Açık öğretim lisesine geçerken tekrarlanan seneler sayılıyor mu?

salihvac

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba, ben açık liseye geçmeyi düşünüyorum eylül gibi ilk kayıt işlemleri açılacakmış sanırım lakin benim lisede 2 sene tekrarım var. Bir forumda kaldığın seneyi kalmış olarak saymıyolar, kredin hazır olarak geliyor dediler pek inandırıcı gelmedi bunun doğrulu ne durumda beni kaç krediden başlatacaklarını nereden öğrenebilirm veya benim gibi sonradan AÖL'e kayıt olan birisini kaç krediden başlattılar bana bilgi verebilir mi? Şimdiden teşekkürler iyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de açık lise öğrencisiyim; ama bu konuda kesin bilgim yok hocam. Yalnız kredinizin hazır olarak gelmesi muhtemel. Siz bence Mebim'i arayın.

Hocam 2 senelik sene kaybım mevcut o seneyi verecekler mi yoksa es mi geçicekler? Discord vesaire kullanıyorsan verebilir misin birkaç sorum olacak sizlere kişisel sorular tabii sizin için uygunsa.

Hocam 2 senelik sene kaybım mevcut o seneyi verecekler mi yoksa es mi geçicekler? Discord vesaire kullanıyorsan verebilir misin birkaç sorum olacak sizlere kişisel sorular tabii sizin için uygunsa.

Discord'um yok hocam. Sorularınız ne kadar fazla olursa olsun (özel olmadığı sürece) buradan sorun ki başka arkadaşlar da görüp faydalanabilsinler. Emin olun cevaplayabildiğim kadarını cevaplarım.

Açık Lise'de sınıf, kalma, geçme gibi kavramlar yok. Sadece dersler var. Örneğin örgünde ikinci dönem gördüğünüz matematik dersi, Açık Lise'de "Matematik 2" oluyor. Siz örgün lisedeyken hangi derslerden kaldıysanız -bir de Açık Lise'nin dersleri eklenince-, mezun olmak için o dersleri geçmek zorunda oluyorsunuz (11 soruda 5 doğru veya üzeri doğru sayısına ulaşarak, zaten yanlışlarınız doğruları götürmüyor, sınavlar aralık ayından itibaren e-Sınav merkezlerinde, sınavların hepsi çoktan seçmeli dört şık ve özellikle sözel dersler gayet kolay, eğer bir dersi üç kere sınavına girmenize rağmen geçemezseniz muaf sayılıyorsunuz -edebiyat dersleri hariç-).

Genel hatlarıyla durum böyle. Sorularınızı bekliyorum hocam.

Discord'um yok hocam. Sorularınız ne kadar fazla olursa olsun (özel olmadığı sürece) buradan sorun ki başka arkadaşlar da görüp faydalanabilsinler. Emin olun cevaplayabildiğim kadarını cevaplarım.

Açık Lise'de sınıf, kalma, geçme gibi kavramlar yok. Sadece dersler var. Örneğin örgünde ikinci dönem gördüğünüz matematik dersi, açık Lise'de "matematik 2" oluyor. Siz örgün lisedeyken hangi derslerden kaldıysanız -bir de açık Lise'nin dersleri eklenince-, mezun olmak için o dersleri geçmek zorunda oluyorsunuz (11 soruda 5 doğru veya üzeri doğru sayısına ulaşarak, zaten yanlışlarınız doğruları götürmüyor, sınavlar aralık ayından itibaren e-sınav merkezlerinde, sınavların hepsi çoktan seçmeli dört şık ve özellikle sözel dersler gayet kolay, eğer bir dersi üç kere sınavına girmenize rağmen geçemezseniz muaf sayılıyorsunuz -edebiyat dersleri hariç-).

Genel hatlarıyla durum böyle. Sorularınızı bekliyorum hocam.

Hocam benim sorularım olacak. Diyelim ki bu sene kaldık ve açığa geçtik. Muaf dersler olacak mı? Yoksa tüm dersleri geçmiş mi sayılacağız? Sınıfta kalırsak kredi nasıl hesaplanıyor? Kredi hesaplanırken önceki sınıfların notları da dahil oluyor mu?

Hocam benim sorularım olacak. Diyelim ki bu sene kaldık ve açığa geçtik. Muaf dersler olacak mı? Yoksa tüm dersleri geçmiş mi sayılacağız? Sınıfta kalırsak kredi nasıl hesaplanıyor? Kredi hesaplanırken önceki sınıfların notları da dahil oluyor mu?

Aynı soruyu bende merak ediyorum hocam.

Örgün eğitimde kaldığınız derslerden Açık Lise'de muaf olmazsınız hocam. Kaldığınız dersler Açık Lise'de karşınıza çıkar, eğer 11 soruda en az 5 doğru yaparsanız geçersiniz. Eğer geçemezseniz, edebiyat dersi hariç iki kere daha sınavdan başarısız olmanız halinde muaf sayılırsınız.

Örgün liseden Açık Lise'ye geçtiğinizde size örgün eğitimde geçtiğiniz derslerin karşılığı olarak bir miktar kredi zaten verilir. Açık Lise'de sınıfta kalma, sınıfı geçme gibi muhabbetler yok.

Örgün eğitimde kaldığınız derslerden Açık Lise'de muaf olmazsınız hocam. Kaldığınız dersler Açık Lise'de karşınıza çıkar, eğer 11 soruda en az 5 doğru yaparsanız geçersiniz. Eğer geçemezseniz, edebiyat dersi hariç iki kere daha sınavdan başarısız olmanız halinde muaf sayılırsınız.

Örgün liseden Açık Lise'ye geçtiğinizde size örgün eğitimde geçtiğiniz derslerin karşılığı olarak bir miktar kredi zaten verilir. Açık Lise'de sınıfta kalma, sınıfı geçme gibi muhabbetler yok.
Buraya kadar anladım hocam. Bir, iki sorum daha olacak. Açık lise de OBP nasıl hesaplanıyor biliyor musunuz? Sınavlar zor mu oluyor genelde? Bir de 3. dönem sınavları nasıl oluyor? Sadece 18 yaş ve üstündekiler mi girebiliyor ? Erken mezun olma gibi bir durum var mı normal liseye göre?

Buraya kadar anladım hocam. Bir, iki sorum daha olacak. Açık lise de OBP nasıl hesaplanıyor biliyor musunuz? Sınavlar zor mu oluyor genelde? Bir de 3. dönem sınavları nasıl oluyor? Sadece 18 yaş ve üstündekiler mi girebiliyor ? Erken mezun olma gibi bir durum var mı normal liseye göre?
Web'de "Açık Lise OBP hesaplama" diye aratırsanız görebilirsiniz hocam. Basit bir formülle hesaplayabilirsiniz OBP'nizi.

Açık Lise sınavları (özellikle de sözel derslerin sınavları) gayet kolay. İnternette Açık Lise ile ilgili YouTube/Instagram sayfalarının önerdiği kitapları/setleri almadan da kolaylıkla mezun olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sınav dönemi size en yakın halk eğitim merkezinden alacağınız ders kitaplarının ünite sonu sorularını ve geçmiş dönemlerin Açık Lise sınav sorularını çözmek.

3. dönem sınavları için geçen döneme kadar yaş sınırı vardı. Yalnızca 18 yaş ve üzeri girebiliyordu o sınavlara. Şimdi o sınırlama kaldırılmış. Bundan sonra da böyle devam edecektir muhtemelen.

Ben 2007'liyim. Eğer örgün lisede olsaydım 2025 yılının haziran ayında mezun olacaktım. Bu temmuzda Allah bir mani vermezse son sınavlarıma girip mezun olacağım inşallah. Yani örgün liseye nazaran -eğer derslerinizden hiç kalmazsanız- yaklaşık bir sene daha erken mezun olursunuz diye düşünüyorum.

Başka sorunuz varsa cevaplayabilirim hocam.

Web'de "Açık Lise OBP hesaplama" diye aratırsanız görebilirsiniz hocam. Basit bir formülle hesaplayabilirsiniz OBP'nizi.

Açık Lise sınavları (özellikle de sözel derslerin sınavları) gayet kolay. İnternette Açık Lise ile ilgili YouTube/Instagram sayfalarının önerdiği kitapları/setleri almadan da kolaylıkla mezun olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sınav dönemi size en yakın halk eğitim merkezinden alacağınız ders kitaplarının ünite sonu sorularını ve geçmiş dönemlerin Açık Lise sınav sorularını çözmek.

3. dönem sınavları için geçen döneme kadar yaş sınırı vardı. Yalnızca 18 yaş ve üzeri girebiliyordu o sınavlara. Şimdi o sınırlama kaldırılmış. Bundan sonra da böyle devam edecektir muhtemelen.

Ben 2007'liyim. Eğer örgün lisede olsaydım 2025 yılının haziran ayında mezun olacaktım. Bu temmuzda Allah bir mani vermezse son sınavlarıma girip mezun olacağım inşallah. Yani örgün liseye nazaran -eğer derslerinizden hiç kalmazsanız- yaklaşık bir sene daha erken mezun olursunuz diye düşünüyorum.

Başka sorunuz varsa cevaplayabilirim hocam.
Teşekkür ederim, sizi de yoruyorum hocam. Siz açık liseye nasıl geçtiniz hocam? Ayrıca diyelim ki bu sene kalıp açık liseye geçtik 11. sınıfta sonuçta kaldığımız dersler var onları verdiğimizi ve açık lise okurken hiçbir dersten kalmadığımızı düşünelim. 3. dönem dersleri ile beraber seneye haziran ayında mezun olabilir miyiz? Bir de açık lisede mezun olabilmek için toplam 5 dönem okuma şartı varmış bu doğru mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı