forum üzerinden bu şekilde cevaplandırmak istiyorum. Umarım sizler için faydalı olur diyelim ve ilk sorumuzu cevaplayalım. Her soru için ayrı konu açacağım.

Açık liseye geçersem hayatım biter mi?
İlk öncelikle bu soru için şunu söyleyebilirim ki normal lise ve açık lise arasında bir uçurum yok. Açık lise öğrencileri de YKS sınavına girebiliyor, örgün eğitim öğrencileri de üniversite sınavına girebiliyor ve açık lise öğrencileri üniversite okuyamaz diye bir kural da yok. Mühendislik, tıp vs. gibi bölümlere gidildiğinde de açık lise öğrencisi olunduğu için puan kırılma vs. gibi durumlar da olmuyor.

Milletin ağzında da böyle klasik bir laf dönüyor, biliyorum. Açık liseye geçersen yapamazsın, açık lise bitirmek dezavantajlı olur falan derler her zaman için. Okuduğun lisenin mezunu olmak varken açık lise mezunu olmak iyi değil derler. Onun için şunu söyleyebilirim ki alınan diplomanın bir önemi yok. Lise diplomasına göre işe alan bir yer de tabii ki yok. Zaten üniversite mezunları bile işsiz kalabiliyor bazı zamanlarda.

Benim düşünceme göre gidilen lise Galatasaray lisesi falan değilse zaten lisenin adamakıllı bir şey katacağını açıkçası sanmıyorum. Galatasaray lisesi gibi güzel liselerde okumak tabii ki ayrıcalıklı olacaktır ama bir süreden sonra başarıyı belirleyen önemli unsur tabii ki kişinin kendi çalışması ve gayretidir. Burada diğer liseleri biraz yermiş gibi oldum ama işini hakkıyla yapan öğretmenlerimiz de tabii ki var. Onların hakkını yememek gerek.

Onun için okunulan ya da gidilen lisenin bir önemi yok. Önemli olan kişinin kendini geliştirebilmesidir. Açık lise okuyup çok çok iyi başarılara imza atan öğrenciler tabii ki var. Yok değil. Kısacası açık liseye geçince hayatınız bitmiyor. Çevrede bilip bilmeden konuşan illaki her yerde olacaktır. Onları çok umursamayın ve açık lise gibi bir fırsatı isterseniz değerlendirebilirsiniz. Aklıma gelenler bunlar, okuduğunuz için teşekkürler.

Üniversite düşünmüyorsan, dersler çok zorluyorsa. Aynı anda çalışmak da istiyorsan, kesinlikle geçebilirsiniz. Bu şartlar altında kesinlikle çok iyi olacaktır.
Ama üniversite düşünüyorsanız geçmiş olsun. Eğer evde akşama kadar kendi başınıza çalışmak zor olur ama zamanın olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı