Adaptör ve Şarj Kablosunun Amper Değerinin Farklı Olması

Çağrı07

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar telefonumu (Doogee Mix) 5V/2A'lık orijinal adaptörü ve şarj kablosu ile şarj ediyordum.

Birkaç gün önce şarj kablosu takılıyken telefon elimden masaya düştü ve şarj kablosunun giriş yeri; maalesef artık sokete tam uyumlu girmiyor gibi (bir uyuşmazlık oluyor ve soketten kolay çıkma eğilimleri var) ve ileride temassızlık olacak gibi duruyor.

Önceden satın almış olduğum Subzero markalı şarj adaptörü ve şarj kablosu var. Şarj adaptörü 5V/2A iken, şarj kablosu 5V/2.1A (Kutu içerisinde almıştım ve bu hatayı yeni fark ettim)

Bu 5V/2.1A olan şarj kablosunu, telefonun orijinal adaptörü (5V/2A) ile kullansam şarj olma süresinin uzaması veya telefon bataryasının şişmesi gibi problemler ile karşılaşır mıyım?

Kablonun desteklediği amper değerinin yüksek olması bir sorun değil, ayrıca yüksek amperli kablo ve adaptörler de cihazınızı bozmaz. Cihazınızın belli bir şarj değeri var ve o değerde şarj olur.

@Asım Demir hocam mevcut cihaza göre; yüksek volt ve yüksek amper değerleri olan adaptörlerin cihazda sıkıntı yarattığını inetnette çok okudum. Ama siz tam tersini söylüyorsunuz. Yani telefonun çekirdeğinde (kernel) bulunan ayarların (volt-amper değerleri için) gerçek anlamda koruma sağladığını mı anlattınız?

Voltaj konusuna dikkat edebilirsiniz, cihazın desteklediği voltaj değerindeki adaptörleri kullanmalısınız.
Ama amper konusunda, yüksek amperli adaptörler kullanılabilir.
Yani telefonun çekirdeğinde (kernel) bulunan ayarların (volt-amper değerleri için) gerçek anlamda koruma sağladığını mı anlattınız?
Evet.

Voltaj konusuna dikkat edebilirsiniz, cihazın desteklediği voltaj değerindeki adaptörleri kullanmalısınız.
Ama amper konusunda, yüksek amperli adaptörler kullanılabilir.

Evet.
Merhaba Asım Demir. Ben de bu konuda biraz takıldım ve sormak istedim. Şimdi telefonumun orijinal şarj cihazında çıkış değeri 1.8A ama aldığım yeni kabloda ise 2.1A yazıyor. Bu, 2.1 ampere kadar mı yoksa sadece 2.1 amper mi desteklemesi demek? Yani şarj cihazımın çıkış değeri 2.1A mi olması gerekiyor? Ya da bu kablo 2.1 amperden daha yüksek çıkış değerindeki şarj cihazlarında kullanılamaz mı?

Kablonun maksimum aktarabileceği akım miktarı 2.1A. Yani şarj cihazının 2.1A olma zorunluluğu yok. Daha güçlü de olabilir. 2.1A altında veya üstünde şarj cihazı kullanabilirsiniz. Üstünde bir değer olursa kablonun limitlerine takılırsınız sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı