Açık öğretime Geçiş Yapmak

Cengizhan58

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, lise son sınıf öğrencisiyim, orta dereceli Anadolu lisesinde okuyorum. Haliyle üniversite sınavına hazırlanıyorum. Bir konuda danışmak istedim.
Okuldur, dershanedir derken eve geliş akşam 9'u buluyor ve ders çalışmaya vakit pek kalmıyor. Okulda da pek odaklanıp çalışamıyorum, okula gitmek işkence gibi geliyor. Açığa geçmek sizce mantıklı mı? Çünkü açığa geçersem sabahtan kütüphaneye gidip ders çalışmayı, sonra da dershaneye gitmeyi düşünüyorum. Bu konu hakkında düşüncelerini alabilir miyim? Çevrenizde, arkadaşlarınizda bu taktiği uygulayan varsa bilgi verirseniz sevinirim.

Ben 12.sınıfın 2.döneminde açığa geçtim. Ve ben de sabahtan kütüphaneye gidip ders çalışırım misler gibi dedim. Lakin öyle olmadı ve 220.000 sıralama yaptım. Eğer kendinizden eminseniz, gerçekten yapacağım diyorsanız geçin. Bana faydadan çok zararı dokundu. Dershanede kaçıncı sınıftasınız bilmiyorum ama 20 sınıf varsa atıyorum ilk 3-4 sınıfta olmanız gerekmekte. Dershaneler gerisine de önem veriyor gibi gözükse de asıl olay orada. Öylesine bir bilgiydi. 2.dönem integral falan göreceksiniz. Eğer üst sınıflarda değilseniz dershanede genellikle yeterli kadar göremezsiniz. Organik kimyanın muhtemelen büyük kısmı 2. döneme kalacak. Eğer dershanede iyiyseniz ve çalışacağına inanıyorsanız size yarar sağlar.

Okulda performans notu diye bir şey var. Açıkta bu yok. Zaman sıkıntın var ise evine daha yakın bir okula nakil aldırmanı tavsiye ederim. Ek olarak kitap bile açmadan sadece ders dinleyerek çoğu kişiyi tatmin edecek bir sıralama yaptığımı söyleyebilirim. Okulun değerini bilmenizi tavsiye ederim. Dershane diye gittiğiniz yerler sizin çalışma kafanıza uymuyorsa bırakabilirsiniz. Mesela benim kafa yapım bir derse oturup tabiri caizse tek atmaktır. Oturup matematiği A'dan Z'ye kadar bitirmeden başka derse okul dışında bakmamaktır. Bu tip şeyler deneyerek kendinize uygun olanı bulmanız yardımcı olacaktır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı