Adem ilk insan mı yoksa medeni ilk insan mı?

Yani şimdi bu konu çok uzayacak, kısaca şöyle özet geçeyim burada kullanılan kelimelerin kökenleri ve dil bilimsel olarak incelemenleri gerekir. Etimolojik olarak inceleme yapmadan şu kısımları okumak düz bir anlama çıkartır elbette, ayetlerde ikinci bir yoruma gidiliyorsa ve etimolojik olarak yani dil bilimsel olarak bu yorum önceki ayetler ile de çelişmiyorsa düz anlamda kabul edilmeleri bilimsel açıdan doğru değil. Eğer ki sen ilk anlamını baz alırsan bu kişisel bir yorum ve kimse bu yorumu savunmak zorunda değil. Gelelim bu attığın ayetlere, ayetlerinde orijinal halinde yani Arapça kökenlerinde Türkiye'yi geçiyorum, ünlü araştırmacı sözlük yazarı Hans Wehr'in sözlüğü de baz alınarak etimolojik kökenlerine bakıldığında, attığın ayetlerde bilimsel olarak ikinci bir yorum mümkün, evrimle bağdaştırmak için yapılan yorumlar değil bunlar. Evrimden bağımsız olarak ilk insanın Adem olduğunu söylemek sadece kişisel bir yorum, etimolojik, antropolojik veya bilimsel olarak Hz. Adem'in ilk insan olduğuna dair bir kanıt yok. Hz. Adem sadece seçilmiş bir kişiydi ve seçilmiş bir kişi olması onu ilk insan yapmıyor. Konuyu detaylıca araştırmak istersen, bu konuda Oxford ve Cambridge gibi ciddi anlamda bu konuyu dikkatlice inceleyen, bilime, felsefeye ve tarihe uygun şekilde araştıran ve bunları makale haline getiren bilim insanları ve felsefecilerin yazılarını okumanı tavsiye ederim.
Teşekkür ederim araştırıcam ama bir şey daha sormak istiyorum Hz.Ademin ilk insan olmadığını söylüyorsunuz. Nahl Suresi’nin 36. ayetinde “Andolsun biz, her ümmete, “Allah’a kulluk edin, tağuttan kaçının". Ayetinde Hz. Ademden önce de mi peygamber olduğunu düşünüyorsunuz.

Yanlış anlamayın sadece merak ediyorum.

Aslında Âdem diye birisi gerçekten de vardı. Şu anda yaşayan tüm insanların atası. Bilim adamları arasında “Y kromozom Âdem´i” ya da kısaca “Bilimsel Âdem” olarak da biliniyor. Genetik bilimci ve antropolog Spencer Wells, Âdem´in bizim gibi düşünebilen ilk modern insan olabileceğini belirtiyor. Çünkü Afrika´dan çıkış, mağara çizimleri ve kolye, bileklik gibi insan yapımı eşyaların icat edilmesi de tam olarak Âdem´den sonrasına denk geliyor.

Mitolojilerdeki ve masallardaki Âdem çok farklı birisi. Belki bu masalların kökeni gerçekten de Bilimsel Âdem´e dayanıyordur ancak aradan geçen zamanda mitolojik bir karaktere dönüşmüş olması daha yüksek bir ihtimal.

Hocam birde şu var Allah her topluma peygamber gönderdiyse Hz. Adem'den öncesine hiç bir peygamber gitmemiş mi ?
Kur'an der ki "Andolsun, senden önce de peygamberler gönderdik. Onlardan sana kıssalarını anlattığımız kimseler de var, durumlarını sana bildirmediğimiz kimseler de var." Kısaca burayı da özetlersek, Kur'an tüm peygamberlerden bahsetmediğini açıkça belirtiyor, felsefi açıdan bakarsak ve bunu bir analoji olarak açıklarsak bir şey veya bir olgudan bahsetmemek onların var olmadığı anlamına gelmez. Yani kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı anlamına gelmez.
Teşekkür ederim araştırıcam ama bir şey daha sormak istiyorum Hz.Ademin ilk insan olmadığını söylüyorsunuz. Nahl Suresi’nin 36. ayetinde “Andolsun biz, her ümmete, “Allah’a kulluk edin, tağuttan kaçının". Ayetinde Hz. Ademden önce de mi peygamber olduğunu düşünüyorsunuz.

Yanlış anlamayın sadece merak ediyorum.
Şimdi burada önemli olan şey zaman, gördüğün üzere ayette herhangi bir zamana atıf yok, zamana bir atıf olmadığı için bu konuda bilimsel olarak önce veya sonra yorumu yapmak bir kere imkansız. Soruları sorarken ilk başta algılamamız gereken şey doğru soruyu sormak olur burada.

Kur'an der ki "Andolsun, senden önce de peygamberler gönderdik. Onlardan sana kıssalarını anlattığımız kimseler de var, durumlarını sana bildirmediğimiz kimseler de var." Kısaca burayı da özetlersek, Kur'an tüm peygamberlerden bahsetmediğini açıkça belirtiyor, felsefi açıdan bakarsak ve bunu bir analoji olarak açıklarsak bir şey veya bir olgudan bahsetmemek onların var olmadığı anlamına gelmez. Yani kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı anlamına gelmez.

Şimdi burada önemli olan şey zaman, gördüğün üzere ayette herhangi bir zamana atıf yok, zamana bir atıf olmadığı için bu konuda bilimsel olarak önce veya sonra yorumu yapmak bir kere imkansız. Soruları sorarken ilk başta algılamamız gereken şey doğru soruyu sormak olur burada.
Olmayan ve delüzyon olan şey hakkında yorum yapmaya devam et. Benim yararıma.

İslam'a göre beden olarak ilk yaratılan Hz. Adem, ruh olarak ilk yaratılan Hz. Peygamber'dir ve Allah, Hz. Adem'e bilgi vermiştir yani vahşi yaratılmamıştır.

Yeni konular

Geri
Yukarı