Adobe Photoshop 2020 çok yer kaplıyor

Jeveuk

Hectopat
Daha fazla  
Eskiden başka bir sürümü kullanıyordum ve korsandı. Fakat şimdi 2020 versiyonunu kullanıyorum sanırım. Ve bir proje açtığım anda yaklaşık 500 MB gibi bir yer gidiyor, Ki bu sadece yeni proje açtığımda yani beyaz sayfayı oluşturduğumda. Neden böyle oluyor ve normal mi? Fotoğrafın üstüne effectler veya çok oynamalar yapmıyordum. Önceki sürümde çok rahat renklendirme çalışmaları yapıyordum hatta ama böyle olunca ve yerde sıkıntılı olunca uygulamadan soğudum. Resulation 72 olarak kullanıyorum bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:
500 MB yer kaplıyorsa gayet iyi, bende kapladığın yer 2,3 GB...

1614596911580.png

Eskiden başka bir sürümü kullanıyordum ve korsandı. Fakat şimdi 2020 versiyonunu kullanıyorum sanırım. Ve bir proje açtığım anda yaklaşık 500 MB gibi bir yer gidiyor, Ki bu sadece yeni proje açtığımda yani beyaz sayfayı oluşturduğumda. Neden böyle oluyor ve normal mi? Fotoğrafın üstüne effectler veya çok oynamalar yapmıyordum. Önceki sürümde çok rahat renklendirme çalışmaları yapıyordum hatta ama böyle olunca ve yerde sıkıntılı olunca uygulamadan soğudum. Resulation 72 olarak kullanıyorum bu arada.
Photoshop dosyasına görsel sürüklerken iki seçeneğin var. Place embeded ve place linked. Embeded seçeneğinde Photoshop’a attığın görsel Photoshop dosyasına gömülür ve dosyanın boyutunu artırır. Linked seçeceğini seçersen Photoshop o görselin üzerinde o dosyanın bulunduğu konumdan çalışır, kendi dosyasına gömmez. Ama .psd dosyasını birine veya başka bir bilgisayara gönderirken linked dosyaları da onunla beraber taşıman gerekir.

Hayır sadece yeni bir proje açtığımda öyle ve hiçbir şey yapmamış halde.

Kastettiğin boş bir dosya açtığında Photoshop'un tamaının kapladığı alan ise bu normal. Sadece boş dosyanın kapladığı alan ise evet boş bir dosya için büyük bir boyut falan bu oluşturduğun dosyanın boyut, ppi vb değerlerine de bağlı olduğu için normal olabilir...

Photoshop dosyasına görsel sürüklerken iki seçeneğin var. Place embeded ve place linked. Embeded seçeneğinde Photoshop’a attığın görsel Photoshop dosyasına gömülür ve dosyanın boyutunu artırır. Linked seçeceğini seçersen Photoshop o görselin üzerinde o dosyanın bulunduğu konumdan çalışır, kendi dosyasına gömmez. Ama .psd dosyasını birine veya başka bir bilgisayara gönderirken linked dosyaları da onunla beraber taşıman gerekir.
Hocam dediğiniz açma şansınız var mı?

Hocam dediğiniz açma şansınız var mı?
Elimden geldiğince açık anlattım ama örnekle anlatayım. Bir fotoğraf üzerinden Photoshop’la oynayacaksın diyelim. Fotoğrafı Photoshop’a embeded olarak attığın zaman elinde tek .psd dosyası olacak. Sonrasında istersen fotoğrafı bilgisayarından sil, yine .psd dosyasında kalır, çalışabilirsin. Linked olarak atarsan fotoğrafın konumu önem kazanıyor çünkü Photoshop kendi dosyasına gömmüyor fotoğrafı, fotoğrafın konumu üzerinden çalışıyor. Fotoğrafı yer değiştirdiğinde mesela tekrar Photoshop’a tanıtman lazım bu dosya burada diye. Böylelikle .psd dosyası daha ufak oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı