Açık liseye geçince ne kadar kredi olur?

One Face

Hectopat
Hayır, söz konusu olamaz. Bu biraz da sana bağlı aslında, şimdi 11. sınıfın ikinci döneminde açık liseye geçersen 6. dönemden başlarsın ve açık lisede de zorunlu olarak 8 dönem okuman gerekiyor. Açık lisede mezun olma şartları şunlardır:
  • Zorunlu dersinin kalmaması, açık lisede ortak ders olarak geçiyor. Muaf olmanız ya da başarmanız gerekmektedir. Bir dersin üç kez sınavına girip başarısız olunduktan sonra ilgili dersten muaf oluyorsunuz fakat Türk Dili ve Edebiyatı dersinden muaf olamıyorsunuz. Başarmak zorundasınız.
  • Zorunlu olarak 8 dönem okumak, 18 yaş ve üzeri öğrencilerin zorunlu dönem sayısı 5 dönemdir.
  • 170 ve üzeri krediye sahip olmalısınız.
Açık lisede sınıfta kalma olayı da yoktur. Bu şartları sağlayana kadar kayıt yeniler ve sınavlarına girersiniz. 11. sınıfın ikinci döneminde açık liseye geçeceğinden dolayı belli bir krediyle ve dönemle başlayacaksın. Tam tersine bitirmen daha da kolaylaşacak ve sınav soruları da çok zor olmuyor zaten. Rahatlıkla yapabileceğini düşünüyorum.
Hocam peki açığa geçildiğinde ne kadar kredi olacağını nasıl anlayacağız?

Hesaplamasının nasıl yapıldığı hakkında net bilgim maalesef yok fakat sorumlu kaldığınız ders yoksa ciddi sorun oluşturacağını düşünmüyorum. Kaçıncı sınıfsınız ve ne zaman açık liseye geçmeyi düşünüyorsunuz? Bir de okuduğunuz lise türü nedir? Bunu da belirtebilir misiniz?

Hesaplamasının nasıl yapıldığı hakkında net bilgim maalesef yok fakat sorumlu kaldığınız ders yoksa ciddi sorun oluşturacağını düşünmüyorum. Kaçıncı sınıfsınız ve ne zaman açık liseye geçmeyi düşünüyorsunuz? Bir de okuduğunuz lise türü nedir? Bunu da belirtebilir misiniz?
Hocam 10. sınıfım. İkinci dönem geçmeyi düşündüm de çok erken olduğuna karar verdim. Ani bir kararla 2. dönem geçmezsem 11. sınıfta geçmeyi düşünüyorum.
İmam hatipteyim.

Anlıyorum, 10. sınıfın ikinci döneminde geçersen 4. dönemden başlarsın. Benim düşüncemi soracak olursan da şimdiden geç derim, okulla ve imam hatip dersleriyle boş yere vakit kaybetmenin pek mantığı yok. Sonuçta imam hatip lisesinde aldığın dersler karnını doyurmayacak ve bilgi hazineni genişletmeyecek.

Anlıyorum, 10. sınıfın ikinci döneminde geçersen 4. dönemden başlarsın. Benim düşüncemi soracak olursan da şimdiden geç derim, okulla ve imam hatip dersleriyle boş yere vakit kaybetmenin pek mantığı yok. Sonuçta imam hatip lisesinde aldığın dersler karnını doyurmayacak ve bilgi hazineni genişletmeyecek.
Ya hocam din eğitimi gerekli, boş değil. Vakit kaybı vs. değil de yeterli eğitim yok.
Dediğiniz gibi karın doyuramıyorlar.
Zaten çoğu(çoğu mu tam emin değilim ama çoğu diye biliyorum.) hafızlık kursu vs. yetersiz.
İyi hocalara denk gelirseniz onlar öyle diyor zaten. Lafızdan ibaret mi diyorlar.
Sadece ezber yaptırıyorlar mesela. Tefsirini, anlamını vs öğretmiyorlar. Öğrenciler de soğuyor.
Mesela benim arkadaşlarım var. Sadece ezber yaptırıyorlar diyorlar. Oysa bunun ahlak eğitimi vs var.
Manasını vs de bilmeyince isteyerek yapamıyorsun.

Ben zaten ne biliyorsam çoğunu Youtube'dan öğrendim.
Bir de biraz Kur an Kursu'na gitmiştim. O hoca iyiydi.

Bir de kendime çeki-düzen vereyim.
İrademe sahip çıkayım. Bu dönem olmasa da 11. sınıfta kesin inşallah.

Ya hocam din eğitimi gerekli.

Konuya daha da cevap yazmayı düşünmüyorum, böyle düşünen adama ne anlatsam yetersiz kalacağını düşünüyorum. Tek diyeceğim, acı gerçeği zamanla fark edeceksin. Umarım istediğin gibi olur her şey. 🙏

Ya hocam din eğitimi gerekli, boş değil. Vakit kaybı vs. değil de yeterli eğitim yok.
Dediğiniz gibi karın doyuramıyorlar.
Zaten çoğu(çoğu mu tam emin değilim ama çoğu diye biliyorum.) hafızlık kursu vs. yetersiz.
İyi hocalara denk gelirseniz onlar öyle diyor zaten. Lafızdan ibaret mi diyorlar.
Sadece ezber yaptırıyorlar mesela. Tefsirini, anlamını vs öğretmiyorlar. Öğrenciler de soğuyor.
Mesela benim arkadaşlarım var. Sadece ezber yaptırıyorlar diyorlar. Oysa bunun ahlak eğitimi vs var.
Manasını vs de bilmeyince isteyerek yapamıyorsun.

Ben zaten ne biliyorsam çoğunu Youtube'dan öğrendim.
Bir de biraz Kur an Kursu'na gitmiştim. O hoca iyiydi.

Bir de kendime çeki-düzen vereyim.
İrademe sahip çıkayım. Bu dönem olmasa da 11. sınıfta kesin inşallah.
Disiplinini tutturamayacaksın geçersen yüksek ihtimalle üniversite sınavında da başarılı olamayacaksın ki şu anki imamhatipler fen lisesi değerinde güzel okula sahipler. Din eğitimi gördün diye vazgeçmek istiyorsan geç.

Geri
Yukarı