Adata SU630 Bozuk SSD'yi Test Etme ve Veri Kurtarmak

outsu

Hectopat
İyi forumlar herkese, geçenlerde alalı 1 yıl 2 ay kadar olan Adata SU630 480GB SSD'im birkaç hafta ses ve görüntü takılması yaşattıktan sonra tamamen bozuldu açılırken boot ekranında kalmaya başladı. Bunun üzerine başka bir Kingston A2000 500GB SSD aldım ve onu kullanıyorum. Birkaç sorum olacak.
  1. SSD'den veri almaya çalışmak ve test etmek istiyorum. Fakat PC kapalıyken bozuk olan SSD'yi yeni SSD varken taktığımda PC yine boot ekranında kalıyor. BIOS'a bile giremiyorum. Korka korka PC açıkken taktım, çalışmadı. Dolayısıyla açıp bakamıyorum. Nasıl yeni SSD üzerinden sistem başlatıp SSD'ye bakabilirim?
  2. Bilgisayar her gün aktif kullanan fakat SSD mining gibi fazla yoracak işlemler falan yapmayan biriyim. Adata benim SSD için 100TBW garanti vermiş. PC'yi açıp buna da bakmak istiyorum "Ama siz normal TBW'yi geçmişsiniz, garantiden çıkmış, değişim olmuyor." denmesin diye. Eğer SSD'yi test edemezsem sizce bu 100 TBW sınırını 1 yıl 2 ayda geçmiş olabilir miyim? Normalde ne kadar olur bu değer hiç bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'den veri almaya çalışmak ve test etmek istiyorum. Fakat PC kapalıyken bozuk olan SSD'yi yeni SSD varken taktığımda PC yine boot ekranında kalıyor. BIOS'a bile giremiyorum. Korka korka PC açıkken taktım, çalışmadı. Dolayısıyla açıp bakamıyorum. Nasıl yeni SSD üzerinden sistem başlatıp SSD'ye bakabilirim?
Muhtemelen Adata SSD takılınca BIOS otomatik olarak bu SSD'yi 1. SSD olarak algılıyor. BIOS menüsüne girip oradan Kingston SSD'yi 1. SSD olarak göstermek gerek.

SSD'yi ise farklı yazılımlarla veya işletim sistemleri ile görmeyi deneyebilirsiniz.

Bilgisayar her gün aktif kullanan fakat SSD mining gibi fazla yoracak işlemler falan yapmayan biriyim. Adata benim SSD için 100TBW garanti vermiş. PC'yi açıp buna da bakmak istiyorum "Ama siz normal TBW'yi geçmişsiniz, garantiden çıkmış, değişim olmuyor." denmesin diye. Eğer SSD'yi test edemezsem sizce bu 100 TBW sınırını 1 yıl 2 ayda geçmiş olabilir miyim? Normalde ne kadar olur bu değer hiç bilmiyorum.
100 TBW sınırını 1 yıl 2 ayda geçmiş olmanız bence pek olanaklı değil. Zaten yanlış bilmiyorsam SSD kronik sorunlu olduğundan garanti fark etmeksizin üretici (ya da Distribütör.) o ürünü ayıplı mal sayıp değişim ya da para iadesi yaptırmalı.

Muhtemelen Adata SSD takılınca BIOS otomatik olarak bu SSD'yi 1. SSD olarak algılıyor. BIOS menüsüne girip oradan Kingston SSD'yi 1. SSD olarak göstermek gerek.

SSD'yi ise farklı yazılımlarla veya işletim sistemleri ile görmeyi deneyebilirsiniz.

100 TBW sınırını 1 yıl 2 ayda geçmiş olmanız bence pek olanaklı değil. Zaten yanlış bilmiyorsam SSD kronik sorunlu olduğundan garanti fark etmeksizin üretici (ya da Distribütör.) o ürünü ayıplı mal sayıp değişim ya da para iadesi yaptırmalı.
Teşekkür ederim, Bozuk SSD takılıyken boot'a Anakartın logosunun olduğu kısımda takılı kalıyor. BIOS'a da erişemiyorum. O yüzden başlatacağı SSD'yi de geçemiyorum. Acaba nasıl seçebilirim?

Yeni konular

Geri
Yukarı