Açık liseye geçilmeli mi?

Rasim Kayrak

Hectopat
Makaleler
2
Yer
5391AA Netherlands
Daha fazla  
Meslek
ben mezun oldum la
Liseyi bitirip Avrupa'da yaşam kuracağım. Pasaportum var. Liseyi açıktan bitirmek istiyorum çünkü tüm zamanım okulda geçiyor. Yapmak istediğim çok şey var. Özellikle 2 dil kursuna gitmem gerek. Okul varken bunu yapmam imkansız. Açık lise bir fırsat olur mu?

Liseyi bitirip Avrupa'da yaşam kuracağım. Pasaportum var. Liseyi açıktan bitirmek istiyorum çünkü tüm zamanım okulda geçiyor. Yapmak istediğim çok şey var. Özellikle 2 dil kursuna gitmem gerek. Okul varken bunu yapmam imkansız. Açık lise bir fırsat olur mu?
Demek istediğiniz okumayacağım umurumda değil zaten yurtdışına gideceğim se açık liseye gidin sadece sınavına girmeniz gerekiyor. Hepsini salla gitsin orada.

Olmaz. Lise sadece eğitim vermez. Seni sosyal hayata hazırlar. Arkadaşlıklar kurmanız sağlar. Bazı arkadaşlıkların okul bittikten uzun yıllar sonra devam eder. Hangi tip insanlardan uzak durman gerektiğini öğrenirsin. Bir kaç hata yaparsın, ders çıkarırsın :) İnsanlar çobanlık yaparken Türkiye çapında derece yapıyor sınavlardan. Eminim sende liseyi normal şekilde okurken iki dil öğrenebilirsin.

Okulu bir bahane olarak kullanıyorsunuz gibime geliyor. Rahatlıkla dil öğrenebilirsiniz. Hem bu size plan ve disiplin öğretir. İleride de ben bunu yapamıyorum, işi bırakıyorum diyemeyeceksiniz sonuçta.

Olmaz. Lise sadece eğitim vermez. Seni sosyal hayata hazırlar. Arkadaşlıklar kurmanız sağlar. Bazı arkadaşlıkların okul bittikten uzun yıllar sonra devam eder. Hangi tip insanlardan uzak durman gerektiğini öğrenirsin. Bir kaç hata yaparsın, ders çıkarırsın :) İnsanlar çobanlık yaparken Türkiye çapında derece yapıyor sınavlardan. Eminim sende liseyi normal şekilde okurken iki dil öğrenebilirsin.
Bizim için geçerli değil galiba.

42 kişilik sınıfta sağ sırada oturuyorum ve sol sırayı neredeyse tanımıyorum bile. Sınıfımız 1 hafta yüzyüze eğitim işleyip 2 hafta virüsten dolayı kapanıyor ve döngüye girdik artık. Herhangi bir sosyal imkan da yok. İlk 2 ders blok, 10 dakika teneffüs ve sonra yine 2 ders blok, 10 dakika teneffüs 2 ders blok şeklinde gidiyor 3 tane taneffüste neyin sosyalliği bu? Sınıfın %90'ı telefon sahibi değil WhatsApp gibi yerlerden konuşalım. Sınıfta kimse birbirini tanımadığı için konuşmuyor konuşan birkaç kişi var onlar da aynı okuldan oldukları için.

Çobanlık konusunda millet hala zırcahil. Nasıl inanabiliyorsunuz bunlara? Çobanlık yapıyorum elime kitap geçmedi diyen biri nasıl önermeleri çözebiliyor?

Ben liseden açığa geçmiştim. Eğer dediğiniz gibi Avrupa'ya yerleşmeniz kesinse ve hayatınız orada olacaksa, açığa geçin derim.

Yurt dışında yaşamak için iyi bir mesleki yeterliliğin olması gerek. Eğer niteliğin yoksa pasaportun bir işe yaramaz. Mesleki eğitime geç.

Bizim için geçerli değil galiba.

42 kişilik sınıfta sağ sırada oturuyorum ve sol sırayı neredeyse tanımıyorum bile. Sınıfımız 1 hafta yüzyüze eğitim işleyip 2 hafta virüsten dolayı kapanıyor ve döngüye girdik artık. Herhangi bir sosyal imkan da yok. İlk 2 ders blok, 10 dakika teneffüs ve sonra yine 2 ders blok, 10 dakika teneffüs 2 ders blok şeklinde gidiyor 3 tane taneffüste neyin sosyalliği bu? Sınıfın %90'ı telefon sahibi değil WhatsApp gibi yerlerden konuşalım. Sınıfta kimse birbirini tanımadığı için konuşmuyor konuşan birkaç kişi var onlar da aynı okuldan oldukları için.

Çobanlık konusunda millet hala zırcahil. Nasıl inanabiliyorsunuz bunlara? Çobanlık yapıyorum elime kitap geçmedi diyen biri nasıl önermeleri çözebiliyor?
Yazdığın herşey şu anda devam etmekte olan pandemi sürecinin bir dezavantajı. Elbet bitecek ve sınıf arkadaşlarını, okuldaki diğer öğrencileri daha iyi tanıyıp arkadaşlık kurabileceksin. Ben kitaptan falan bahsetmedim. Elbette kaynak kullanıyorlardır. Ancak kendi başlarına derece yapabiliyorlarsa lisede okuyan birisi de iki dili rahatlıkla 4 yılda öğrenebilir.

Olmaz. Lise sadece eğitim vermez. Seni sosyal hayata hazırlar. Arkadaşlıklar kurmanız sağlar. Bazı arkadaşlıkların okul bittikten uzun yıllar sonra devam eder. Hangi tip insanlardan uzak durman gerektiğini öğrenirsin. Birkaç hata yaparsın, ders çıkarırsın :) insanlar çobanlık yaparken Türkiye çapında derece yapıyor sınavlardan. Eminim sende liseyi normal şekilde okurken iki dil öğrenebilirsin.

Evde 3 çocuğa bakıyorum tek katın yükü üstümde bunun yanında okula gidip 2 dil kursuna mı gideceğim? Altımda araba bile yok.
Arkadaşım var. Sosyal becerilerim kötü değil. Ben sadece rutinime zaman yetiştiremiyorum.

Son düzenleme:
Evde 3 çocuğa bakıyorum tek katın yükü üstümde bunun yanında okula gidip 2 dil kursuna mı gideceğim? Altımda araba bile yok.

Arkadaşım var. Sosyal becerilerim kötü değil. Ben sadece rutinime zaman yetiştiremiyorum.
İnsanlara danışmak için konu açmışsınız. Bende mantıklı gerekçelerle fikrimi söylemişim. Gerisi size kalmış. Bahaneler beni ilgilendirmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı