Açık öğretim lisesi hakkında tavsiyelerim

Makaleler
44
İyi akşamlar,

Bugün açık öğretim lisesi hakkında bilgi vermek istiyorum. Mesleki açık öğretimi bilmiyorum fakat alan yok(Anadolu) konusunda deneyimlerimi paylaşmak isterim.

Şahsen ben 11. sınıfta açığa geçme taraftarıyım. 2 sene dershaneye gidin ancak maddi durumu el vermeyen kişilere açık öğretim lisesini tavsiye etmiyorum. Neden diye soracak olursanız, evden video izleyerek ders çalışsanız bile soru çözdürecek hoca olmayacak. Veya dershanenin biriyle anlaşıp sadece soru çözdürmek için para vereceksiniz.

Açık öğretim lisesinin; fazla zamanınızın olması iyidir. Ancak sizi motive edecek arkadaşlarınızın olmaması gibi olumsuz yanları var. Yukarıda da dediğim gibi soru çözdürecek hoca yoksa ters köşeye yatırıyor. Ben hoca bulup yaptırırım derseniz sıkıntı yok.

Mezun olma şartları önceden; en az 8 dönem, 192 kredi ve tüm zorunlu derslerin bitmesi lazımdı. Şimdi ise kredi 170'e indi ancak diğerleri aynı kaldı. Direk açık öğretim lisesine yazılıp yapacaksanız 3.5 yılda bitirme şansınız var.

Örgün okurken kaç kredi ve dönem ile başlayacağınızı müdür yardımcısına sorabilirsiniz. Ona göre de kendinize bir yol çizersiniz. Elimden bir şey gelirse bende yardımcı olmaya çalışırım.

Açık öğretim lisesi sınavlarına çalışırken kitaplardan çok çıkmış soruları çözün. Bazen 2-3 sınavda aynı soruyu soruyorlar. Bu arada bunu MEB paylaşıyor. İnanmazsanız veya yalan söylediğimi düşünüyorsanız buyurun link: Çıkmış Sınav Soruları

Gelelim 3. dönem sınavlarına;
Kayıtlar 26 Nisan-17 Mayıs arası olacaktı. Ancak tam kapanma olayı çıktıktan sonra 17 Mayıs-11 Haziran arasına çekildi. Tahmin ettiğim gibi 3. dönem sınavları online olacak. Ve kayıt yenileme veya yeni kayıt yaptıracaksanız 17 Mayıs-11 Haziran arası yaptırabilirsiniz. Sınavlar 3-7 Temmuz günleri arasında online olarak yapılacaktır.

Aklınıza takılan bir şey varsa çekinmeden sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Mesleki lise hakkında bir bilgim yok. Alan yok(Anadolu) bölümüne yardımcı olabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ben 12. sınıfım, açıkçası okula gidip gelmenin bana hiçbir yararı olduğunu düşünmüyorum. Sınıf basık, gün boyu maske, okul disiplini vs. vs. birçok nedenim var bunun için. Açığa geçmek istiyorum birçok kişi de geçiyor yavaş yavaş.

Sorularım şunlar;

3 sene Anadolu lisesinden okudum, son sene açıktan bitirdim OBP nasıl alınacak? Üniversite sınavına nasıl bir etkisi olacak?

İstediğim derslerin sınavına girebiliyor muyum? Sanırım 4 adet ders alıyoruz.

Herhangi bir dezavantajı var mı?

3 sene Anadolu lisesinden okudum, son sene açıktan bitirdim OBP nasıl alınacak? Üniversite sınavına nasıl bir etkisi olacak?

Kaç puan ile bitirdiğin puanlar önemli. Mesela benim 78,41 ortalama ile bitirdim. Pek ders çalışmadım. Ki hastalığım yüzünden pek ders çalışma fırsatım olmadı. Bir dersi bitirmek için 45 puan alman yeterli. Yani 20 soru var. Ve 9 soru yaptıktan sonra sıkıntı olmuyor ancak daha fazla puan daha iyi OBP.

İstediğim derslerin sınavına girebiliyor muyum? Sanırım 4 adet ders alıyoruz.

Toplamda 35 kredilik ders seçebiliyorsun. Bence hepsini zorunlu dersleri yaz, kredi dolana kadar...

Herhangi bir dezavantajı var mı?

Seni motive edecek bir şey yok. Dershaneye gidebilme şansın varsa; o zaman değişir. Eğer dershaneye gidecek maddi durumun yoksa sıkıntılı oluyor.

Bu arada sorularında eksik sorduğun bir yer var; "kaç dönemin var?" Bu soruyu müdür yardımcısından öğrenebilirsin.

Kaç puan ile bitirdiğin puanlar önemli. Mesela benim 78,41 ortalama ile bitirdim. Pek ders çalışmadım. Ki hastalığım yüzünden pek ders çalışma fırsatım olmadı. Bir dersi bitirmek için 45 puan alman yeterli. Yani 20 soru var. Ve 9 soru yaptıktan sonra sıkıntı olmuyor ancak daha fazla puan daha iyi OBP.

Toplamda 35 kredilik ders seçebiliyorsun. Bence hepsini zorunlu dersleri yaz, kredi dolana kadar...

Seni motive edecek bir şey yok. Dershaneye gidebilme şansın varsa; o zaman değişir. Eğer dershaneye gidecek maddi durumun yoksa sıkıntılı oluyor.

Bu arada sorularında eksik sorduğun bir yer var; "kaç dönemin var?" Bu soruyu müdür yardımcısından öğrenebilirsin.
Teşekkürler hocam sonda bahsettiğiniz soru Youtube'dan izlediğim videoda 12. sınıfta geçiş yapan birisi için 7 ve 8. dönem olmak üzere 2 dönem oluyor demişti. Bu kredi sistemini pek anlamadım ama onda da 3 sene örgün eğitim görmüşsen zaten şu kadar kredin var, ona ekleme olarak kredin hesaplanır diye bahsetmişti izlediğim video.

Yeni konular

Geri
Yukarı