"ACPI BIOS error: AE_PACKAGE_LIMIT"

abrahm valentin

Hectopat
Yer
Türkiye, Antalya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 4600H, GTX 1650
Merhabalar. Laptopum son zamanlarda gerçekten garip davranmaya başladı. İşletim sistemi fark etmeden (bu sorunlar hem Linux, Windows 8.1 ve 10'da ortaya çıktı) her türlü değişik şey oluyor. En başta Linux'ta laptopumun hem klavye hem de touchpadi çalışmamaya başladı (laptopu kapatma düğmesi bile çalışmıyordu). Sonra sorun linuxtadır diye dokunmatik ekran yardımıyla Windows 8.1 kurdum. Aynı sorun 8.1 dede oluyordu. Hem Linux hem de 8.1'de çok sorun değildi, çünkü USB farem, klavyem ve dokunmatik ekranım çalışıyordu. Fakat Windows 10'da sorun gerçekten büyüdü.
Her şey normaldi ve sorun yoktu hatta touchpad ve klavye çalışıyordu. Ertesi gün ne olduysa en başta touchpad ve klavye çalışmamaya başladı. Laptopumu yeniden başlatınca Windows 10 hesabıma girerken yarı yolda şak diye siyah ekran olup laptop kapandı. Tekrar yeniden başlatayım dediğimde bu sefer Windows açılmadı. Hatta kapatma düğmesi bile çalışmıyordu. Sonra laptopun şarjı bitene kadar siyah ekran ile 3 saat bekledim. Ertesi gün laptop şarjda iken hiçbir sorun çıkmadı. Windows normal başladı fakat kalan şarjıma bakmaya çalıştığımda "pil yok" diyordu. Sonra olay görüntüleyicisine girdim. Ve hataya tıkladım. 1 günde yaklaşık olarak 50 tane ACPI hata vermişti. Bütün hatalarda şu yazıyordu: ": Eklenmiş denetleyici (ec) belirtilen zaman aşımı süresi içinde yanıt vermedi. Bu durum, ec donanımında veya üretici yazılımında bir hata olduğunu ya da BIOS'un Ec'ye hatalı olarak eriştiğini gösterebilir. Güncelleştirilmiş BIOS için bilgisayar üreticinize danışmanız gerekiyor. Bazı durumlarda, bilgisayarın yanlış çalışmasına neden olabilir." Biliyorum, büyük ihtimalle BIOS'u güncellemem gerekiyor fakat önceden böyle bir sorun ile karşılaşmadım.

Başka bir çözüm var mıdır? Çünkü laptop şarjda olmasına rağmen rastgele kapanıyor. Ve eğer BIOS'u güncellerken kapanırsa kötü şeyler olur onu biliyorum. Acaba bu sorunlar Linux yüzünden mi oldu? Ben Linux'u kullanırken herhangi bir sorun ile karşılaşmamıştım. Sadece Linux'u açarken "ACPI BIOS error: AE_PACKAGE_LIMIT" gibi bir yazı çıkıyordu. Yeni laptopu almama daha yaklaşık olarak 1 yıl var. O yüzden yardım ederseniz sevinirim.

EDIT: Yazmayı unuttum aynı sorun BIOS'a girmeye çalışırken olmuyor. Yani klavye BIOS'ta çalışıyor.
EDIT2: Evet başlık kendi kendine değişti. Technopat sitesini unuttum.
EDIT3: Evet laptop kafayı sıyırdı. Birkaç saniyeliğine touchpad ve klavye çalıştı ve sonra gitti. Şuanda laptop klavyesindeki caps lock ışığı yanıyor ve o butona basınca laptop ara sıra exploreri yeniden başlatıyor. Ve kendi kendine rastgele donuyor. Herhalde laptop çöpe gidecek veya parça niyetine satacağım.
arkadaşlar yardım edecek yok mu?
Yardımınız için çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz. Mükemmel fikirlere sahipsiniz.
Evet arkadaşlar biosta "Always on USB" seçeneğini açtım ve herşey çalışmaya başladı.
bu sorunu yaşayanlar böyle düzeltebilirler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı