Adobe Illustrator güçlü ekran kartı ister mi?

CUDA çekirdeğinin fazla olması sizin için önemli, CUDA çekirdeği bütçenizin yettiği ve CUDA çekirdeği en fazla kartı tercih edin. Ek olarak video kurgu anlamında AMD ekran kartları NVIDIA'ya göre hala zayıf, NVIDIA'nın CUDA avantajı var. Bence NVIDIA super serisi bir kart almaya çalışın.

RTX 2060 veya RX 5600 XT arıyordum fakat malum piyasa dolayısıyla bulamadım. Bu programı kullanabilmek için çok güçlü ekran kartına ihtiyaç var mı? Çünkü bu piyasada istediğim kartları alamayacağım. Aklımda görüntü vermelik dandik ekran kartı almak var. Illustrator üzerinden ağır işler yapmıyorum. Üniversite 1. sınıf öğrencisiyim. Sistemim şu an hazır, sadece ekran kartım yok. Ödevler birikti.

• Intel Core i5-10400F,
  • 16 GB RAM,
  • 500 GB Kingston A2000 NVMe SSD.
Bizim okuldaki laptoplar bile açıyor hocam. GTX ekran kartlarından al bence.

Bizim okuldaki laptoplar bile açıyor hocam. GTX ekran kartlarından al bence.

Bence RTX serisi alması daha mantıklı olur, tensor çekirdeklerininde belki nimetini görebiliriz ileride. Photoshop üzerinde görmeye başladık.

1650Super gibi bir kart iş görecektir, RTX2060 gibi kartların da fiyatı iyice uçmuşken gerek görmüyorum.

Ekran kartının Illustrator, photoahop nasıl alakası yok resimlerdeki vektörel piksel dediğimiz Bit olayı var grafik alanında render yaparken ekran kartı resmin piksel kalitesini oluşturuyor

Zaten çok kötü bir ekran kartı tercih edilmemelidir ama genel yükü (3D çizim yapılmıyorsa tabii ki) işlemci alır. Yani ekran kartına 4 bin işlemciye 2 bin TL vermektense 4 bin işlemciye vermek daha mantıklıdır. Buna en basit örnek iş bilgisayarı kapsamındaki heme tüm bilgisayarlarda işlemci ön plandadır.

Zaten çok kötü bir ekran kartı tercih edilmemelidir ama genel yükü (3D çizim yapılmıyorsa tabii ki) işlemci alır. Yani ekran kartına 4 bin işlemciye 2 bin TL vermektense 4 bin işlemciye vermek daha mantıklıdır. Buna en basit örnek iş bilgisayarı kapsamındaki heme tüm bilgisayarlarda işlemci ön plandadır.

Hocam bilmiyorsanız öneri vermenin anlamı yok. Bugün shutterstock 4000x4000 istiyor bu ölçüde ve 300 dpi blend ve efektlerle yapılan bir çizim yapın bakalım hatta yaptığım çizimi atayım nasıl kasıyor. Bu tarz çizim şekillerinde eşzamanlı olarak render almaktan farkı yok. Çizdiğin şeyi bir yerden bir yere götürdüğünde her harekette işlem alıyor bir nevi render çünkü milyonlarca particle oluşuyor.

Benim çok yüksek poligonlu aldığım modellerde bile bu kadar kasmadı alet. Eğer yüksek çözünürlükte profesyonel işler yapılacaksa şart. Siz Photoshop ve illustrator'u küçümsüyorsunuz ama ciddi ve büyük ölçekte işlerde nasıl sistem istiyor, profesyonel olarak kullanmadığınız için bilemiyorsunuz.

Onun için hala gpu önemsiz falan demenin anlamı yok. Tabi başlık sahibi detaylı işler yapmayacaksa.

Evet @my last mistake. Eğer biliyorsanız Autocad gibi CAD programlarındaki performansını söylerseniz sevinirim.

İllustrator'un kullanım ve detay amacına göre bağlı. Çok değişken bir konu, eğer çok detaylı yüksek vektörlerle efektlerle çalışacaksanız 1080 sağlam bir kart çok rahat yetecektir

Zaten vektörelin amacı düşük vektörlerle en net sonucu vermek, bu tarz az detaylı çalışacaksanız hd3000 onboardla bile çalışılabilirsiniz. Dediğim gibi kullanım amacınızın profesyonelliğine göre değişken bir konu sistem ihtiyacı.

Autocad, 3dsmax, blender, cinema4d ve maya kullanan biri olarak da 1080 yine tatminkar ve iyi bir kart olacaktır. Zaten kartlarda renderın önemi, render alma ve işleme süresi. Kart ne kadar iyileşirse o kadar kısalıyor süre, bunun yanında tabi yapılan işte eşzamanlı olarak poligon okuma kısmı da etkiliyor yani iş yaparken kasma donma gibi durumlar, 1080 bunların üstesinden gelecek bir kart.

Her türlü yeter artar, fakat dediğim gibi profesyonel ve zaman durumu varsa da 3d için 2080'den başlamak lazım en az ama geliştirmek öğrenmek yarı profesyonellik için yeter artar.

Geri
Yukarı