Adobe Illustrator güçlü ekran kartı ister mi?

Peki @my last mistake hocam 1080 haricinde 1080'den ucuz önerebileceğiniz ekran kartı var mı öğrenio geliştirmek için?
ben bir çok şeyi i7 2670 gt540 8 gb ram casper lapopta yaptım düşünün ama tabi etüd oldu hep ama iyi şeyler de çıktı zulüm oldu tabi ama:)

bence 1080 yerine sonuçta geliştirme ve öğrenme amaçlı olduğunu düşünürsek 1660 super, bence super olur :) yani hem isteklerinizi karşılayacağı gibi yaptığınız işlerde inanılmaz kasmalar olmadan etüd ve çalışmalarınızı bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz hem de paranız cebinizde kalmış olur. Hatta detaylı işlerde yüksek poligonlu ve particle işlerde bile güzel sonuçlar alınır. 1050 ile bile ne iş yapan insanlar var:)

hem zaten neden 1080'ki:) miladı dolmuş bir kart tamam çok iyi ama ona o kadar para veren biri biraz bekleyerek bari en azından 2080 alınmalı.

ama şöyle düşünüyorsanız ha almışken iyi alayım 2080'de almak beni kasacak ileride şimdi güzel işler yaparım profesyonel olurum diyorsanız 1080 almanın mantığı bu şekilde olabilir.

ve ayrıca programlarda eski sürümler daha az kasar render'da aynı şekilde kasar ama eski sürümler stabil açısından çok daha iyi ve hızlı. yeni sürümlerde de yeni özellikler oluyor. eski sürümlerde yaparsınız eğer yeni sürümlerdeki özellikleri kullanacaksanız da eski sürümde yaptığınızı oraya atıp orada yaparsınız. Ben hep böyle yapıyorum.

Hocam bilmiyorsanız öneri vermenin anlamı yok. Bugün shutterstock 4000x4000 istiyor bu ölçüde ve 300 DPI blend ve efektlerle yapılan bir çizim yapın bakalım hatta yaptığım çizimi atayım nasıl kasıyor. Bu tarz çizim şekillerinde eşzamanlı olarak render almaktan farkı yok. Çizdiğin şeyi bir yerden bir yere götürdüğünde her harekette işlem alıyor bir nevi render çünkü milyonlarca particle oluşuyor.

Benim çok yüksek poligonlu aldığım modellerde bile bu kadar kasmadı alet. Eğer yüksek çözünürlükte profesyonel işler yapılacaksa şart. Siz Photoshop ve Illustrator'u küçümsüyorsunuz ama ciddi ve büyük ölçekte işlerde nasıl sistem istiyor, profesyonel olarak kullanmadığınız için bilemiyorsunuz.

Onun için hala GPU önemsiz falan demenin anlamı yok. Tabi başlık sahibi detaylı işler yapmayacaksa.

Şahsen ben de grafik tasarım öğrenmeye başlamak için bir bilgisayar alacaktım o sırada yaptığım araştırmalarda ekran kartının çok önemli olmadığı söyleniyordu ki sizin dediğiniz profesyonel iş durumlarının hesaba katıldığını sanmıyorum. Ama önerilen ekran kartı RX 590 idi. Sizce bu yanlış bir öneri midir? Ve bir de şey sormak istiyorum şu an RTX 2060 ve R5 3600 var bende birazda oyun odaklı olmasını istediğim için sistemimi böyle tercih ettim ileride bu ikisini satıp birazda kendim para koyarak R9 3900X ve 1650S almayı düşünüyorum işlemci bazlı bir sistem olması için sizce bu yanlış olur mu?

Şahsen ben de grafik tasarım öğrenmeye başlamak için bir bilgisayar alacaktım o sırada yaptığım araştırmalarda ekran kartının çok önemli olmadığı söyleniyordu ki sizin dediğiniz profesyonel iş durumlarının hesaba katıldığını sanmıyorum. Ama önerilen ekran kartı RX 590 idi. Sizce bu yanlış bir öneri midir? Ve bir de şey sormak istiyorum şu an RTX 2060 ve R5 3600 var bende birazda oyun odaklı olmasını istediğim için sistemimi böyle tercih ettim ileride bu ikisini satıp birazda kendim para koyarak R9 3900X ve 1650S almayı düşünüyorum işlemci bazlı bir sistem olması için sizce bu yanlış olur mu?
Hocam çok yanlış yaparsınız gpu her zaman öncelik olmalı birincisi. Elinizdeki 2060'dan 1650'ye geçmeniz çok yanlış olur işlemci çok iyi olsa bile. Evet modellemede boşuna 100'lerce çekirdekli aletler kullanmıyorlar ama bunu çok iyi gpu ile desteklemedikten sonra anlamı yok.

Zaten görsel olayda öncelik, eğer yeni başlanmışsa, amatör, öğrenme etüd amaçlı her zaman gpu olmalı. Tüm grafik ve 3d modellemelerdeki programlara girersen render menulerde gpu seçeneği öncelik olarak gelir.

Yani sonuçta Marvel'a çok büyük şirketlere iş yapmayacaksınız zaten öğrenmeye başlamak için demişsiniz, elinizdeki 2060 benim illustratorde dediğim büyük ölçekte blend tekniği ve çok fazla vektör veya particle efekte yapılmış çalışmalar için yeterli bir alet.

Modellemelerde de zaten gayet tatminkar sonuçlar da alırsınız, tabi bir yapım veya animasyon oyun şirketlerindeki seviye beklemeyin. Onlardaki alet 1 dakikada alıyorsa render sizde belki 4-5 saat de olabilir atıyorum misal.

İstersen çizdiğim bir kedi var illustrator'de bu dediğim tarzda ve efektlerle yapıldı. Sana göndereyim bir dene bakalım, bunu hareket ettirdiğimde 5 saniye falan bekliyorum Ryzen 3 3200 apu 16 gb ram sistemde.

Düşün bir kompozisyon olduğunu ve çok fazla böyle çizim olduğunu. Benim alet infilak eder.

Hocam çok yanlış yaparsınız GPU her zaman öncelik olmalı birincisi. Elinizdeki 2060'dan 1650'ye geçmeniz çok yanlış olur işlemci çok iyi olsa bile. Evet modellemede boşuna 100'lerce çekirdekli aletler kullanmıyorlar ama bunu çok iyi GPU ile desteklemedikten sonra anlamı yok.

Zaten görsel olayda öncelik, eğer yeni başlanmışsa, amatör, öğrenme etüt amaçlı her zaman GPU olmalı. Tüm grafik ve 3D modellemelerdeki programlara girersen render menulerde GPU seçeneği öncelik olarak gelir.

Yani sonuçta Marvel'a çok büyük şirketlere iş yapmayacaksınız zaten öğrenmeye başlamak için demişsiniz, elinizdeki 2060 benim Illustrator'de dediğim büyük ölçekte blend tekniği ve çok fazla vektör veya particle efekte yapılmış çalışmalar için yeterli bir alet.

Modellemelerde de zaten gayet tatminkar sonuçlar da alırsınız, tabii bir yapım veya animasyon oyun şirketlerindeki seviye beklemeyin. Onlardaki alet 1 dakikada alıyorsa render sizde belki 4-5 saat de olabilir atıyorum misal.

İstersen çizdiğim bir kedi var Illustrator'de bu dediğim tarzda ve efektlerle yapıldı. Sana göndereyim bir dene bakalım, bunu hareket ettirdiğimde 5 saniye falan bekliyorum Ryzen 3 3200 APU 16 GB RAM sistemde.

Düşün bir kompozisyon olduğunu ve çok fazla böyle çizim olduğunu. Benim alet infilak eder.

Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz ve zaman ayırdığınız için kafamdaki soru işaretleri gitmiş oldu iyi günler dilerim.

Merhaba;

Aynı sorulara bende cevap arıyordum ve en son gidip çalıştığımız ozalitçinin bilgisayarını inceledim.

i7 920

12 Gb ddr3 ram

Quadro fx 580 - 512 mb???

2 tb hdd

Şok oldum ve i5 4460 + 16 gb ddr3 dual kit kingston ram+ samsung 850 pro ssd sistemime bir rx 560 4 gb aldım gönlüm rahat geldim eve... En son çizmeye çalıştığım biber çalışmamı açtım ve hüsran... Onboard ile aralarında neredeyse hiçbir fark yok... Ozalitçiye gönderdim abi bunu bir açsana diye adamın pc kitlendi adeta... Ya bende bir sorun var diyeceğim ama akla gelen hemen her performans yolunu denedim.. (Çözünürlüğü 300ppidan 72ye düşürmek gibi) Yada evet hafife alıyoruz... Ozalitçi belki sadece basit broşürler, kartvizit falan yapıyor bunlara onboard kartlar bile idareten iş görüyor ancak benim gibi çeşitli brushlar ile kaliteli sebze çizen birine rx 560 yetmedi galiba... Varsa önerisi olan dinlerim. Umarım soruyu soran arkadaşada iyi kötü bir açıklama olmuştur.
Eğerki ben bir hata yapmıyorsam (evet biliyorum 560 ile 590 arasında çok fark var...) 560 ile bir biberi çizemiyorsam 590 ilede bir biber anca çizilir... :/

*Bahsi geçen çizdiğim/ çizmeye çalıştığım biberide ekledim 🤓

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    23,4 KB · Görüntüleme: 42

Geri
Yukarı