Adata SU630 SSD'de port değişince hız arttı

dwepss

Hectopat
Daha fazla  
Adata SU630 240 GB modelini, A320M S2H model anakart üzerinde kullanıyorum. Eskiden anakartın üzerinde bulunan SATA girişlerinden 1 tanesi 3 tanesinden ayrı duruyordu. SSD ayrı olana takılıydı.

Dün yeni bir ekran kartı aldım ve ekran kartı o girişin üzerini kapatıyor. Bende mecburen diğer girişe takmak zorunda kaldım.

Ve bilgisayarda açılmaz hızında, oyunların açılma hızında gözle görülür bir artış oldu. Oyun açık olduğu sırada SSD kullanımı %2 ve %10 arası kalıyor.

Problem nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimal siz SATA 2 portuna takmıştınız ( SATA 2 limiti 300 MB/S ) şu an taktığınız SATA portuysa SATA 3'tür ( SATA 3 limiti 600 MB/S ).

Adata SU630 240 GB modelini, A320M S2H model anakart üzerinde kullanıyorum. Eskiden anakartın üzerinde bulunan SATA girişlerinden 1 tanesi 3 tanesinden ayrı duruyordu. SSD ayrı olana takılıydı.

Dün yeni bir ekran kartı aldım ve ekran kartı o girişin üzerini kapatıyor. Bende mecburen diğer girişe takmak zorunda kaldım.

Ve bilgisayarda açılmaz hızında, oyunların açılma hızında gözle görülür bir artış oldu. Oyun açık olduğu sırada SSD kullanımı %2 ve %10 arası kalıyor.

Problem nedir?

SATA portlarının standardı ile alakalıdır diye tahmin ediyorum. SATA 2 portundan SATA 3 portuna geçiş yapmışsanız SSD'nin performansını arttırırsınız.

Aslında o SSD kronik sorunlu sayılabilir ama neyse :D

Anakartın üzerine baktığımda hangisi olduklarını görebilirim değil mi?

Portta L şeklinde bir içi olan portlar SATA 3 portlarıdır. Diğerlerini nasıl ayırt ediyoruz bilmiyorum, ama SATA 3 portları L şeklinde (dışı değil içi).

Anakartın üzerine baktığımda hangisi olduklarını görebilirim değil mi?
A320 çipsetli bir anakartta SATA 2 (3 Gbps) ne arasın? Tüm SATA portlarınız SATA 3 (6 Gbps) destekliyor.

Şimdi anakartınızın fotoğraflarına baktım. SATA 0-1-2-3 şeklinde sıralanmış ve siz, SATA 2'ye takarak iyi performans almışsınız, SATA 3'te ise kötü performans almışsınız. Bir de SATA 0'da dener misiniz? Genelde tavsiye edilen ilk SATA portudur (SATA 0 veya SATA 1 şeklinde isimlendirilir).

Yani gözle görülür bir artış oldu derken, süre olarak artış oldu. Eskiden 8 saniye de açılıyordu bilgisayar şuan 15-20 saniye civarında açılıyor. Oyunların da açılması o kadar uzun sürüyor.
A320 çipsetli bir anakartta SATA 2 (3 Gbps) ne arasın? Tüm SATA portlarınız SATA 3 (6 Gbps) destekliyor.

Şimdi anakartınızın fotoğraflarına baktım. SATA 0-1-2-3 şeklinde sıralanmış ve siz, SATA 2'ye takarak iyi performans almışsınız, SATA 3'te ise kötü performans almışsınız. Bir de SATA 0'da dener misiniz? Genelde tavsiye edilen ilk SATA portudur (SATA 0 veya SATA 1 şeklinde isimlendirilir).
İlk sata portunun üzerinde ekran kartı kalıyor o yüzden kullanım dışı, erişimim yok. Süre artışı da bundan kaynaklanıyor herhalde.

İlk sata portunun üzerinde ekran kartı kalıyor o yüzden kullanım dışı, erişimim yok. Süre artışı da bundan kaynaklanıyor herhalde.
Emin misiniz? Ekran kartının kapattığı port, diğer üç porttan ayrı olan port diye anlıyorum ve o ayrı port, dördüncü SATA portu (0 değil, 1 değil, 2 değil, 3 olarak isimlendirilen port). Bu anakarttaki ilk SATA portu, en alttaki porttur. Şu fotoğrafa göre, en soldaki porttur:

Geri
Yukarı