Teknik liseden açık öğretim lisesine geçme

Furkan2103

Decapat
11.sınıf Anadolu Teknik Lisesi Bilişim öğrencisiyim.2. dönem açık öğretime geçmek istiyorum. Meslek dersleriyle uğraşmak istemiyorum açık liseye geçince. AÖL veya MAÖL hangisine geçeceğimize biz mi karar vereceğiz ? Okulda 13 saat meslek dersi görüyorum. Eğer AÖL geçersem bundan sorumlu olur muyum ?

Son düzenleyen: Moderatör:
11.sınıf Anadolu Teknik Lisesi Bilişim öğrencisiyim.2. dönem açık öğretime geçmek istiyorum. Meslek dersleriyle uğraşmak istemiyorum açık liseye geçince. AÖL veya MAÖL hangisine geçeceğimize biz mi karar vereceğiz ? Okulda 13 saat meslek dersi görüyorum. Eğer AÖL geçersem bundan sorumlu olur muyum ?
Keşke bilişim okusam da 13 saat ders görsem. Şimdi bilişim okumak için üniversiteye hazırlanıyorum. Sana bir ağabey tavsiyesi vereyim kardeşim, bölümün güzel ve gelecek vaat ediyor. Dişini biraz sık ve bölümünde ilerle. Açık öğretim en son tercihin olsun.

Nedir bu öğrencilerdeki Açık Öğretim merakı ya. Üniversite mezunları iş bulamıyor bunlar liseyi bırakıp açıktan okumayı düşünüyor. Açık Liseye geçince sanki evden ders çalışacaksınız. Kaytaracaksınız. Okul size sadece ders vermez, çevre verir, hayat dersi verir, tecrübe verir.

Bilmediğim bir şey mi var yani. Ne kadar Anadolu Üniversitesi mezunu varsa vasıfsız.

Nedir bu öğrencilerdeki Açık Öğretim merakı ya. Üniversite mezunları iş bulamıyor bunlar liseyi bırakıp açıktan okumayı düşünüyor. Açık Liseye geçince sanki evden ders çalışacaksınız. Kaytaracaksınız. Okul size sadece ders vermez, çevre verir, hayat dersi verir, tecrübe verir.

Bilmediğim bir şey mi var yani. Ne kadar Anadolu Üniversitesi mezunu varsa vasıfsız.
Üniversiteden mezun olalı Recep ağabey inan 7 aydır iş bulamadım, en sonunda geçen gün aradılar mülakatı geçtiğimi söylediler. 7 aydır evde ben ne yapacağım diye kafayı yedim gittim ders çalıştım, en azından 2. üniversiteye hazırlanayım dedim.

Bir Maöl öğrencisi olarak tavsiye etmiyorum kardeşim. Günde 3 saat ders görerek hiçbir yere varılmaz 10. sınıfta c# gördük, notlarım yüksek olmasına rağmen hiçbir şey öğrenemedim. 11 sınıfta html gördük yine aynı şekilde maöl den öğrendiklerinle hiçbir şey yapamazsın.

Recep ağabey tüm okul türleri arasında en çok ders gören okul türündeyim teknik lise.Haftada 46 ders saati.Örneğin, pazartesi günü 8.00'da okulda oluyorum 17.45'te çıkıyorum.Sizce bu verimli mi? Zaman aralığına bakar mısınız ? Alan dersi mi,kültür dersleri mi,üniversite sınavına yönelik mi çalışma yapayım ? Dil geliştirme,kitap,spor,hobi hiç bahsetmiyorum inan olmuyor ağabey...
bir Maöl öğrencisi olarak tavsiye etmiyorum kardeşim günde 3 saat ders görerek hiçbir yere varılmaz 10. sınıfta c# gördük notlarım yüksek olmasına rağmen hiçbir şey öğrenemedim 11 sınıfta html gördük yine aynı şekilde maöl den öğrendiklerinle hiçbir şey yapamazsın.
Amacım zaten meslek dersi görmemek.AÖL geçmek istiyorum MAÖL değil.Bunun kararını lise türümüz mü belirliyor yoksa biz mi diye sormuştum zaten.3 saat ders görerek hiç bir yere varılmaz cümlenizi anlamadım.

İş veren olarak düşün, CV de lise kısmında AÖL yazan birisine mi öncelik tanırsın yoksa **** Teknik Lisesi yazan birine mi öncelik tanırsın? Ben de meslek lisesi okudum benim de derslerim lise 2'de sa 08:00 - 17:00 arasındaydı meslek derslerim de içindeydi. Ama üçüncü sınıfta ders saatlerim azaldı, dördüncü sınıftada staj gördüm. Biz lisede enstrüman yapımı okuyorduk, sabah 08:00 iş başı akşam 17:00 okul çıkışı sürekli ayakta iş yapmak zorundasın. Bence bu kararı almadan önce çok düşün, eksisini artısını bir düşün sana katacaklarını bir düşün. Şu bahsettiğin dil geliştirme, kitap, spor, hobi konuları hobi olarak kitap oku, akşamları yarım saat koş al sana spor, ingilizce el kitabı oku alsana dil geliştirme. Meslek lisesi okuyorsan istediğin bölüm için nasıl çalışman gerektiğini söyleyeyim; üniversite sınavına hazırlanmaya başla şimdiden. Bir gün yarım saat Türkçe soru çöz, bir gün matematik çöz, bir gün Tarih çöz vesaire. İstedikten sonra uygalanacak metodlar gani gani. Sırf bu sebepten dolayı lise değiştirmek çok mantıksız. Şu an ki liseni bitir ki iş olanakların genişlesin.

İş veren olarak düşün, CV de lise kısmında AÖL yazan birisine mi öncelik tanırsın yoksa **** Teknik Lisesi yazan birine mi öncelik tanırsın? Ben de meslek lisesi okudum benim de derslerim lise 2'de sa 08:00 - 17:00 arasındaydı meslek derslerim de içindeydi. Ama üçüncü sınıfta ders saatlerim azaldı, dördüncü sınıftada staj gördüm. Biz lisede enstrüman yapımı okuyorduk, sabah 08:00 iş başı akşam 17:00 okul çıkışı sürekli ayakta iş yapmak zorundasın. Bence bu kararı almadan önce çok düşün, eksisini artısını bir düşün sana katacaklarını bir düşün. Şu bahsettiğin dil geliştirme, kitap, spor, hobi konuları hobi olarak kitap oku, akşamları yarım saat koş al sana spor, ingilizce el kitabı oku alsana dil geliştirme. Meslek lisesi okuyorsan istediğin bölüm için nasıl çalışman gerektiğini söyleyeyim; üniversite sınavına hazırlanmaya başla şimdiden. Bir gün yarım saat Türkçe soru çöz, bir gün matematik çöz, bir gün Tarih çöz vesaire. İstedikten sonra uygalanacak metodlar gani gani. Sırf bu sebepten dolayı lise değiştirmek çok mantıksız. Şu an ki liseni bitir ki iş olanakların genişlesin.
Teşekkürler lakin iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünü bitirince sizce lise diplomasına bakan olur mu ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı