Adım Adım Work and Travel Süreci

Üniversitedeyseniz Work and Travel ile gelmek en kolayı. Daha sonra gerekli işlemleri yapıp izin alabilirseniz burada kalabiliyorsunuz bir şekilde.
Gerçekten minnettarım, ve bir sorum daha var. Mesela siz Tennesse eyaletine gitmişsiniz. Yani biraz daha iç kesimlerden yaşam standartları hayal ettiğiniz gibi oldu mu? Yani nasıl bir beklenti ile gittiniz ve beklentilerinizi karşıladı mı? Irkçılık gibi iğrenç olaylar yaşadınız mı?

Gerçekten minnettarım, ve bir sorum daha var. Mesela siz Tennesse eyaletine gitmişsiniz. Yani biraz daha iç kesimlerden yaşam standartları hayal ettiğiniz gibi oldu mu? Yani nasıl bir beklenti ile gittiniz ve beklentilerinizi karşıladı mı? Irkçılık gibi iğrenç olaylar yaşadınız mı?
Burası doğu tarafı oluyor ve evet beklediğim gibi. Çok büyük bir yer değil ama turistik kasabaları var. Irkçılık yaşadım, Tennessee ırkçı bir eyalet sayılabilir. Ayrıca Trump destekçileri çoğunlukta. Yakın gelecekte taşınmayı planlıyorum.

SSC var mı ve aldığın ücret ile 1 ayda neler yapabiliyorsun? Alım gücün ne kadar?
SSN (Social Security Number) mi demek istediniz? Öyle ise evet her yasal işçi bu numaraya sahip ve ben de Work and Travel ile yasal çalıştığım için sahibim. Alım gücüne Türkiye'den buraya gelince tabii ki şaşırıyorsunuz başta.

Work and travel süreci bittikten sonra ssc ile çalışmanızda bir sorun oluştu mu?
Orada kaldığınız süreçte İngilizce seviyeniz ne kadar ilerledi acaba?

Work and Travel süreci bittikten sonra SSC ile çalışmanızda bir sorun oluştu mu?
Orada kaldığınız süreçte İngilizce seviyeniz ne kadar ilerledi acaba?
Work and Travel süreci bittikten sonra çalışma vizeniz de bitiyor. Herhangi bir çalışma vizesi almazsanız yasal olarak çalışamıyorsunuz. Yasa dışı çalıştıranlar var (Meksikalılar vs.) ama daha düşük maaş verebiliyorlar.

İngilizce seviyeniz ister istemez ilerliyor. Speaking ve kelime bilgisi özellikle.

Work and Travel süreci bittikten sonra çalışma vizeniz de bitiyor. Herhangi bir çalışma vizesi almazsanız yasal olarak çalışamıyorsunuz. Yasa dışı çalıştıranlar var (Meksikalılar vs.) ama daha düşük maaş verebiliyorlar.

İngilizce seviyeniz ister istemez ilerliyor. Speaking ve kelime bilgisi özellikle.
Hocam giderken harcadığınız paranın karşılığını alabildiniz mi?

Hocam giderken harcadığınız paranın karşılığını alabildiniz mi?
Fazlasıyla evet. WaT yapmayı düşünen arkadaşlar kesinlikle onu düşünmemeli. Eğer şehir/iş seçiminizi iyi yaparsanız çalışmanıza bağlı olarak 3 ayda 10-15+ bin dolar yapabilirsiniz. Zaten giderken yaklaşık cebinizden toplamda 4 bin civarı çıkıyor. Ben Covid döneminde katılmama rağmen (buraya 1 ay geç gelmemize sebep oldu) 2.5 ayda fazlasıyla çıkardım program parasını. Normalde en az 3.5/4 ay çalışabilime imkanım olacaktı.

Sonuç olarak düşünenler için, WaT parasını dert haline getirmeyin. Benim önerim ne yapın ne edin o parayı bulun, kredi çekin, borç alın vs. ama gelin.

Yeni konular

Geri
Yukarı