Adata SU650 Düşük Okuma ve Yazma Performansı

Ahmet-B.

Kilopat
Yer
K.Maraş/Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bugün yeni aldığım SSD'ye Windows 10 son sürümünü kurdum. Daha sonra sürücüleri vs. kurdum. Genel olarak hız iyiydi. Ama CrystalDiskMark programıyla test ettiğimde sıralı okuma ve yazma hızları aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi oldukça düşük. Anakartımda sadece SATA 2 portları var. Ama buna rağmen hızlar 250 MB/s civarında olması gerekirdi yine de. Üstelik HDD sonuçlarındaki sıralı okuma/yazma hızı SSD'den daha fazla. Sizce sorun SSD'den mi kaynaklanıyor, değiştirme talebinde bulunayım mı? Yoksa bunun dışında önerebileceğiniz herhangi bir şey varsa cevaplarsanız memnun olurum.

(SSD) Adata SU650 240 GB:
377436

(HDD) TOSHIBA DT01ACA100 1000 GB:

377444

Sistem:
  • Anakart: P5KPL-CM (Sitesi) [%20 FSB O.C.]
  • CPU: Intel Core Quad Q9400
  • RAM: 2x2 DDR2 800 MHz
  • GPU: ZOTAC GT 730
  • 1 TB HDD + 240 GB SSD
  • PSU: 300W

Tek bir programa bağlı kalmayın. Testler yapılırkende arka planda SSD'de başka işlemler yaparsanız onlarda etken olur.
Arka planda hiçbir işlem olmasa bile sonuçlar aynı. HD Tune programıyla da denedim, yine benzer sonuçlar. SATA portunu, kablosunu değiştirdim yine aynı sonuç. Ki bu testleri defalarca yaptım. Her seferinde böyle bir sonuç çıkması gerçekten ilginç.

Chipset ve AHCI Driveri güncelleyip tekrar deneneyin isterseniz. Hatta SSD test programıya durumunada bir bakın, pek SSD kaynaklı olduğunu sanmıyorum.

Chipset ve AHCI Driveri güncelleyip tekrar deneneyin isterseniz. Hatta SSD test programıya durumunada bir bakın, pek SSD kaynaklı olduğunu sanmıyorum.

Durumunda her şey %100 gösteriyor. Chpiset sürücülerinü güncellemeden önce de böyle güncelledikten sonra da böyle. Anakartta sorun olabilir mi diyeceğim ama HDD'de bile daha fazla hız görünüyor. AHCI'yı ise BIOS'dan IDE Configuration yeri Enhanced seçiliydi.

Son düzenleme:
Anakart sata 3 GB/S destekliyor. Yani 6 GB/S olması lazım yüksek hızlara çıkmanız için. Teknopat SDD hızlandırma rehberine bir bakın.
Yanıtınız için teşekkürler ama sata 2de olsam bile şu andaki aldığım hızın (130 Mb/s) iki katını almam gerekiyordu yine de. Yani en az 230-270 arası bir şey olması gerekiyordu internetteki testlere göre...

Yanıtınız için teşekkürler ama SATA2'de olsam bile şu andaki aldığım hızın (130 MB/s) iki katını almam gerekiyordu yine de. Yani en az 230-270 arası bir şey olması gerekiyordu internetteki testlere göre...
BIOS üzerinden AHCI moda geçip "Kaydet - Yeniden Başlat" yapın. Ardından temiz bir kurulum gerçekleştirin. 100MB sularında değerler almanızın sebebi AHCI devrede olmaması. Windows üzerinden açmak için; Windows 8 Kurulumdan Sonra AHCI Etkinleştirme - Technopat

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı