Adım Adım Work and Travel Süreci

Fark ettim, sorun degil :)

Westline sirketinden ilk baslarda memnun kalmamistim cunku eyalet ve is secimleri bayagi bir kisitliydi. Tennessee eyaleti disinda zar zor isler vardi. Tenneessee'ye gittim, gayet de guzeldi. Turistik yere gonderiyorlar zaten. Su an muhtemelen hala Tennessee'deki sponsor ile calisiyorlar yani kaydolursen muhtemelen sen de Tennessee'ye gideceksin. Isler her sene degisebiliyor ama sunu soyleyebilirim mutlaka iyi bir is bulursun. Olmadi ikinci bir is bulursun. Is konusu da biraz ıngilizcene bagli tabii. Westline sirketini oneririm ama gidecegin eyalet tennessee ile sinirli kalabilir. Tekrar gidecek olsam muhtemelen evet ayni sirketi secerdim cunku Tenneessee'yi sevdim ve westline firmasi coronavirus doneminde sureci en iyi yoneten firmalardan biriydi bence.

Isimden cok memnun degildim açıkçası. Maaslar o yil dusuktu nedense ama bu sene bayagi bir yukselmis maaslar bu sirketteki islerde. Muhtemelen seneye de iyi olur. Program parasini cikardiktan sonra $4300 civari kara gectim. Program her şey dahil $3200 tutmustu. Tabii benim maas cok iyi olmayinca 2. ise de girmistim. Haftada 80 saat civari calistim. 3. ise de girerdim ama ikinci isim gece 4'te bitiyordu. Ustune bisiklet suruyorduk ise :)

Abi nasıl bir his work and travel?

@apesh1t çok teşekkür ederim ama keşke uzun uzun daha detaylı konuşabilsekte ben de ceza yemesem ☺️
Acaba Technopat Sosyal üzerinde mesajlaşabileceğimiz bir şey var mı bu yolla da konuyu kirletmemiş oluruz aslında ama sanırım yok o sistem 🥲 Eğer yoksa da yine ara ara buradan sormaya devam ederim😁 Tekrardan çok teşekkür ederim.
Çok özel olmadığı sürece buradan konuşmak daha mantıklı çünkü başka gidecek olan arkadaşların da aklındaki soru işaretlerini gidermiş oluruz. Normalde özel konuşma veya iletişim adresi vermek yasak ama dediğim gibi çok çok özel bir konu olursa çaresi bulunur.

Yine de merak ettiğiniz ne olursa sorun, cevaplarım.
Abi nasıl bir his work and travel?
İyi, çok güzel hatıraların oluyor. WaT yapıp kendin görmen gerek gerçekten.

Çok özel olmadığı sürece buradan konuşmak daha mantıklı çünkü başka gidecek olan arkadaşların da aklındaki soru işaretlerini gidermiş oluruz. Normalde özel konuşma veya iletişim adresi vermek yasak ama dediğim gibi çok çok özel bir konu olursa çaresi bulunur.

Yine de merak ettiğiniz ne olursa sorun, cevaplarım.

İyi, çok güzel hatıraların oluyor. WaT yapıp kendin görmen gerek gerçekten.
Dostum peki şu an Amerika’da mısın Türkiye’de misin?

Eveeet şimdi en güzel soruma geldik 😂 Work and travel ile amerikaya gidip orada kalma kısmını nasıl hallettin bildiğim kadarıyla ekim gibi program bitiyor ve eğer dil okulu için veya turistik için statü değişikliği yapmazsan nasıl kalabildin ? Ya da yaptın mı ? Çok çok özel değilse çaktırmadan yazarsan bir ışık tutmuş olursun bize de. Seviliyorsun 😆

Eveeet şimdi en güzel soruma geldik 😂 Work and travel ile Amerika'ya gidip orada kalma kısmını nasıl hallettin bildiğim kadarıyla ekim gibi program bitiyor ve eğer dil okulu için veya turistik için statü değişikliği yapmazsan nasıl kalabildin? Ya da yaptın mı? Çok çok özel değilse çaktırmadan yazarsan bir ışık tutmuş olursun bize de. Seviliyorsun 😆
Iki secenek var; senin de dedigin gibi ogrenci veya turist vizesi. Work and Travel (J1) vizen bitmeden once statu degisikligi icin basvuruda bulunuyorsun. Basvuru sonucu gelene kadar Amerika'da yasal sayiliyorsun. Ogrenci vizesi almak icin dil okuluna kayit yaptirmak gerekiyor ve okula devam ettigin surece Amerika'da yasayabilirsin. Turist vizesi ise genelde 6 aylik veriliyor statu degisikligi ile, o bitmeden de uzatma basvurusu yapilabiliyor. Kalmak isteyen bir sekilde kalir kisacasi. Oyle planliyorsaniz cok dusunmeyin buraya gelince halledersiniz. Ek olarak verebilecegim tavsiye, kalmayi dusunuyorsaniz hicbir yerde bununla ilgili paylasim yapmayin.

😁Iki secenek var; senin de dedigin gibi ogrenci veya turist vizesi. Work and Travel (J1) vizen bitmeden once statu degisikligi icin basvuruda bulunuyorsun. Basvuru sonucu gelene kadar Amerika'da yasal sayiliyorsun. Ogrenci vizesi almak icin dil okuluna kayit yaptirmak gerekiyor ve okula devam ettigin surece Amerika'da yasayabilirsin. Turist vizesi ise genelde 6 aylik veriliyor statu degisikligi ile, o bitmeden de uzatma basvurusu yapilabiliyor. Kalmak isteyen bir sekilde kalir kisacasi. Oyle planliyorsaniz cok dusunmeyin buraya gelince halledersiniz. Ek olarak verebilecegim tavsiye, kalmayi dusunuyorsaniz hicbir yerde bununla ilgili paylasim yapmayin.
Evet evet dediklerininin az çok farkındayım. Kalmak gibi bir düşüncem yok dediğim gibi turizm rehberliği okuyorum bu benim için hem insanlarla içli dışlı olup hem de para kazanmak olacağı için, Türkiye’de eğitimim bitene kadar wat yapmayı planlıyorum. Mezun olduktan sonra da turist rehberi kokartımı aldığımda gerisi gelir gibime geliyor. Aynen dediğin gibi zaten oraya gelen kalmak istediği zaman hertürlü kalır. Günümüzde zaten Türkiye’nin kaçak göçmen durumu da belli Amerika’nın da. Yakalanmayan yaşar ve sanırım 5 yıl bir sıkıntı çıkmazsa greencard başvurusu yapabiliyormuşsun permanent olabilmek için. Cevaplamak istersen sorayım cevaplamazsan da canın sağ olsun. Peki sen nasıl kaldın? Çaktırmadan yazarsan da anlamaya çalışırım 😄

Evet evet dediklerininin az çok farkındayım. Kalmak gibi bir düşüncem yok dediğim gibi turizm rehberliği okuyorum bu benim için hem insanlarla içli dışlı olup hem de para kazanmak olacağı için, Türkiye’de eğitimim bitene kadar wat yapmayı planlıyorum. Mezun olduktan sonra da turist rehberi kokartımı aldığımda gerisi gelir gibime geliyor. Aynen dediğin gibi zaten oraya gelen kalmak istediği zaman hertürlü kalır. Günümüzde zaten Türkiye’nin kaçak göçmen durumu da belli Amerika’nın da. Yakalanmayan yaşar ve sanırım 5 yıl bir sıkıntı çıkmazsa greencard başvurusu yapabiliyormuşsun permanent olabilmek için. Cevaplamak istersen sorayım cevaplamazsan da canın sağ olsun. Peki sen nasıl kaldın? Çaktırmadan yazarsan da anlamaya çalışırım 😄
Sanirim bu konu icerisinde bir yerde belirtmistim. Ozetle turist vizesine basvurdum ama virusten dolayi onay surecleri cok uzadigi icin hicbir sonuc gelmedi, bu yuzden uzatma basvurusu yaptim.

Sanirim bu konu icerisinde bir yerde belirtmistim. Ozetle turist vizesine basvurdum ama virusten dolayi onay surecleri cok uzadigi icin hicbir sonuc gelmedi, bu yuzden uzatma basvurusu yaptim.
Aslında bu sizin için iyi olmadı mı ? İşi bir şekilde bulduktan sonra o süre zarfında sonuç gelene kadar hâlâ orada kalabiliyorsunuz. Boşverin sonuç gelmesin yaza kadar orada olursanız görüşelim 😆

Aslında bu sizin için iyi olmadı mı ? İşi bir şekilde bulduktan sonra o süre zarfında sonuç gelene kadar hâlâ orada kalabiliyorsunuz. Boşverin sonuç gelmesin yaza kadar orada olursanız görüşelim 😆
Öyle olabilirdi ama maalesef sonuç gelse de, gelmese de maksimum 6 ay yasal olunabiliyor. 6 ay bitmeden uzatmak gerekiyor.

Burada olurum, görüşürüz. 👊🏼

Yeni konular

Geri
Yukarı