Adem ilk insan mı yoksa medeni ilk insan mı?

Coco Pops

Hectopat
Yer
Kase
Daha fazla  
Bu konu geçenlerde aklıma takılan bir konu. Adem dini kitaplarda yaratılmış ilk insan diye tarif edilmekte bunu neredeyse herkes biliyor zaten ancak habil ile Kabil'in öyküsünde bu iki kardeşten birinin tarım ile diğerinin hayvancılık ile uğraştığını biliyoruz (din öğretmenlerim böyle anlattı hep). Ve insan ırkı çok uzun bir süre avcı ve toplayıcı olarak yaşadı. O halde habil ile kabil tarım ve hayvancılıkla uğraşabiliyorsa yerleşik hayata geçmiş ve ilk medeniyetin birer üyesi sayılmazlar mı?

Bu konu geçenlerde aklıma takılan bir konu. Adem dini kitaplarda yaratılmış ilk insan diye tarif edilmekte bunu neredeyse herkes biliyor zaten ancak habil ile Kabil'in öyküsünde bu iki kardeşten birinin tarım ile diğerinin hayvancılık ile uğraştığını biliyoruz (din öğretmenlerim böyle anlattı hep). Ve insan ırkı çok uzun bir süre avcı ve toplayıcı olarak yaşadı. O halde habil ile kabil tarım ve hayvancılıkla uğraşabiliyorsa yerleşik hayata geçmiş ve ilk medeniyetin birer üyesi sayılmazlar mı?
Hz. Adem için böyle bir yargı var ama hiçbir dini kitapta Adem ilk insan olarak geçmez. Adem ifadesi Kur'anda 24 defa geçiyor ve hiçbirinde Adem ilk insandır demez.
Hz. Adem islama göre ilk insandır. Umarım bu konuyuda malum hocalar islamla evrimi çeliştirmemek için yaptıkları gibi saçmalamazlar.
Bana bir ayet göstersene çok merak ediyorum, yıllarca da araştırdığım bir konu olmuştur kendisi. Neye dayanarak söylüyorsun bunu mesela ?

Bana bir ayet göstersene çok merak ediyorum, yıllarca da araştırdığım bir konu olmuştur kendisi. Neye dayanarak söylüyorsun bunu mesela ?
Ki o, yarattığı her şeyi güzel yapan, insanı (Âdemi) yaratmaya da çamurdan başlayandır."

O, sîzi çamurdan yaratan, sonra ölüm zamanını takdir edendir

Hz. Ademi çamurdan yaratıyorsa ve bizde çamurdan geliyorsak iki insan türü mü oluyor yani Hz.Adem den önce yaratılan insanlar ve biz(Hz. Adem den gelenler) farklı atadan mı geliyoruz ? Topraktan gelmeyen insanlarda mı var ?

siz ne düşünüyorsunuz hatalı olabilirim ama daha önce ilahiyat fakültesinde okuyanlarda imamlarda bana Hz. Adem in ilk insan olduğunu söylemişti.

Adem diye biri yok, Adem'in çocukları Habil ve Kabil de yok haliyle.
Son yıllarda ortaya çıkan o ayetin 428. anlamı şu şekilde diyen hocalar(!) haricinde evrimin İslam ile çelişmediğini söyleyen yok.

Hz. Adem için böyle bir yargı var ama hiçbir dini kitapta Adem ilk insan olarak geçmez. Adem ifadesi Kur'anda 24 defa geçiyor ve hiçbirinde Adem ilk insandır demez.

Hocam birde şu var Allah her topluma peygamber gönderdiyse Hz. Adem'den öncesine hiç bir peygamber gitmemiş mi ?

Ki o, yarattığı her şeyi güzel yapan, insanı (Âdemi) yaratmaya da çamurdan başlayandır."

O, sîzi çamurdan yaratan, sonra ölüm zamanını takdir edendir

Hz. Ademi çamurdan yaratıyorsa ve bizde çamurdan geliyorsak iki insan türü mü oluyor yani Hz.Adem den önce yaratılan insanlar ve biz(Hz. Adem den gelenler) farklı atadan mı geliyoruz ? Topraktan gelmeyen insanlarda mı var ?

siz ne düşünüyorsunuz hatalı olabilirim ama daha önce ilahiyat fakültesinde okuyanlarda imamlarda bana Hz. Adem in ilk insan olduğunu söylemişti.
Yani şimdi bu konu çok uzayacak, kısaca şöyle özet geçeyim burada kullanılan kelimelerin kökenleri ve dil bilimsel olarak incelemenleri gerekir. Etimolojik olarak inceleme yapmadan şu kısımları okumak düz bir anlama çıkartır elbette, ayetlerde ikinci bir yoruma gidiliyorsa ve etimolojik olarak yani dil bilimsel olarak bu yorum önceki ayetler ile de çelişmiyorsa düz anlamda kabul edilmeleri bilimsel açıdan doğru değil. Eğer ki sen ilk anlamını baz alırsan bu kişisel bir yorum ve kimse bu yorumu savunmak zorunda değil. Gelelim bu attığın ayetlere, ayetlerinde orijinal halinde yani Arapça kökenlerinde Türkiye'yi geçiyorum, ünlü araştırmacı sözlük yazarı Hans Wehr'in sözlüğü de baz alınarak etimolojik kökenlerine bakıldığında, attığın ayetlerde bilimsel olarak ikinci bir yorum mümkün, evrimle bağdaştırmak için yapılan yorumlar değil bunlar. Evrimden bağımsız olarak ilk insanın Adem olduğunu söylemek sadece kişisel bir yorum, etimolojik, antropolojik veya bilimsel olarak Hz. Adem'in ilk insan olduğuna dair bir kanıt yok. Hz. Adem sadece seçilmiş bir kişiydi ve seçilmiş bir kişi olması onu ilk insan yapmıyor. Konuyu detaylıca araştırmak istersen, bu konuda Oxford ve Cambridge gibi ciddi anlamda bu konuyu dikkatlice inceleyen, bilime, felsefeye ve tarihe uygun şekilde araştıran ve bunları makale haline getiren bilim insanları ve felsefecilerin yazılarını okumanı tavsiye ederim.

Geri
Yukarı