Çözüldü ADD_GEN2 portuna kac tane fan baglanir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Furkanöztas

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Bu ADD_GEN2 portuna kac tane fan baglanir?
Kontrolcu olmadan fan baglantisi mümkün mü?
Ayrica fan baglantisi yaparken LED'leri ayri fanlar ayri mi baglaniyor nasıl oluyor bu is?

Cok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
"Şu kadar fan takılabilir." diye bir ayrım yapılamaz. Maksimum 120 LED'e güç ve veri sağlayabiliyormuş ADD_GEN2 portları.
1700120151308.png

Kasalarda harici ARGB/RGB kontrolcüler eğer anakartında ARGB/RGB portu yoksa diye konulur. Kasan, fan kitin ve anakartının marka modelini bilmiyorum, eğer belirtirsen daha fazla yardımcı olabilirim. Bu konuyu açtığına göre anakartın ASUS ve anakartında ARGB portu var, en azından onu biliyorum. Fan modeli nedir?

Ayrica fan baglantisi yaparken LED'leri ayri fanlar ayri mi baglaniyor nasıl oluyor bu is?
Eğer standart dışı bir fansa ARGB/RGB kablosu ve fanın gücünü aldığı kablo tek kabloda birleşik olabilir. Eğer değilse, normal bir ARGB fansa ARGB ve PWM kablosu ayrı ayrı olur. İkisi birbirinden bağımsızdır. Piyasada olan fanların %95'inden fazlası bu şekildedir.
PWM'i takıp ARGB'yi takmazsan fan döner fakat ışığı yanmaz. Tam tersi de mümkündür.
"Şu kadar fan takılabilir." diye bir ayrım yapılamaz. Maksimum 120 LED'e güç ve veri sağlayabiliyormuş ADD_GEN2 portları.
1700120151308.png

Kasalarda harici ARGB/RGB kontrolcüler eğer anakartında ARGB/RGB portu yoksa diye konulur. Kasan, fan kitin ve anakartının marka modelini bilmiyorum, eğer belirtirsen daha fazla yardımcı olabilirim. Bu konuyu açtığına göre anakartın ASUS ve anakartında ARGB portu var, en azından onu biliyorum. Fan modeli nedir?

Eğer standart dışı bir fansa ARGB/RGB kablosu ve fanın gücünü aldığı kablo tek kabloda birleşik olabilir. Eğer değilse, normal bir ARGB fansa ARGB ve PWM kablosu ayrı ayrı olur. İkisi birbirinden bağımsızdır. Piyasada olan fanların %95'inden fazlası bu şekildedir.
PWM'i takıp ARGB'yi takmazsan fan döner fakat ışığı yanmaz. Tam tersi de mümkündür.

Çözüm
Eki Görüntüle 2017152

Kardeşim anladıgım kadarıyla bu işin Piri sensin yardım et vallahi kafayı yiyeceğim

Şimdi ben PC toplayacagım kendim önümüzdeki hafta falan kasam ASUS TUF GT502 Anakartım ASUS TUF X670E Plus Wi-Fi fan konusunda kararsız kaldım bir Arctic'in fanları var fiyatı uygun ama performansı çok iyi dediler bir de ASUS TF120 var linklerini de bırakırım aşagıya ASUS beraberinde kontrolcüde gönderiyor ama Arctic göndermiyor benim anakartımda 3 tane ADD gen2 portu var ve ben aıvı sogutmanın fanları hariç 7 tane fan takmak istiyorum 3 yana 3 aşagı bir de egzoz fan nasıl olur baglantıları?

İlk defa kendim PC toplayacagım kimisi yakarsın falan dedi korkuttu beni emin degilim açıkçası.

Ve hangi fanı almamı önerirsin ?

Son düzenleme:
Kardeşim anladıgım kadarıyla bu işin piri sensin
Estağfurullah.

Fanlardan hangisini beğeniyorsan onu al ve ARGB çoklayıcı kablo al yanında artık nereden alacaksan. En mantıklısı bu olur senin için. Bütçe sıkıntısı da olduğunu sanmıyorum. 2 veya 3 tane 3'lü ARGB çoklayıcı alabilirsin. Bulursan 4'lü ARGB çoklayıcı da olur. Hatta yine istersen hub gibi olanlardan da düşünebilirsin.

Estağfurullah.

Fanlardan hangisini beğeniyorsan onu al ve ARGB çoklayıcı kablo al yanında artık nereden alacaksan. En mantıklısı bu olur senin için. Bütçe sıkıntısı da olduğunu sanmıyorum. 2 veya 3 tane 3'lü ARGB çoklayıcı alabilirsin. Bulursan 4'lü ARGB çoklayıcı da olur. Hatta yine istersen hub gibi olanlardan da düşünebilirsin.

Bu Arctic olanlar birbirine zincirleme baglanmiyor mu aciklamasinda öyle okumustum sanki.
Bir de LED'leri add gen2'ye bagliyosun peki güc soketi hangisi?

Artics'lerin PST fanlarında motor ksımının gücü zincir oluyor ama ARGB de Daisy Chain dediğimiz zinirli yapıdaysa dediğiniz gibi iş görür.

LED'lerin hem kontrolü hem de elektriği ADD_Gen2 portundan alınmakta.

Anladım o zaman LED'ler için çoklayıcı almak yerekiyor motor kısmının gücü için gerek yok dogru mudur?

Bu Arctic olanlar birbirine zincirleme baglanmiyor mu aciklamasinda öyle okumustum sanki.
Kullanım kılavuzuna bakmama rağmen gözümden kaçmış. Evet, bağlanıyor. ARGB çoklayıcı kablo almana gerek yok.
1700141643395.png

Bir de LED'leri add gen2'ye bagliyosun peki güc soketi hangisi?
Bu ARGB kablosu hem fan RGB gücünü, hem de RGB kontrol verisini taşıyor. Bunu taktığında fanın ışıkları yanar ama fan dönmez. Fanın dönmesi ve fan hızı kontrolü için bu kabloyu takıyorsun. Anakartındaki CHA_FAN/SYS_FAN portlarından birine giriyor. Bunu da birbirine bağlayabiliyorsun.
1700141789381.png

Kullanım kılavuzuna bakmama rağmen gözümden kaçmış. Evet, bağlanıyor. ARGB çoklayıcı kablo almana gerek yok.
Eki Görüntüle 2017643

Bu ARGB kablosu hem fan RGB gücünü, hem de RGB kontrol verisini taşıyor. Bunu taktığında fanın ışıkları yanar ama fan dönmez. Fanın dönmesi ve fan hızı kontrolü için bu kabloyu takıyorsun. Anakartındaki CHA_FAN/SYS_FAN portlarından birine giriyor. Bunu da birbirine bağlayabiliyorsun.
Eki Görüntüle 2017661

Anladım çok teşekkür ederim şimdi kafamda soru kalmadı 😊😊

Yeni konular

Geri
Yukarı