Adaptörde trafo çıkışları 0 gösteriyor

yigitayas1

Hectopat
Arkadaşlar bende bir adaptör var 12v 4A press kutu tipi bir adaptör, ben bu adaptörü kullanıyordum sonra ertesi gün tekrar fişe taktım ve çalışmadı. Kutusunu zarar vermeden açtım ve hani tertemiz, pırıl pırıl içi en ufak patlama çatlama şişme falan hiçbir şey yok sonra ilk olarak sigortasını kontrol ettim sağlamdı. TL431 transistör vardi onu kontrol ettim o da sağlamdı, 817D ortocuplor vardı onu da kontrol ettim o da sağlamdı kondansatorler sağlam gözüküyordu şişme falan yoktu belki kurumuştur dedim değiştirdim yine çalışmıyor. Trafodan anlamadığım için en son devre üzerindeki smps trafoya baktım 220tarafindaki bacaklar 320Volt civarındaydı oraya kadar elektrik geliyordu ama çıkışı yani 12Volt tarafındaki bacaklar 0Volt'du sizce nasıl tamir edebilirim?

Merhaba. Elektrolitik kond.' ler yerine keşke ilk önce bu anahtarlamayı yapan MOSFET'ini ölçerek kontrol etmeniz daha doğrusu olurdu. Çünkü daha çok anahtarlama yapan MOSFET'leri sık arıza gösteriyor. TL431 bir transistör görünümünde bir IC yani bir entegredir. MOSFET'i düzenli çalıştırmak içindir. Bazen de şebeke girişinde SMPS watt (güç) sınırlama direnci köprü diyot, kondansatörlerden hemen önce bir sınılama direnci olarak burada bulunuyorsa omaj değerini değiştirmesi SMPS'in çıkışından DC'nin alınmamasına direk neden oluyor. Kolay gelsin.
Bu SMPS'in DC çıkışının olmasında ancak çıkışında güç (watt) düşüklüğünde ise ilk bakılıp ölçülecek elektronik parçası elektrolitik kondansatörlerin mF kapasitesitesidir. Bu kapasite LCR metre, kapasite ölçen kapasitemetre, vb. kondansatör kapasitesini direk ölçebilen cihazlarla ölçüldüğünde etiket değerinden çok düşük mF değerleri okunduğunda elektrolitik kondansatörlerin bu şartta ayni etikettekilerle değiştirilmesi gerekirdi. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Elektrolitik kond.' ler yerine keşke ilk önce bu anahtarlamayı yapan MOSFET'ini ölçerek kontrol etmeniz daha doğrusu olurdu. Çünkü daha çok anahtarlama yapan MOSFET'leri sık arıza gösteriyor. TL431 bir transistör görünümünde bir IC yani bir entegredir. MOSFET'i düzenli çalıştırmak içindir. Bazen de şebeke girişinde SMPS watt (güç) sınırlama direnci köprü diyot, kondansatörlerden hemen önce bir sınılama direnci olarak burada bulunuyorsa omaj değerini değiştirmesi SMPS'in çıkışından DC'nin alınmamasına direk neden oluyor. Kolay gelsin.
Bu SMPS'in DC çıkışının olmasında ancak çıkışında güç (watt) düşüklüğünde ise ilk bakılıp ölçülecek elektronik parçası elektrolitik kondansatörlerin mF kapasitesitesidir. Bu kapasite LCR metre, kapasite ölçen kapasitemetre, vb. kondansatör kapasitesini direk ölçebilen cihazlarla ölçüldüğünde etiket değerinden çok düşük mF değerleri okunduğunda elektrolitik kondansatörlerin bu şartta ayni etikettekilerle değiştirilmesi gerekirdi. Kolay gelsin.
Konsansator ve direnclerde sorun yok ama sorun şu ki mosfet yok devrede tl431 ve 8bacakli bi entegre var onu nasıl kontrol edecegimi bilmiyorum
Resmi bu

Dosya Ekleri

• IMG_20220512_191935_410.jpg
    IMG_20220512_191935_410.jpg
    123,5 KB · Görüntüleme: 16
Evet, bir MOSFET transistörü görünmüyor bu devrede. Küçük bir transistörle (SMPS trafosunun sağ yanındaki) optokuplör bu devrede bulunuyor, onları da ölçüp sağlamlığını kontrol etmek iyi olur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Evet, bir MOSFET transistörü görünmüyor bu devrede. Küçük bir transistörle (SMPS trafosunun sağ yanındaki) optokuplör bu devrede bulunuyor, onları da ölçüp sağlamlığını kontrol etmek iyi olur. Kolay gelsin.
Optokuplörü ve transistörü kontrol ettim ikisi de sağlam fakat entegreyi nasil kontrol edecegimi bilmiyorum
Mosfet entegrenin içinde olabilir. Entegrenin üzerinde ne yazıyor?
LY9526 yazıyor 8 pin entegrelere pek hakim değilim ben

Son düzenleme:
Optokuplörü ve transistörü kontrol ettim ikisi de sağlam fakat entegreyi nasil kontrol edecegimi bilmiyorum

LY9526 yazıyor 8 pin entegrelere pek hakim değilim ben
Önce entegrenin 1 ve 3 numaralı bacağına bak elektrik geliyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı